کد خبر:161816
پ
فولاد مبارکه اصفهان
کارشناس بومی‌سازی فولاد مبارکه:

صرفه‌جویی ۳۲ میلیارد ریالی فولاد مبارکه اصفهان‏ در واحد نورد‌گرم‏

محسن رضایی کارشناس بومی‌سازی شرکت فولاد مبارکه اصفهان از صرفه‌جویی ۳۲ میلیارد ریالی در واحد نورد گرم فولاد مبارکه‏ خبر داد.

کارشناس بومی‌سازی فولاد مبارکه اصفهان از صرفه‌جویی ۳۲ میلیارد ریالی در واحد نوردگرم‏ خبر داد.

 

*** پینچ‌رول‌ کویلر نورد‌گرم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن رضایی با تأکید بر اینکه موتورهای DC 406 و ۴۱۵ کیلووات مربوط به پینج‌رول‌های کویلر نوردگرم از برند آنسالدو هستند، اظهار داشت:

الکتروموتور پینچ‌رول‌های کلاف پیچ نوردگرم که عمدتا وارداتی و از رده خارج بودند، با همکاری واحدهای دفتر فنی ناحیۀ نوردگرم، بومی‌سازی قطعات و تجهیزات، خرید قطعات یدکی الکتریکی، تعمیرگاه مرکزی و شرکت رشد صنعت نیرو بومی‌سازی شد.

 

*** بومی‌سازی و صرفه‌جویی ۳۲ میلیارد ریالی

 

وی در ادامه، بیان کرد: این موتورها با توجه به هزینۀ طراحی و ساخت و خاص بودن آنها هزینه‌های زیادی دارند، در حال حاضر برای ساخت یک موتور DC 100 کیلووات، باید بیش از دو برابر سرمایۀ موردنیاز ساخت الکتروموتور بومی‌سازی شده سرمایه‌گذاری شود.

کارشناس بومی‌سازی فولاد مبارکه اصفهان افزود:

این در حالی است که بومی‌سازی انجام شده بیش از ۳۲ میلیارد ریال برای فولاد مبارکه صرفۀ اقتصادی به همراه داشته‌است.

 

*** داده‌برداری و مهندسی معکوس

 

رضایی با اشاره به اینکه در اثر تحریم‌ها عملا امکان خرید این تجهیز از شرکت آنسالدو غیرممکن بود، گفت:

به همین منظور با ارسال یکی از موتورها برای تعمیرات، بازسازی، نوسازی و همچنین داده‌برداری از این الکتروموتورها مهندسی معکوس آن در دستور کار قرار گرفت.

 

*** دلایل بومی‌سازی

 

وی بیان کرد: این موتورها به دلیل اینکه در زمان ورود ورق در بازوی پینچ‌رول‌ در حدود ۵/۱ برابر جریان نامی بار تحمل میکند، نیاز به طراحی ویژه و تقویت جریان سیم‌پیچ و تقویت سیستم خنک‌کننده دارد که این موارد با دقت زیاد در طول پروژه رعایت شده است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع،  کارشناس بومی‌سازی فولاد مبارکه در پایان با قدردانی از تمامی واحدهای مشارکت‌کننده در این پروژه، اظهار داشت:

از ردۀ تولید خارج بودن این الکتروموتورها و مشکلات تأمین و هزینه‌های زیاد ارزی برای الکتروموتورها از مهمترین نکاتی بود که کار بومی‌سازی را ضروری می‌ساخت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + پانزده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول