خبرنگار :
پ
در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری صنایع مطرح شد:

سه شرط رونق تولید و صنعت کشور از نگاه میرسلیم + فیلم

سید مصطفی میرسلیم سه شرط اساسی را لازمه رونق تولید و توسعه صنعت کشور معرفی کرد.

 

*** گفت‌وگوی اختصاصی با میرسلیم

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با توجه به اینکه در آستانه انتخابات مجلس یازدهم هستیم و یکی از اولویت‌های مجلس آینده رونق تولید و توسعه صنعتی کشور می‌باشد، خبرنگار این خبرگزاری گفت‌وگویی اختصاصی را با سید مصطفی میرسلیم که هم‌اکنون رئیس کمیسیون توسعه زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد را انجام داده است که در ادامه ملاحظه خواهید نمود.

 

*** شروط لازم برای رونق تولید و توسعه صنعت

 

میرسلیم در این گفت‌وگو پیرامون شروط لازم برای رونق تولید و توسعه صنعت، اظهار داشت:

اولین نکته‌ای که باید مورد توجه صنعتگران ما قرار بگیرد واقع‌گرایی است آن‌ها باید شرایطی را که در حال حاضر بر کشور حکم فرما است بپذیرند و بتوانند آن شرایط را به درستی تحلیل کنند زیرا بر اساس تحلیل صنعتگران می‌توانند ترسیم‌کننده مسائل اصلی موجود در صنعت باشند و بدانند نقاط ضعف موجود در کجا است و چه بخش‌هایی مانع از ارائه تولیدات صنعتی می‌شود.

وی در ادامه پیرامون نمایشگاه‌های صنعتی و اهمیت آن‌ها گفت:
برپایی نمایشگاه‌ها به اطلاع‌رسانی فن‌آوران، پژوهشگران و دانشگاهیان کمک می‌کند همچنین آشنایی با نیازهای صنعت نیز از این نمایشگاه‌ها حاصل می‌شود.

 

مجلس یازدهم

 

*** اهتمام به کیفیت

 

رئیس کمیسیون توسعه زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دستاوردهای نمایشگاه‌های صنعتی، بیان کرد:

تاکنون چندین نمایشگاه از این نوع شکل گرفته و همکاری‌های خوبی حاصل شده است، این همکاری‌ها می‌تواند به سرعت نواقص موجود را که موجب کند شدن تولیدات می‌شود را برطرف کند.

به نظر بنده نباید موضوع کیفیت فراموش شود؛ در واقع می‌توان از مردم خواست شرایط و مشکلات را تحمل کنند ولی این نباید به معنای فراموش کردن اصل کیفیت باشد بلکه اهتمام به کیفیت باید در صدر کارها قرار بگیرد.

 

*** توسعه مراکز صنعتی و دانشگاهی

 

میرسلیم با بیان اینکه که مجموعه‌ای از فعالیت‌ها که میان صنایع و مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و سازمان‌های مردم‌نهاد باید فعال شوند، اظهار کرد:

مردم بر مشکلات صنعت اشراف داشته و توقع خود را به سطحی برسانند که توان صنعت جوابگوی آن باشد همچنین صنایع نیز همت کنند و با سرمایه‌گذاری کار خود را ارزان تمام نکنند.

 

مجلس یازدهم

 

*** توجه به مهارت‌گرایی
 

رئیس کمیسیون توسعه زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت ضمن تأکید بر مهارت‌گرایی در رونق تولید افزود:

برطرف کردن مشکلات فنی نیازمند تحقیق و کوشش‌های فن‌آورانه است که برای این کار باید نیروی انسانی متخصص و متبحر استخدام شود.

نباید به صرف مهارت‌های کاری اکتفا کرد باید به مسائل علمی و پژوهشی نیز توجه داشت تا موجب افزایش بهره‌وری شود.

میرسلیم در ادامه تصریح کرد:

زمینه‌هایی که صنعتگران ما پیش رو دارند گسترده است و از فعالیت‌های مختلف از جمله علمی، فرهنگی، صنعتی و اقتصادی سرچشمه می‌گیرد.

نیروی جوان تحصیل‌کرده و آموزش دیده کشور ما امروز از ورود به صنعت مأیوس است چون صنعت درگیر رکود است و با استفاده از امکان مهاجرت در صنایع سایر کشورها مشغول می‌شود.

این نیرو اگر در کشور خود مشغول به کار شود اگر چه در سال‌های اول برای رسیدن به بهره‌وری نیازمند کسب تجربه است ولی در نهایت او باعث شکوفایی صنعت در کشور ما خواهد شد.

 

مجلس یازدهم

 

*** اتکا به نیرو، تخصص و سرمایه داخلی

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با بیان اینکه ما به برون‌گرایی اعتقاد داریم ولی اولویت درون‌زایی را فراموش نکرده‌ایم، تصریح کرد:

ما مخالف سرمایه‌گذاری خارجی نیستیم اما باید توجه داشت که سرمایه‌گذاران خارجی ابتدا به فکر سود و منفعت خود هستند و محاسبات خود را نه بر مبنای دلسوزی بلکه بر مناسبات منفعت و سود خود انجام داده‌اند.

در حالی که افراد خودی دلسوز مملکت هستند و منافع خود را در درجه دوم اهمیت قرار داده‌اند.

همواره این دو باید در کنار هم باشند ولی اتکا به نیرو، تخصص و سرمایه داخلی بر دیگران اهمیت دارد.

تمام راه‌هایی که می‌تواند منجر به حل مشکلات با اتکا به سرمایه و خلاقیت و دانش و فن‌آوری داخلی حل شود باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

*** پیامی به صنعتگران کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون توسعه زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت در بخش پایانی صحبت‌های خود و در پیامی به صنعتگران کشور، با اشاره به اینکه در شرایط کنونی راه‌حل‌های بسیار مناسبی برای حل مشکلات صنعت داریم، اظهار داشت:

من از صنعتگران کشور دعوت می‌کنم در جلسات کارشناسی و مبادلات نظر با یکدیگر حضور پیدا کنیم و ضمن آشنا شدن ما با جزئیات فعالیت صنعتگران کشور، آن‌ها نیز با تجارب چندین ساله ما در بخش صنعت آشنا شوند.

قطعاً این همکاری اثربخش خواهد بود و این تبادل نظر و همکاری موجب خواهد شد تا به لحاظ فنی به راه‌حل‌های مناسب دست پیدا کنیم و با رونق تولید از جبهه بحرانی کنونی گذر کنیم.

 

در پایان می‌توانید ویدیو این مصاحبه را مشاهده نمایید:

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید