کد خبر:160416
پ
کالای اساسی
رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان:

توزیع گسترده برنج هندی با نرخ ۸۰۰۰ تومان/کسی حق گرانفروشی به بهانه اخذ مابه‌التفاوت از واردات را ندارد

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان با اشاره به اینکه کسی حق گرانفروشی به بهانه اخذ مابه‌التفاوت از واردات را ندارد از توزیع گسترده برنج هندی با نرخ۸۰۰۰تومان خبر داد.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان با اشاره به اینکه کسی حق گرانفروشی به بهانه اخذ مابه‌التفاوت از واردات را ندارد از توزیع گسترده برنج هندی با نرخ۸۰۰۰تومان خبر داد.

 

*** کسی حق گرانفروشی به بهانه اخذ مابه‌التفاوت از واردات را ندارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس تابش با اشاره به توزیع گسترده برنج در مراکز مطمئن عرضه از جمله میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، اظهار داشت:

همانطور که در شکر، دولت اقدام به اخذ مابه‌التفاوت از واردکنندگان کرده است، در مورد برنج نیز این مابه‌التفاوت اخذ خواهد شد، اما دریافت این مابه‌التفاوت به منزله تغییر نرخ مصوب این کالا نیست؛ بنابراین نه تنها نرخ برنج در بازار تغییری نخواهد کرد، بلکه عرضه این کالا نیز با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و با توجه به نزدیک شدن به ایام پایانی سال، بیشتر خواهد شد.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان افزود: اخذ مابه‌التفاوت‌ها از واردکنندگان، هیچ ربطی به قیمت مصوب کالاهای اساسی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده‌اند، ندارد؛ بلکه این اقلام از جمله برنج و شکر، قیمت مصوب تثبیتی داشته و هیچگونه تغییر نرخی را برای مصرف‌کنندگان در بازار، متحمل نخواهند شد.

وی تصریح کرد: این مابه التفاوت مربوط به قیمت تمام شده کالاهای اساسی وارداتی نسبت به قیمت مصوب است که از واردکننده اخذ می‌شود و بعضاً، منشأ آن تغییرات قیمت کالاهای اساسی از جمله برنج در بازارهای جهانی است؛ به این معنا که ظرف هفته‌های گذشته، قیمت جهانی برنج به شدت کاهش یافته و همین امر خود را در نرخ واردات این کالا نشان داده است؛ بنابراین مردم هیچگونه تغییر نرخی را از محل دریافت مابه التفاوت از واردکنندگان برنج، متحمل نخواهند شد، بلکه این کالا همچنان با قیمت مصوب، عرضه خواهد شد.

 

*** قیمت مصوب برنج پاکستانی

 

تابش ادامه داد:  تمامی کالاهای مورد نیاز شب عید مردم و ماه مبارک رمضان را به اندازه کافی عرضه خواهیم کرد و حتی مازاد بر نیاز مردم در این دو مقطع پرتقاضای سال، تدارک دیده‌ایم، پس جای هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد، چراکه وفور کالا در کشور بی‌سابقه است.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اظهار داشت: به لحاظ تأمین کالا مشکلی وجود ندارد و همزمان با آن، رصد بازار را برای حفظ آرامش موجود بازار و استمرار این آرامش صورت خواهیم داد؛ ضمن اینکه نظارت و بازرسی نیز مستمر خواهد بود که امیدواریم امسال شرایط خوبی برای پایان سال و ایام ماه مبارک رمضان مردم رقم بزنیم.

وی قیمت مصوب برنج پاکستانی را هر کیلوگرم ۸,۹۰۰ تومان و برنج هندی را، ۸ هزار تومان عنوان کرد و ادامه داد:

برنج در میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای سراسر کشور توزیع خواهد شد؛ این در حالی است که تمامی اقلام اساسی و کالاهای مورد نیاز مردم برای شب عید و ماه مبارک رمضان تحت کلید دولت است.

تابش ادامه داد: تمامی این اقلام در قالب سامانه جامع انبارها رصد می‌شود، بنابراین کالاها تحت کنترل است و در سامانه‌ها نیز، کالاها رصد می‌شود.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با بیان اینکه سامانه یکپارچه بازرسی حداکثر تا ۱۵ اسفندماه در استان‌های البرز و قم عملیاتی خواهد شد، گفت:

از ۱۵ تا پایان اسفندماه سال ۹۸، پرونده‌های مرتبط با نظارت و بازرسی هم از طریق فیزیکی و هم از طریق الکترونیکی به سازمان تعزیرات ارسال خواهد شد؛ ضمن اینکه از اول سال ۹۹ نیز هیچ پرونده دستی و فیزیکی ارسالی از سوی واحدهای نظارت و بازرسی به تعزیرات، پذیرفته شده نخواهد بود.

 

*** شروع سامانه یکپارچه بازرسی

 

وی ادامه داد: شروع سامانه یکپارچه بازرسی به موازات استان‌های قم و البرز، در تهران نیز عملیاتی خواهد شد و از ۱۵ اسفند نیز تا پایان سال، ابلاغیه مرتبط با راه‌اندازی این سامانه به تمامی استان‌ها انجام خواهد شد تا در ابتدای سال بعد، عملاً در تمامی استان‌ها پرونده‌ها به صورت الکترونیکی از سوی واحدهای نظارت و بازرسی ارسال خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان در پایان راه‌اندازی این سامانه را گامی در جهت شفافیت و عملکرد هرچه بهتر بازرسان و واحدهای بازرسی و نظارت در سراسر کشور دانست.

 

مهر

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید