کد خبر:160303
پ
بانک مرکزی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد

انتقاد معاون وزیر اقتصاد از نظارت ضعیف بانک مرکزی بر بانک‌ها

معاون وزیر اقتصاد از نظارت ضعیف بانک مرکزی بر بانک‌ها انتقاد کرد.

معاون وزیر اقتصاد از نظارت ضعیف بانک مرکزی بر بانک‌ها انتقاد کرد.

 

*** بی انگیزگی بانک‌های خصوصی برای مشارکت در توسعه اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدعلی دهقان دهنوی در ششمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با عنوان نظام بانکی در خدمت تولید، اظهار داشت:

در این شرایط طرفداران بانکداری خصوصی معتقدند اگر مالکیت بانک‌ها خصوصی باشد، پاسخ بهتری به نیاز تخصیص بهینه منابع در اقتصاد می‌دهند بر اساس این دیدگاه مدیر بنگاه و یا بانک دولتی به دلیل ذینفع نبودن، مانند بنگاه خصوصی به فکر بهبود عملکرد بانک نیست.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: دلیل دیگری که در زمینه خصوصی‌سازی بانک‌ها مطرح می‌شود این است که بانک‌های دولتی تبدیل به ابزارهای سیاسی (نه سیاستی) جناح‌های مختلف شده‌اند؛ چنین روندی عملکرد آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است در واقع ممکن است حکمرانان از ابزار توزیع رانت بانک‌های دولتی در جهت انگیزه‌های سیاسی استفاده کنند.
بانک‌های خصوصی انگیزه‌ای برای مشارکت در توسعه اقتصادی کشور ندارند.

 

*** نظارت ضعیف بانک مرکزی دلیل اصلی عملکرد نامطلوب بانک‌های خصوصی

 

وی با بیان دلایل مخالفان بانک‌های خصوصی، افزود: مخالفان خصوصی‌سازی عرصه بانکداری دو دلیل را مطرح می‌کنند، اول اینکه این بانک‌ها انگیزه‌ای برای مشارکت در توسعه اقتصادی در کل کشور ندارند و به دنبال منافع خود هستند؛ و دوم اینکه رفتار بانک‌ها و مؤسسات مالی در مورد چرخه‌های تجاری در دوره‌های رونق و رکود، به تشدید این آثار منجر می‌شود و این برخلاف منافع ملی است. در حالی که بانک دولتی در دوران رکود تسهیلات بیشتری می‌دهد تا جاهای مشکل‌دار را با تزریق پول راه بیندازد و در واقع رفتار ضد چرخه‌ای دارد.

دهقان دهنوی اظهار داشت: معتقدم در حال حاضر بانکداری خصوصی در کشور شکل گرفته و باید نسبت به شناسایی اشکالات موجود در مسیر طی شده بیشتر فکر کنیم.

انتظار از چنین نشست‌های علمی این است که به لحاظ تجربی شواهدی در خصوص چرخه‌ای یا غیر چرخه‌ای عمل کردن بانک‌ها، بازدهی آنها، تفاوت‌های توزیع تسهیلات بانک‌ها و غیره ارائه کند.، باید همزمان به هر دو دیدگاه توجه داشت و بانکداری خصوصی و دولتی با کمترین اشکالات در زمینه‌های گفته شده ایجاد کرد.

وی با تأکید بر اینکه نظارت ضعیف بانک مرکزی دلیل اصلی عملکرد نامطلوب بانک‌های خصوصی است، گفت:

سال‌هاست برخی می‌گویند نظارت بانک مرکزی ضعیف است پس ما بانک خصوصی نداشته باشیم؛ اما من معتقدم این پاک کردن صورت مساله است؛ بلکه باید در این زمینه ابزارهای نظارتی بانک مرکزی اصلاح شود تا عملکرد بانک‌های خصوصی بهینه شود.

 

*** زیان بانک‌های خصوصی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر اقتصاد در پایان، ضمن پذیرش این مطلب که امروز زیان بانک‌های خصوصی به مراتب بیشتر از اصل سرمایه آن‌ها است، اظهار داشت:

بانک‌های دولتی نیز مشکل‌دار هستند و بنابراین بانکداری خصوصی هم نباید به کلی کنار گذاشته شود در واقع ربطی ندارد بانک خصوصی باشد یا دولتی، بانک مرکزی باید درست عمل کند تا شرایط کنونی اصلاح شود و بانک‌ها به عملکرد مطلوب خود در اقتصاد بازگردند. به عقیده من آثار عملکرد بد بانک دولتی به علت وسعت بیشتر از بانک خصوصی بیشتر است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید