کد خبر:161809
پ
فولاد مبارکه اصفهان
رئیس تروپروسس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه:

بی نیازی کشور از واردات ورق‌های عملیات حرارتی‌پذیر

رئیس تروپروسس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه از عملیات طراحی و تولید ورق‌های عملیات حرارتی‌پذیر در کشور خبر داد.

رئیس تروپروسس واحد متالورژی و روش‌های تولید فولاد مبارکه از عملیات طراحی و تولید ورقهای عملیات حرارتیپذیر در کشور خبر داد.

 

*** بی نیازی کشور از واردات ورق‌های عملیات حرارتی‌پذیر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا مولوی‌زاده با اعلام این خبر، اظهار داشت:

با تولید ورق‌های عملیات حرارتی‌پذیر از این پس کشورمان ایران از واردات این گرید خاص که در صنایع ماشینسازی و تولید انواع پیچ و مهره و… کاربرد دارد، بی نیاز میگردد و عملا به جمع صادرکنندگان آن میپیوندد.

وی افزود: این شرکت با اتکا به دانش فنی و تکنولوژی نهادینهشده در نیروی انسانی و با استفاده از ظرفیتهای علمی کشور و همچنین در راستای مشتریمداری در خطوط تولید، طراحی و تولید گریدهای موردنیاز صنایع پاییندست را از اولویتهای خود دانسته و همواره تلاش کرده است تا با استفاده از ظرفیتهای یادشده در مسیر خودکفایی و بینیازی از واردات و خروج ارز از کشور در شرایط تحریم گامهای ارزشمندی بردارد.

 

*** کاربرد ورق‌ها در ماشین‌سازی و ابزارآلات صنعتی

 

کارشناس متالورژی و روشهای تولید فولاد مبارکه در تشریح ویژگیهای ورق‌های عملیات حرارتی‌پذیر گفت:

گرید CK45 از جمله فولادهای عملیات حرارتیپذیر است که کاربرد وسیعی در صنعت ماشینسازی و ساخت ابزارآلات صنعتی دارد.

سطح این نوع فولادها بعد از عملیات حرارتی از مغز ورق سختتر میشود. ازاینرو در صنایع مختلفی که در آنها نیاز به مقاومت در برابر سایش وجود داشته باشد، کاربرد گستردهای دارند.

وی ادامه داد: تا پیش از کسب این موفقیت، از عملیات حرارتی فقط در بخش شمش و بلوم استفاده میشد و قابلیت عملیات حرارتی به صورت تخت (شیت) وجود نداشت.

بابک شهریاری با بیان اینکه اشکال مختلفی از این فولاد معمولا به صورت بلوم و بیلت یا شمشهای با مقطع گرد آماده برای فورج تولید میشوند، افزود:

این فولادها پس از فورج نمودن خواص نهایی با عملیات حرارتی دقیق که معمولا از انواع کوئنچ و تمپر است، حاصل میشود.

 

*** سختی‌های تولید این گرید

 

وی با تأکید بر این که تولید تختال این گرید در فولاد مبارکه بهدلیل کربن نسبتا بالای آن بهویژه در واحد ریختهگری با سختیهایی همراه بود، افزود:

تولید کلاف این نوع ورقهای فولادی در هنگام نورد گرم نیز با مراقبتهای ویژهای همراه است.

شهریاری گفت: کربن نسبتا بالا، باعث افزایش استحکام و قابلیت عملیات حرارتی بههمراه سختیپذیری قابلتوجه این گرید میشود.

محصول شیت این گرید با ضخامت ۱۰ میلیمتر، عرض ۱۵۰۰ و طول ۶۰۰۰ میلیمتر تولید و در کارخانۀ مشتری به تسمههای مناسب برای قطعات ماشینسازی تبدیل میشود.

مشتری این محصول، مراتب رضایت و تأییدیۀ خود را از شیتهای تحویلشده رسما اعلام کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس تروپروسس واحد متالورژی و روشهای تولید فولاد مبارکه، در پایان با تأکید بر اینکه از این پس کشور ما در زمینۀ ورق‌های عملیات حرارتی‌پذیر بهجای واردکننده، صادرکننده خواهد بود، اظهار داشت:

از همکاری صمیمانۀ کارکنان نواحی فولادسازی و نورد گرم و مدیریتهای برنامهریزی تولید، فروش و بازاریابی، آزمایشگاه محصول و تمامی همکارانی که در تولید این محصول همکاری کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول