خبرنگار :
پ
مدیر عامل شرکت‌ دانش‌بنیان رنگین نانو ساختار:

کارنامه درخشان شرکت‌ دانش‌بنیان رنگین نانو ساختار در شناسایی و رفع چالش‌ها با استفاده از فناوری نانو/ ورود فناوری نانو به صنعت رنگ، راه و ساختمان و سلامت + فیلم

مدیرعامل شرکت‌ دانش‌بنیان رنگین نانو ساختار با اشاره به رویکرد و هدف اصلی شرکت متبوعش مبنی بر شناسایی و رفع چالش‌ها با استفاده از فناوری نانو، از تولید محصولات جدید برای مقابله با زنگ‌زدگی و عفونت‌های بیمارستانی خبر داد.

 

*** فناوری نانو در صنعت رنگ / تولید رنگ‌های آنتی‌باکتریال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی رحمانی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع، پیرامون استفاده از فناوری نانو در صنایع مختلف و اقداماتی که شرکت‌های دانش‌بنیان رنگین نانو ساختار و نانو تک فام گیتی در این حوزه انجام داده‌اند، اظهار داشت:

ما از حدود چهار سال پیش در حوزه رنگ و پوشش فعالیت می‌کنیم و دو شرکت دانش‌بنیان نانو فن‌آور را توسعه داده‌ایم؛ حدود بیست پرسنل علمی و صنعتی در کنار ما هستند و اشتغال‌زایی خوبی ایجاد کرده‌ایم.

کار ما پایش چالش‌های مختلف در حوزه رنگ و پوشش در صنایع بود که در راستای رفع آن چالش‌ها با کمک گرفتن از فن‌آوری‌های روز، فناوری نانو را انتخاب کردیم و با کمک این فناوری توانستیم مشکلات عدیده‌ای از بخش صنعت و پوشش را حل کنیم.

به عنوان مثال به ملاقات کسی رفتیم که سالم از اتاق عمل بیرون آمده بود ولی در بخش بیمارستان، دچار عفونت شده بود.

برای رفع این مشکل فکر کردیم و راه‌حلی به نام تولید رنگ‌های آنتی‌باکتریال برای پوشش‌دهی تمام سطوح از دیوار و کف و سقف تا تجهیزات فلزی انتخاب کردیم تا در راستای سلامت عمومی جامعه نیز اقدام مثبتی انجام داده باشیم و آمار عفونت‌های بیمارستانی را به صفر نزدیک کنیم.

 

 

*** استفاده از فناوری نانو برای جلوگیری از زنگ‌زدگی

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان نانو تک فام گیتی در ادامه افزود:

در مواجهه با مسئله خوردگی و زنگ زدن در چندین استان شمالی و جنوبی کشور که همیشه در معرض گرما و رطوبت قرار دارند، محصولی به نام لارما پوشش مبدل زنگ آهن ساختیم که پوششی برای اجرای مستقیم روی زنگ‌زدگی است.

تقریباً تمام محصولات سبد کالایی ما به همین صورت و بر اساس نیازی در صنعت و با نانو فناوری تولید شده است.

همه این محصولات نیز ثبت اختراع شده و اکنون نیز ضمن ثبت در پی سی تی سوئیس در حال تلاش برای ثبت آن‌ها در پتنت کانادا هستیم.

 

*** ورود فناوری نانو در صنعت ساختمان

 

مدیر عامل شرکت‌ دانش‌بنیان رنگین نانو ساختار در ادامه با بیان اینکه تا کنون ده اختراع ملی ثبت کرده‌ایم، گفت:

دو شرکت در دو نقطه تهران ایجاد کرده و نمایندگی‌هایی نیز در استان‌های مختلف مانند خوزستان، اصفهان، گلستان، کرمان و بوشهر داریم و در حال توسعه بازار و رفع چالش‌های جدید هستیم.

به طور مثال وارد صنعت ساختمان شده‌ایم و پوشش‌های نما و داخل ساختمان را تولید می‌کنیم و به آنچه که مردم صرفاً به عنوان رنگی زیبا می‌دیدند، قابلیتی جدید اضافه و ساختار جدید مقاوم و پیشرفته‌ای ایجاد کرده‌ایم.

محصولات ما در سه سبد مختلف فلزات، ساختمان و چوب است و برای هر سه آن‌ها محصولاتی در نانو فن‌آوری تولید کرده‌ایم که نبود آلاینده‌ها و مواد سرطان‌زا و دقت در مسائل زیست محیطی در آن‌ها لحاظ شده است.

 

*** ورود فناوری نانو در صنعت ساختمان و بهداشت

 

رحمانی ضمن تأکید بر اینکه آماده کمک به صنایع مهم کشور هستیم، گفت:

صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همواره دچار مشکلاتی از جمله خوردگی هستند و ما موفق به حذف این چالش و هزینه‌های مربوط به آن شده‌ایم.

در مورد صنعت خودروسازی نیز به همین صورت عمل کرده و در قطعات داخلی خودرو و رنگ‌های پودری این خاصیت را ایجاد کرده‌ایم.

در بحث سلامت و صنعت بهداشت کشورمان و در تجهیزات بیمارستانی پوشش امن و نوآورانه و فناورانه آنتی‌باکتریال را پیاده می‌کنیم.

همچنین در مورد در و دیوار بیمارستان می‌توانیم پوششی نانوفناورانه ایجاد کنیم و بحث ضدعفونی کردن و تمیزکاری مدام، هزینه‌ها،آسیب‌ها و آلودگی‌های مربوط را حذف کنیم.

همچنین در بحث صنعت چوب و مبلمان که قطبی از هنرهای صنعتی ایران است پوشش‌هایی را ارائه می‌کنیم که به تینر و حلال‌های آلی نیازی ندارند و پوشش‌هایی آب‌پایه ایجاد کرده‌ایم تا بدون نیاز به این حلال‌ها و با حذف همه معایب و آسیب‌ها و اشتعال‌زایی و سرطان‌زا بودن آن، کار پوشش‌دهی به راحتی اجرا شود.

 

 

*** شرکت‌ دانش‌بنیان رنگین نانو ساختار در آزادراه تهران – شمال

 

مدیر عامل شرکت‌ دانش‌بنیان رنگین نانو ساختار در ادامه به اقدامات این شرکت در صنعت راه و ساختمان اشاره کرد و گفت:

در پروژه آزادراه تهران – شمال نیز اقدامات خوبی را انجام دادیم؛ تمام دیواره‌های داخلی تونل‌ها را با رنگ پایه سیمان دو جزئی آب‌گریز نانو فناوری پوشش دادیم و ساختاری ایجاد کردیم که در برابر تنش‌های فیزیکی و شیمیایی بسیار مقاوم است و کمترین هزینه را دارد.

به صنایع دیگری نیز برای بالا بردن قابلیت‌ها و کمتر کردن هزینه‌ها کمک کرده‌ایم و یا قابلیتی رقابتی برای آن‌ها ایجاد کرده‌ایم، مانند صنعت آسانسور که پوشش‌های آسانسور در مناطق مرطوب شمالی و جنوبی مدام در حال خوردگی است و زنگ زدن و پوسیدگی یک چالش جدی در این مناطق محسوب می‌شود.

همچنین برای تجهیزات ورزشی و آموزشی و دستگاه‌های صنعتی نیز می‌توان پوششی نانو فن آورانه خاصی ایجاد کرد.

 

*** صادرات محصولات شرکت‌ دانش‌بنیان رنگین نانو ساختار

 

رحمانی در ادامه با بیان اینکه تمام محصولات شرکت‌ دانش‌بنیان رنگین نانو ساختار تأییدیه‌های لازم را اخذ کرده‌ است، گفت:

علاوه بر ثبت اختراع از پژوهشکده‌های مختلف، از معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور، ستاد نانو و آزمایشگاه‌های استاندارد داخلی و خارجی تأییدیه‌های لازم را کسب کرده‌ایم.

در سال اخیر موفق به همکاری با چند کشور در بحث صادرات نانو بودیم و به عنوان اولین کشوری بودیم که به کشور چین دانش و اختراع صادر کردیم.

همچنین با کشورهای فنلاند، کانادا، اتریش، عمان و عراق مشغول گفتگو هستیم تا دانش ایرانی را درآن کشورها نیز توسعه دهیم و صادرات های‌تک داشته باشیم.

 

*** شرکت‌ دانش‌بنیان رنگین نانو ساختار در مسیر توسعه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر عامل شرکت‌ دانش‌بنیان رنگین نانو ساختار در پایان، اظهار داشت:

هم‌اکنون آمادگی داریم تا در تمام استان‌های کشور علاوه بر ارسال کالا و فروش محصول در صورت موافقت سرمایه‌گذاران و تیم علمی بومی در همان استان‌ها خط تولید راه‌اندازی کنیم تا نیاز کلیه استان‌های کشور را تامین کنیم.

 

در پایان می‌توانید فیلم این مصاحبه را مشاهده نمایید:

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید