کد خبر:161353
پ
اوراق مشارکت
روابط عمومی بانک مرکزی:

افزایش ۳/ ۴ درصدی متوسط قیمت مسکن پایتخت در مقایسه با دی ماه ۹۷

روابط عمومی بانک مرکزی از افزایش ۳/ ۴ درصدی متوسط قیمت مسکن پایتخت در مقایسه با دی ماه ۹۷ خبر داد.

روابط عمومی بانک مرکزی از افزایش ۳/ ۴ درصدی متوسط قیمت مسکن پایتخت در مقایسه با دی ماه ۹۷ خبر داد.

 

*** رشد عجیب قیمت مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، براساس اعلام روابط عمومی بانک مرکزی میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در معاملات مسکن شهر تهران در بهمن ماه امسال به ۱۴ میلیون و۴۰۰ هزار تومان رسید.

این میزان در مقایسه با دی ماه ۳/ ۴ درصد و در مقایسه با بهمن ماه سال ۹۷، ۴/ ۴۴ درصد رشد داشته است.

 

*** افزایش حجم معاملات خرید مسکن

 

در بهمن ماه امسال بنا بر اعلام بانک مرکزی مجموعا ۱۳ هزار و ۲۶۴ فقره معامله خرید مسکن در شهر تهران انجام شده است که این میزان نیز در مقایسه با ماه قبل یعنی دی ماه ۹۸ رشد ۱/ ۲۴ درصدی داشته است.

حجم معاملات خرید مسکن در شهر تهران در ماه میانی زمستان امسال همچنین درمقایسه با مدت مشابه سال قبل یعنی بهمن ماه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش یافته است.

براساس این گزارش در مجموع طی ۱۱ ماه امسال-از فروردین تا پایان بهمن ماه ۹۸- تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به حدود ۷۳ هزار و ۴۰۰ فقره خرید رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل یعنی ۱۱ ماه سال ۹۷ حدود ۶/ ۳۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

*** بیشترین مشتری برای واحدهای ۵ سال ساخت

 

در ۱۱ ماه اول امسال، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در بازار مسکن شهر تهران ۱۳ میلیون تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش ۵/ ۶۳ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمربنا حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۲/ ۴۳ درصد بیشترین سهم را در معاملات مسکن نسبت به سایر بازه‌های سنی واحدهای مسکونی به خود اختصاص داده‌اند.

 

*** رشد شاخص کرایه مسکن

 

همچنین بر اساس این گزارش در بهمن ماه امسال شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل-بهمن ۹۷-به ترتیب معادل ۴/ ۲۹ و ۵/ ۳۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

در بهمن ماه امسال بیشترین سهم از معاملات انجام شده خرید مسکن مربوط به منطقه ۵ تهران بوده است. مجموعا ۱/ ۱۷ درصد از حجم کل معاملات خرید مسکن شهر تهران در بهمن ماه مربوط به این منطقه بوده است.

بعد از منطقه ۵، مناطق ۲ و ۴ شهر تهران به ترتیب با سهم ۷/ ۹ و ۲/ ۹ درصدی پرمعامله‌ترین مناطق شهر تهران بوده‌اند.

 

*** بیشترین متوسط قیمت برای منطقه یک

 

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در مجموع ۶/ ۷۴ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در بهمن ماه امسال مربوط به ۱۰ منطقه شهر تهران شامل مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۷، ۸، ۱۴، ۱۵، ۱۱ و ۱ بوده و ۱۲ منطقه باقی‌مانده نیز ۴/ ۲۵ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران بیشترین متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی معامله شده معادل ۲۸ میلیون و۵۰۰ هزار تومان مربوط به منطقه یک و کمترین آن با ۷ میلیون و۱۶۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ پایتخت تعلق داشته است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، میانگین قیمت مسکن در منطقه یک شهر تهران در بهمن ماه امسال در مقایسه با بهمن ماه سال گذشته معادل ۷/ ۳۰ درصد افزایش داشته است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول