کد خبر:159979
پ
یدالله صمدی
رئیس سازمان صمت استان تهران خبر داد

رفع مشکل واحدهای تولیدی با قانون منع استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری در انتظار تصویب هیأت وزیران

رئیس سازمان صمت استان تهران از ارسال پیشنهاداتی به هیأت وزیران برای رفع مشکل واحدهای تولیدی با قانون منع استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری خبر داد.

رئیس سازمان صمت استان تهران از ارسال پیشنهاداتی به هیأت وزیران برای رفع مشکل واحدهای تولیدی با قانون منع استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری خبر داد.

 

*** قانون منع استقرار صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، یدالله صادقی در نشست خبری با اصحاب رسانه و در پاسخ به خبرنگار این خبرگزاری، پیرامون انتقاد فعالان حوزه تولید نسبت به قانون شعاع ۱۲۰ کیلومتری و مشکلاتی که این قانون برای تولیدکنندگان به وجود آورده است، اظهار داشت:

از سال ۱۳۴۶ واحدهای صنعتی بسیاری در تهران احداث و بسیاری از این واحدها امروز متقاضی افزایش ظرفیت و تولید محصول جدید هستند اما به دلیل وجود قانون ممنوعیت ایجاد واحد صنعتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران، بسیاری از این واحدها با مشکل روبرو شده اند.

زیرا این توسعه و افزایش ظرفیت به عنوان فعالیت صنعتی جدید تلقی میشود که بر اساس قانون مذکور، آن را عامل آسیب به محیط زیست تلقی می‌کنند.

از این رو سازمان محیط زیست با توسعه و افزایش ظرفیت واحدهای صنعتی در شهر تهران موافقت نمی‌کند و واحدهای تولیدی نیز به این موضوع معترض هستند.

 

*** ارسال پیشنهادات به هیأت وزیران

 

رئیس سازمان صمت استان تهران با اشاره به این که این موضوع در سطح استان به کرات و طی سال‌های مختلف بررسی شده است، گفت:

آخرین بررسی در سال جاری و با هماهنگی استانداری و اداره کل محیط زیست استان تهران بود که در استان به توافقی رسیدیم تا بتوانیم در مواردی این محدودیت را کم کنیم.

در نهایت با جمع‌بندی بعمل آمده، پیشنهادات توسط وزارت صنعت به دولت ارسال شده تا در هیأت وزیران مورد بحث و بررسی قرار گیرد که امیدواریم در کمیسیون زیربنایی، مورد بررسی و توجه قرار بگیرد و اصلاحاتی در ضوابط استقرار صنایع در استان تهران صورت بگیرد و بر مبنای آن تغییرات، پاسخگوی سرمایه‌گذاری‌های صنعتی موجود باشیم.

 

 

*** ضرورت تغییرات در تکنولوژی واحدهای تولیدی

 

صادقی در ادامه ضمن تأکید بر ضرورت تغییر در تکنولوژی واحدهای تولیدی، اظهار داشت:

خطوط تولید واحدهای تولیدی باید تعویض، بازسازی و نوسازی شوند تا این واحدها بتوانند محصولی را تولید کنند که نیاز روز بازار را برآورده کنند؛ چون تکنولوژی‌های قدیم کالایی را تولید می‌کنند که شاید مردم امروزه آن‌ها را مصرف نمی‌کنند.

همچنین این موقعیت فرصت خوبی برای صادرات واحدهای تولیدی است و لازم است تا این واحدها بتوانند با استفاده از ماشین‌آلات جدید و بروز، محصولات متنوع و جدیدی را تولید کنند که امکان رقابت با محصولات مشابه در بازارهای هدف بوجود بیاید.

 

*** مزیت‌های بازسازی خطوط تولید

 

وی در ادامه با بیان اینکه اهمیت اجازه دادن برای بازسازی و نوسازی درک شده است، افزود:
ما امروز نیز اجازه بازسازی و نوسازی را صادر می‌کنیم ولی این امر در حد عرصه و اعیان است اما این کفایت نمی‌کند.

 

 

رئیس سازمان صمت استان تهران در ادامه با تأکید بر اینکه بازسازی ماشین‌آلات و خطوط تولید از نظر توسعه اشتغال، صادرات غیرنفتی، کاهش هزینه‌ها و افزایش مزیت رقابتی،موضوع بسیار مهمی است، گفت:

با توجه به مجموعه ویژگی‌های مثبت مذکور، این تقاضا در مجموعه استان با هم‌نظری و هم‌فکری و هماهنگی محیط زیست در حال بررسی است ولی بدلیل اینکه این قانون مصوبه هیئت وزیران است، پیشنهادات ما باید به هیئت دولت برود و از طریق هیات ‌وزیران بررسی شود که امیدواریم پاسخی مثبت دریافت شود و بتوانیم رشد و توسعه را در صنعت استان تهران ایجاد کنیم.

 

*** جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان صمت استان تهران در پایان اظهار داشت:

کماکان جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری برای صنایعی که در درون شعاع ۱۲۰ کیلومتری مجاز هستند از جمله صنایع غذایی و پوشاک و بخصوص صنایع های‌تک، دانش‌بنیان و نوین صادر می‌شود و در این مورد هیچ محدودیتی نداریم مشروط به اینکه پروانه‌ها برای واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی صادر شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید