کد خبر:161899
پ
محصولات فولادی
مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت خبر داد

دلایل افزایش قیمت محصولات فولادی/ برخورد با متخلفان و محتکران

مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به دلایل افزایش قیمت محصولات فولادی از برخورد جدی با متخلفان و محتکران خبر داد.

مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به دلایل افزایش قیمت محصولات فولادی از برخورد جدی با متخلفان و محتکران خبر داد.

 

*** دلایل افزایش قیمت محصولات فولادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجتبی جوهریان با بیان اینکه محصولات فولادی براساس مکانیزم عرضه و تقاضا در بورس کالای ایران مبادله می‌شوند، اظهار داشت:

در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی و همچنین افزایش نرخ ارز، قیمت معاملاتی در بورس کالا افزایش یافته است؛ بنابراین رشد قیمت‌ها در بازار آزاد علاوه بر موارد گفته شده، متاثر از افزایش حجم تقاضا به واسطه انتظارات تورمی موجود و نقدینگی سرگردان، اقدامات سوداگرانه برخی واسطه‌ها در خرید و عدم رعایت کف عرضه ابلاغی محصولات فولادی توسط برخی واحدهای تولیدی، رشد بیشتری نسبت به قیمت های بورس داشته است.

 

*** برخورد با متخلفان و محتکران

 

وی با بیان اینکه هیچ‌گونه کوتاهی در برخورد با متخلفان بازار محصولات فولادی نخواهد شد، تاکید کرد:

این سازمان براساس ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های صادره از طریق کارگروه تنظیم بازار و با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و با هماهنگی کامل با سایر نهاده های نظارتی، ضمن اعمال نظارت و کنترل مستمر بر صحت عملکرد واحدها در مبادی تولید، توزیع و فروش در سراسر کشور، در صورت دریافت شکایت و پس ازبررسی مستندات مربوطه، طبق قوانین تعزیری با هرگونه تخلف اعم از افزایش بی‌رویه و نامتعارف قیمت، احتکار، کم فروشی و عدم عرضه مناسب این محصولات برخورد می‌کنیم.

 

*** اقدامات تعزیری برای کنترل بازار فولاد

 

مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت همچنین با اشاره به اقدامات تعزیری برای کنترل بازار فولاد گفت:

اقدامات تعزیری لازم برای آن دسته از واحدهای تولیدی محصولات فلزی (فولاد، مس، آلومینیوم، لوله و پروفیل و…) که علی رغم تکلیف به عرضه محصولات در بورس کالا، اقدامات مرتبط با رعایت کف عرضه را انجام نداده و نسبت به فروش محصولات در بازار آزاد اقدام کرده‌اند،.

طبق دستورالعمل تنظیم بازار محصولات فولادی و با هماهنگی کارگروه، پرونده برخی از آن‌ها تکمیل و به تعزیرات ارسال شده و سایر پرونده‌ها نیز تنظیم شده و در مرحله ارسال به محاکم تعزیری است.

 

***پایان اسفند آخرین مهلت جبران عقب ماندگی عدم عرضه مناسب محصولات تولیدی

 

جوهریان در ادامه بیان داشت: تغییرات قیمت منطقی متاثر از برخی عوامل تاثیر گذار مستقیم در قیمت در بازار محصولات فولادی مشابه سایر بازارها مورد پذیرش است؛ بنابراین با توجه به اینکه روند تغییرات قیمت در این بازار از سوی این سازمان و دیگر دستگاه‌های نظارتی به ‌طور مستمر در حال رصد و کنترل است، قطعا با هرگونه اقدام چه در بخش تولید و یا عدم عرضه مکفی واحدهای تولیدکننده و چه در سطح بازار که منجر به تغییرات قیمت غیرمنطقی شود به شدت برخورد می‌شود.

وی افزود: تمامی واحدهای تولیدی مرتبط براساس تصمیمات کارگروه تنظیم بازار مکلف هستند تا پایان اسفند ماه سال جاری نسبت به جبران عقب ماندگی عدم عرضه مناسب محصولات تولیدی در بورس کالا متناسب با تکالیف ابلاغی اقدام و گزارش عملکرد را به دستگاه‌های ذیربط از جمله این سازمان اعلام کنند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت در پایان، اظهار داشت:

با افزایش تولید انواع محصولات فولادی در سال‌های اخیر، واردات این محصولات بسیار ناچیز شده و کشور در این حوزه خودکفا است و صادرات قابل توجهی نیز انجام می‌شود و همچین قیمت برخی محصولات فولادی در روزهای اخیر بیش از ۲۵ درصد افزایش داشته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول