کد خبر:160170
پ
صنعت پتروشیمی
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

ضرورت تکمیل حلقه‌های زنجیره تولید در صنعت پتروشیمی

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت تکمیل حلقه‌های زنجیره تولید در صنعت پتروشیمی تاکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت تکمیل حلقه‌های زنجیره تولید در صنعت پتروشیمی تاکید کرد.

 

*** تاثیرات ساخت داخل

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در میز تخصصی تعمیق ساخت داخل تجهیزات صنعت پتروشیمی، اظهار کرد:

هر جلسه‌ای که در آن برای ساخت داخل قدمی برداشته شود، از زمره بهترین جلسات کاری است که شرکت می‌کنم و بهترین اوقات بنده تلقی می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این حرکت بزرگ در راستای منویات رهبر معظم انقلاب و سیاست‌های دولت پیش برده می‌شود و از همه شرکت‌های سفارش دهنده و سازنده که در این راه گام برمی‌دارند تشکر ویژه می‌کنم.

وی ادامه داد: ساخت داخل مقوله و مفهومی است که آثار و برکات فراوانی برای آینده کشور دارد که نزدیکترین و ملموس‌ترین اثر آن ایجاد اشتغال برای جوانان این مرز و بوم است.

رحمانی تصریح کرد: ساخت داخل در رونق صنعت، رونق دانشگاه و مراکز علمی کشور، خودکفایی، قطع وابستگی، جلوگیری از خروج ارز و حتی بسیاری از متغیرهای کلان اقتصادی و توسعه‌ای کشور تاثیر بسزایی دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: پرچمدار ساخت داخل و خودکفایی در کشور رهبر معظم انقلاب هستند و ایشان همواره بیشترین توصیه‌ها و تاکیدات را روی این موضوع دارند.

 

*** راه حل نجات کشور و اشتغال آفرینی رونق تولید می‌باشد

 

وی افزود: رهبر معظم انقلاب برای برافراشته بودن پرچم ساخت داخل، خودکفایی و مدیریت واردات همواره تاکید فرموده‌اند.

رحمانی اضافه کرد: امروز محور کار در این وزارتخانه و به تعبیری در همه دستگاه‌های مرتبط با بخش تولید کشور با ساخت داخل است و همه اقدامات و تصمیمات باید متناسب با این مهم پیش رود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: همه ما خدمتگزار صنعتگران و به نحوی وکیل مدافع تولیدکنندگان هستیم، البته انتظار دارم این روحیه در تمام ارکان وزارتخانه مورد توجه جدی باشد.

وی ادامه داد: امروز به این باور رسیده‌ایم که همگی ما باید حامی تولیدکنندگان باشیم و حتما این نگرش به یک فرهنگ عمومی در سطح جامعه و در تفکر هر یک از عوامل موثر در امورات مرتبط با حوزه تولید تبدیل شود.

رحمانی گفت: همه باید به این باور و احساس برسند که راه حل نجات کشور و اشتغال‌آفرینی رونق تولید می‌باشد؛ چرا که تولید یک بخش مولد است و سایر بخش‌ها اعم از خدمات نیز باید بر روی آن بنا شده و مورد حمایت قرار گیرند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در همین شرایط خاص کشور و با تدابیر اتخاذ شده، در قیمت و کیفیت انواع محصولات تولیدی کشور، به واقع و در عمل ارتقا یافته‌ایم و بخش‌های مختلف صنعتی کشور به خوبی تقویت شده‌اند.

وی اضافه کرد: انجام به موقع تعهدات و پایبندی به زمان قراردادهای مربوط به همکاری‌های صنعتی باید در دستور کار ویژه قرار بگیرد و به تعبیری از اینکه این مشکل به آفتی در توسعه همکاری‌ها تبدیل شده است باید از بین رفته و به حداقل ممکن تنزل یابد.

 

*** سخت گیری های غیر ضروری در روند شناسایی نمونه های داخلی در واردات کالاهای مشابه خارجی

 

رحمانی با اشاره به برخی سخت‌گیری‌های غیر ضروری در روند شناسایی نمونه‌های داخلی در واردات کالاهای مشابه خارجی، خاطرنشان کرد: بنده شخصاً پرچمداری ساخت داخل را در این وزارتخانه بر عهده گرفته‌ام.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه به سامانه توانیران و اینکه سامانه جدیدی است که برای حمایت از ساخت داخل ایجاد شده اشاره نموده و گفت:

لازم است همه اقلام ساخت داخل شده در این سامانه بارگذاری شود و دفاتر مربوطه ملزم‌اند از این سامانه استعلام کنند در مقابل مرکز ساخت داخل وزارتخانه موظف است سامانه را به طور منظم بروز نماید.

وی تاکید کرد: هر کجا که ظرفیت و زمینه ساخت داخل کالایی وجود دارد، اما شاهد واردات مشابه خارجی هستیم؛ آنجا است که باید با جدیت ورود کنیم و سخت‌گیری را حتی با اعمال ممنوعیت دنبال کنیم، چرا‌که بنا بر فرمایش رهبر معظم انقلاب واردات کالایی که امکان ساخت داخل آن وجود دارد، حرام است.

رحمانی تصریح کرد: در فرایند تایید ساخت داخل هر نوع کالا، نباید شرایط به گونه‌ای باشد که در کارها کندی ایجاد کند و البته مرکز ساخت داخل به عنوان یک وظیفه محوری باید به این مهم ورود کرده و به کارها سرعت ببخشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم‌اکنون قانون ساخت داخل موجود است و علاوه بر ظرفیت‌های این قانون، با توجه به تاکیدات رهبری انتظار می‌رود که همه بخش‌ها و دستگاه‌های مرتبط پای کار بیایند و روند کارها را به سمت حل مشکلات و تسهیل امور سوق دهند.

 

*** ضرورت تکمیل حلقه‌های زنجیره تولید در صنعت پتروشیمی

 

وی افزود: کشور در شرایط جنگ اقتصادی است و ضرورت دارد که همه دستگاه‌ها، ظرفیت‌های قانونی خود را برای حل مشکلات به کار ببندند.

رحمانی اضافه کرد: با توجه به امکانات، ظرفیت‌ها و مزیت‌های بالقوه کشور، ما می‌توانیم با اراده جدی مشکلات را حل کنیم و امروز در سایه همین اراده و خواست مشترک است که میز تخصصی تعمیق ساخت داخل تجهیزات صنعت پتروشیمی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: قانون ساخت داخل باید به همه صنعتگران، انجمن‌ها و تشکل‌ها و بخش‌های مرتبط معرفی شود تا زمینه بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های آن بیش از این فراهم شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار داشت:

در صنعت پتروشیمی تکمیل حلقه‌های زنجیره تولید باید در اولویت قرار بگیرد، البته این تجربه در صنایع مختلف اعم از لاستیک، پارچه و غیره در دستور کار قرار گرفته و موفقیت‌های خوبی نیز حاصل شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید