کد خبر:159991
پ
تجارت خارجی
رئیس کل گمرک:

تجارت خارجی ۷۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۱ ماهه ۹۸

رئیس کل گمرک ایران از تجارت خارجی خارجی ۷۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۱ ماهه ۹۸ خبر داد.

رئیس کل گمرک ایران از تجارت خارجی ۷۹ میلیارد دلاری کشور در ۱۱ ماهه ۹۸ خبر داد.

 

*** تجارت خارجی خارجی ۷۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۱ ماهه ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی میر اشرفی در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت:

چنانچه تجارت در کشور تسهیل شود، می‌توان سهم بیشتری در تجارت دنیا داشت؛ این در حالی است که در قرن فعلی قرن آسیا است و باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.

رئیس کل گمرک ایران با انتقاد از اینکه ایران هیچگاه نقشه تجاری نداشته است، افزود:

از مجموع ۴۵ هزار میلیارد دلار بیش از ۹۰ درصد حمل و نقل دریایی است و کشورهایی که به آبهای آزاد راه دارند، امکان بالقوه و عجیبی در بهره از تجارت خارجی دارند و آنکتاد هم در دهه ۴۰ اعلام کرده که با توجه به موقعیت جغرافیایی، ایران دارای بخت جغرافیایی است و چند هزار کیلومتر مرز آبی دارد؛ بنابراین همان زمان آنکتاد به ایران پیشنهاد داده که باید در بندرعباس منطقه‌ای ایجاد شود که ترانزیت بار را به عهده کرده و در مرکز کشور نیز شهر فرودگاهی انجام داده تا بتواند ترانزیت مسافر داشته باشد.

وی تصریح کرد: در ۱۱ ماهه ۳۹ میلیارد دلار صادرات و در حوزه واردات نیز ۴۰ میلیارد دلار کالا وارد شده است، این در حالی است که تنها کشوری که دو کریدور شمال-جنوب و شرق- غرب در آن قطع می‌شود ایران است و باید از این موقعیت به نفع تجارت خارجی کشور استفاده کرد.

 

*** ۱۵۰ میلیون تن صادرات در یازده ماهه ماه

 

میراشرفی ادامه داد: هر یک روز معطلی محموله از جایی که تولید تا ان یوزر، معادل یک درصد قیمت تمام‌شده و هر چقدر معطلی در گمرکات داشته باشیم، هزینه تجارت را بالا برده‌ایم؛ این در حالی است که گمرک ایران دیتای قبل از حمل، دیتای حین حمل و نه اینکه کالاهای مرتبط وارداتی در زمان رسیدن به گمرک در اختیار ندارد؛ در حالیکه اکنون با توجه به قطعی سوئیفت و ال سی، اطلاعات اندک هم در اختیار گمرک قرار نمی‌گیرد.

رئیس کل گمرک ایران بیان کرد: بالای ۱۵۰ میلیون تن صادرات در یازده ماهه صورت گرفته است؛ در حالیکه سخت ترین شرایط را برای صادرات کالا داریم و به نوعی شرایط فوق حاد است؛ ضمن اینکه صادرات نیز ۴ برابر واردات است؛ این در حالی است که باید فعالیت های گمرکی را هم تا حد امکان الکترونیکی کرد.

وی در ادامه افزود: هر یک روز معطلی محموله از جایی که تولید تا ان یوزر، معادل یک درصد قیمت تمام‌شده و هر چقدر معطلی در گمرکات داشته باشیم، هزینه تجارت را بالا برده‌ایم؛ این در حالی است که گمرک ایران دیتای قبل از حمل، دیتای حین حمل و نه اینکه کالاهای مرتبط وارداتی در زمان رسیدن به گمرک در اختیار ندارد؛ در حالیکه اکنون با توجه به قطعی سوئیفت و ال سی، اطلاعات اندک هم در اختیار گمرک قرار نمی‌گیرد.

 

*** ذرت‌های آلوده

 

میراشرفی اظهار داشت: بالای ۱۵۰ میلیون تن صادرات در یازده ماهه صورت گرفته است؛ در حالیکه سخت ترین شرایط را برای صادرات کالا داریم و به نوعی شرایط فوق حاد است؛ ضمن اینکه صادرات نیز ۴ برابر واردات است؛ این در حالی است که باید فعالیت های گمرکی را هم تا حد امکان الکترونیکی کرد.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص ذرت‌های آلوده، گفت:

یکی از عوامل اصلی این کار قوای تقنینی کشور هستند؛ چراکه در دنیا هر امر واحد یک مرجع واحد دارد و اگر بحث سلامت در کشور دنبال می‌شود، باید یک مرجع هم بررسی کنند باشد؛ در حالیکه در حوزه ذرت های آلوده چهار سازمان اعمال نظر می‌کنند که بعضا اختلاف نظر هم دارند.

وی افزود: تعدد قوانین و مقررات معضل اصلی تجارت خارجی است؛ ضمن اینکه اتوماسیون نیز باید انجام شود؛ چراکه جعل در زمان کاغذبازی رخ می‌دهد.

 

*** گمرک به دنبال واردات خودروهای لوکس و کالاهای غیرضرور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل گمرک ایران در پایان، اظهار داشت:

گمرک تحت بدترین اماج حملات سایت‌هایی قرار گرفته که چرا گمرک به دنبال واردات خودروهای لوکس و کالاهای غیرضرور است، در حالیکه ما فقط به دنبال این هستیم که اگر حقوق مکتسبه‌ای ایجاد شده است و کالایی ثبت سفارش شده است، مسیر طبیعی خود را طی کند؛ در حالیکه واردکننده گناهی ندارد که وقتی کالا به گمرکات رسیده، اولویت ثبت سفارش آن که دو بوده به چهار تغییر یافته است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید