کد خبر:161031
پ
جهش تولید
رئیس هیات عامل ایمیدرو:

تشریح اقدامات ایمیدرو در سرمایه‌گذاری و صادرات/راه‌اندازی ۳.۵ میلیارد دلار طرح معدنی و صنایع معدنی با مشارکت بخش خصوصی تا پایان ۹۸

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تشریح اقدامات این سازمان در سرمایه‌گذاری و صادرات از راه‌اندازی ۳.۵ میلیارد دلار طرح معدنی و صنایع معدنی با مشارکت بخش خصوصی تا پایان ۹۸ خبر داد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تشریح اقدامات این سازمان در سرمایه‌گذاری و صادرات از راه‌اندازی ۳.۵ میلیارد دلار طرح معدنی و صنایع معدنی با مشارکت بخش خصوصی تا پایان ۹۸ خبر داد.

 

*** شاخص‌های کلان اقتصادی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، خداداد غریب‌پور با اشاره به مجموعه اقدامات انجام شده برای رونق حوزه معدن، اظهار داشت:

این سازمان پیرو سیاست‌های کلان وزارت صنعت معدن و تجارت، بنگاه‌های معدنی و صنایع معدنی را راهبری کرده است که بخش نخست شامل شرکت‌هایی هستند که محصول تولیدی آنها در بازار داخلی به فروش می‌رسد و قابلیت پایینی برای صادرات دارند و بخش دیگر شامل شرکت‌هایی است که همزمان با فروش داخل، از توانایی بالایی برای صادرات برخوردارند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به شاخص‌های کلان اقتصادی کشور و کاهش تولید ناخالص داخلی، گفت:

کاهش این شاخص به معنی افت فعالیت‌های ساختمانی، عمرانی و کاهش سرمایه‌گذاری‌ها در فعالیت‌های تولیدی است، از این رو بنگاه‌هایی که توان صادراتی اندکی دارند متناسب با افت تولید ناخالص داخلی، شاهد کاهش فعالیت‌های خود می‌شوند اما در سوی دیگر شرکت‌هایی که از قدرت صادراتی بالایی برخوردارند توانسته‌اند افت تقاضا در داخل را با توسعه صادرات جبران و بدین وسیله کاهش تولید را با صادرات جبران کرده‌اند.

وی ادامه داد: صنایع فلزات آهنی و برخی از فلزات غیرآهنی از جمله فولاد، مس، آلومینیوم و روی شامل گروه دوم هستند که افزایش صادرات را رقم زده‌اند و با رکود مواجه نشده‌اند.

 

*** تغییر شرایط اقتصاد کشور از رشد منفی تولید ناخالص داخلی به سمت رشد صفر

 

در همین حال وضعیت برای این شرکت‌ها به گونه‌ای است که محصول تولیدی آنها تا سه ماه آینده پیش فروش شده و با رشد تقاضا و قیمت‌ها در بورس کالا، مواجه شده‌اند.

غریب‌پور در ادامه اظهارکرد: دولت در چنین شرایطی با انگیزه تامین نیاز داخلی، سعی در کنترل صادرات این نوع بنگاه می‌کند که به مصرف‌کننده داخلی زیان وارد نشود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین به تغییر شرایط اقتصاد کشور از رشد منفی تولید ناخالص داخلی به سمت رشد صفر اشاره کرد و گفت:

این تغییر جهت به معنای تثبیت وضعیت موجود است که در سال و سال‌های آتی سبب رشد اقتصادی می‌شود که می‌تواند عاملی برای خروج از رکود تلقی شود و این امر به ویژه تسهیل‌کننده شرایط برای گروه اول است.

وی افزود: به طور کلی افزایش سرمایه‌گذاری و تحریک صادرات دو اقدامی است که ایمیدرو متناسب با شرایط فعلی، در آن فعالیت دارد در این میان هدایت ۱۸هزار میلیارد تومان از سود انباشته شرکت‌های بورس را صرف توسعه و سرمایه‌گذاری‌های سال‌های آینده می‌کند، همچنین بخشی از این رقم نیز برای تامین مواد اولیه و مقابله با تحریم مصرف می‌شود.

غریب‌پور تاکید کرد: توسعه فعالیت‌های تولیدی و صادراتی شرکت‌های بزرگ، سبب به حرکت درآمدن چرخ صنایع کوچک نیز می‌شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: توجه به صادرات با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت و بانک‌ها در حال اجراست و این عامل سبب شده محصولی راکد در انبارها نماند به طوری که این نوع شرکت‌ها محصول خود را برای سه ماه آتی به فروش رسانده‌اند.

 

*** اقدامات ایمیدرو

 

 

وی با تاکید بر اینکه چنین روشی برای سال آینده نیز مدیریت و اجرا می‌شود، افزود:

رشد صادرات ( که به تحریک بازار می‌انجامد) و سرمایه‌گذاری به عنوان دو بال، در خروج از رکود و رونق تولید عمل می‌کند و تاکنون نتیجه بخش بوده است.

غریب‌پور در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات دیگر این سازمان در حوزه‌های مختلف اشاره و تصریح کرد:

فعال‌سازی معادن کوچک و تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی، اقدامات دیگری است که علاوه بر انتفاع بنگاه‌های بزرگ، برای معادن و بنگاه‌های کوچک نیز سودآوری دارد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: بنگاه‌های بزرگ با تامین بخشی از نیاز خوراک خود از معادن کوچک، ضمن حفظ یا رشد تولید، سبب تحریک فعالیت‌های تولیدی و درآمدی در معادن کوچک می‌شود.

وی همچنین سیاست مدیریت سود شرکت‌ها توسط ایمیدرو را یادآور شد و ‌تاکید کرد:

از ۸ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه شرکت فولاد مبارکه، ۴۴۰۰ میلیارد تومان صرف افزایش موجودی مواد اولیه استراتژیک این شرکت شده است.

نکته قابل توجه این است که شرکت هایی همچون مبارکه با دلیل اینکه با هزاران شرکت همکاری دارند با افزایش تقاضا و رشد تولید، رشد تقاضا در شرکت‌های کوچک را رقم می‌زنند که خود عاملی برای رونق تولید محسوب می‌شود.

 
*** وضعیت کلی تولیدات معدن و صنایع معدنی

 

غریب پور درباره وضعیت کلی تولیدات معدن و صنایع معدنی نیز، گفت:

گزارش‌ها نشان می‌دهد بیشتر واحدها در صنایع فولاد، مس و آلومینیوم با رشد تولید مواجه شده‌اند و به طور مثال شرکت آلومینیوم المهدی که پیش از این افت تولید داشته، در حال برگشت به سمت رشد تولید است، علاوه بر این طرح‌های توسعه‌ای که در امسال افتتاح شده‌اند یا آماده راه‌اندازی و افتتاح هستند، عامل دیگری برای افزایش تولید هستند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیات عامل ایمیدرو در پایان، اظهار داشت:

تا پایان امسال ۳.۵ میلیارد دلار طرح معدنی و صنایع معدنی با مشارکت بخش خصوصی راه‌اندازی می‌شود که تاکنون حدود ۱.۲ میلیارد دلار افتتاح شده، ۱.۴ میلیارد دلار آماده افتتاح است و یک میلیارد دلار نیز به زودی وارد مدار تولید می‌شود.‌

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید