کد خبر:159495
پ
نهضت ساخت داخل
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

ایجاد یک میلیون شغل با تحقق اهداف نهضت ساخت داخل تا سال ۱۴۰۰

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد یک میلیون شغل با تحقق اهداف نهضت ساخت داخل تا سال ۱۴۰۰ خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد یک میلیون شغل با تحقق اهداف نهضت ساخت داخل تا سال ۱۴۰۰ خبر داد.

 

*** تبدیل ۱۰ میلیارد دلار نیازهای وارداتی کشور به ساخت داخل

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان خراسان رضوی در شهرستان چناران، اظهار داشت:

امسال برای اولین بار نمایشگاه ساخت داخل را برگزار کردیم و ۲۲ تفاهم‌نامه میان سفارش‌دهنده‌های نیازمندی‌ها و تولیدکنندگان امضا شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای نخستین بار نمایشگاه تقاضامحور با اولویت داخلی‌سازی نیازمندی‌های صنایع مختلف و در راستای تأمین قطعات و تجهیزات مورد نیاز در سطح کشور برگزار شد.

وی اضافه کرد: این راهبرد در گام بعدی در سطح استان‌ها پیگیری و انجام شده است، نمایشگاه ساخت داخل مبدأ تحولات خوبی در بخش‌های مختلف صنعتی کشور بوده و با توجه به رصد دقیق نیازمندی‌ها و تعیین رقم ارزبری کالاها در رشته‌های مختلف صنعتی وارداتی که مستلزم داخلی سازی بودند در چارچوب برنامه‌ای ۳ ساله اهداف مشخص شده است.

رحمانی ادامه داد: طبق برنامه تا سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۰ میلیارد دلار نیازهای وارداتی کشور باید تبدیل به ساخت داخل شوند.

 

*** ایجاد یک میلیون شغل با تحقق اهداف نهضت ساخت داخل تا سال ۱۴۰۰

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با تحقق این اتفاق حدود یک میلیون شغل در کشور ایجاد و تعداد بیشتری از مشاغل صنعتی و معدنی را نیز تثبیت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در آسیب‌شناسی این طرح، روند اجرایی دستورالعمل‌های مربوط به محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های وارداتی توجه دقیقی شده است تا با لحاظ ۲ مؤلفه اصلی کیفیت و تولید به میزان کافی و مورد نیاز کشور، مدیریت واردات در دستور کار قرار گیرد.

رحمانی تأکید کرد: به برکت نام‌گذاری امسال، رونق تولید از سوی بخش‌های مختلف جدی گرفته شده است و باور غلط واردات برای تأمین نیازهای کشور و کیفیت کالای خارجی در حال اصلاح است، البته امیدواریم این مهم تداوم داشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خوشبختانه با تغییر فرهنگ و باور عمومی مبنی بر اینکه کیفیت کالای داخلی قابل رقابت با کالاهای وارداتی در حال فراگیر شدن است.

وی اضافه کرد: هر واحد توان این را داشته باشد که بتواند نیاز کشور را در خصوص کالایی به میزان کافی تأمین کند، در صورت اطلاع حتماً مورد حمایت قرار می‌دهیم و در این راستا کاملاً جدی هستیم.

 

*** تدوین کتاب مقررات صادرات و واردات

 

رحمانی ادامه داد: هم‌اکنون در حال تدوین کتاب مقررات صادرات و واردات و آیین‌نامه تعرفه این حوزه هستیم، بهترین زمان ممکن برای اعلام تولیدات کالایی کشور از بخش‌های مختلف صنعتی است تا در خصوص مدیریت تعرفه‌ها اقدام لازم را انجام دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها مکلفند در این خصوص پیشگام بوده و موارد مرتبط را شناسایی و اعلام کنند، البته این موضوع مستلزم همکاری خود فعالان بخش خصوصی و صنعتگران نیز است.

وی خاطرنشان کرد: ساخت داخل رسالت اصلی ما در حمایت از تولیدات داخلی است و همه مسئولین مرتبط در این خصوص باید کاملاً مؤثر عمل کنند و با توجه به اینکه نمایشگاه دائمی ساخت داخل هم در واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی و همچنین توسط انجمن‌های تخصصی صنایع برقرار است، همه واحدها می‌توانند ظرفیت‌های تولیدی و حتی نیازمندی خود را اعلام کنند.

رحمانی تأکید کرد: با قاطعیت اعلام می‌کنم تمام تولیدات ما که مبتنی بر اولویت داخلی‌سازی است در قیمت عرضه، حداقل نصف قیمت کالای وارداتی بوده است و البته مستندات آن نیز کاملاً موجود است که این تولیدات هم دارای کیفیت مناسب و هم به میزان کافی هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در مورد ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید با توجه به تفویض اختیار به استان‌ها که به ریاست استاندار محترم در سطح کشور برگزار می‌شود، کاملاً قائل به نظرات کارشناسی استان‌ها هستیم و ضرورتی ندارد در بسیاری از موارد موضوعات به ستاد ملی ارجاع شود، باید تصمیمات اتخاذشده در ستادهای استانی اجرایی شود.

 
*** قانون تسهیل و رفع موانع تولید نافذ و کاملاً اجرایی

 

وی اعلام کرد: در جلسه‌ای که اخیراً با حضور رئیس‌جمهور محترم برگزار شد و در مورد ضمانت اجرایی مصوبات ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌ها بحث شد، با توجه به مصوبه هیئت دولت و قانون دائمی تسهیل و رفع موانع تولید که به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسیده است؛ گاها شاهد عدم همکاری لازم از سوی دستگاه‌های مرتبط هستیم و مواردی را مغایر با ضوابط و دستورالعمل‌های کاری خود اعلام می‌کنند، موضوع به اطلاع رئیس‌جمهور رسید و با توجه به نامه مشترکی که توسط بنده و وزیر محترم کشور در خصوص اجرایی شدن ۵۸ درصد مصوبات به آقای روحانی ارائه شد، ایشان تأکید کردند که مصوبات ستادهای تسهیل نافذ و اجرایی است.

رحمانی خاطرنشان کرد: به صراحت قانون تسهیل و رفع موانع تولید نافذ و کاملاً اجرایی است و حتی در مورد بانک‌ها نیز رئیس‌جمهور دستور دادند مصوبات ستادهای استانی کاملاً اجرایی شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در ماده ۶۲ قانون اشاره شده است در صورتی که اختلافی میان مصوبات ستاد تسهیل و بانک‌ها وجود داشته باشد، موارد به هیات خبرگان ارجاع می‌شود و این هیات یک ماه مهلت بررسی موضوع را دارد و اعلام نظر کند، در صورت موافقت هیات خبرگان و مخالفت بانک، مدیر مربوطه بانک به ترتیبات انتظامی بانک‌ها معرفی می‌شود.

وی ادامه داد: این رویه، صورت‌مسئله است، اصل موضوع باید با این نگرش مورد توجه قرار گیرد که امروز در شرایط جنگ اقتصادی به سر می‌بریم و شرایط حاضر مقتضیات خاص خود را دارد.

 

*** شرایط امروز و جنگ اقتصادی حاضر باید به مثابه دوران دفاع مقدس در دستور کار قرار بگیرد

 

رحمانی تأکید کرد: طبق تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه سال ۹۸ باید تمامی دستگاه‌ها روی رونق تولید متمرکز شوند و همچنین فرمایش ایشان مبنی بر اینکه حفظ اشتغال و تولید یک کار جهادی است؛ انتظار می‌رود همه بخش‌ها این موضوع را در اولویت کاری خود قرار دهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: وظیفه هر یک از مسئولین ایجاب می‌کند که در سال رونق تولید گام‌های لازم را برای تحقق اهداف مهم بردارند، دستگاه‌های مختلف در موارد مرتبط به خودشان برای حل مشکلات و مسائل مرتبط باید پیشگام شوند.

وی خاطرنشان کرد: شرایط امروز و جنگ اقتصادی حاضر باید به مثابه دوران دفاع مقدس در دستور کار قرار بگیرد، چراکه در آن دوران ما برای عبور از دشمن منتظر قانون خاصی نبودیم، باید مانند آن دوران در شرایط پیچیده امروز قدم برداریم، حفظ تولید امروز یک تکلیف عمومی است.

رحمانی ادامه داد: البته نباید فراموش کرد که خوشبختانه اکثر دستگاه‌های مرتبط با تولید پای کار هستند و کمک می‌کنند، اعم از سازمان مالیاتی، تأمین اجتماعی، بانک‌ها و…، همراهی لازم را دارند، ولی در مجموع این قانون باید اجرایی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما در خصوص تحریم‌ها واقع‌بین هستیم و با توجه به سابقه ۴۰ ساله تحریم‌ها باید به شرایط سخت‌تر و پیچیده‌تر این روند از اردیبهشت ماه سال گذشته اشاره کرد؛ با این حال ما هنوز سرپا هستیم و هدف‌گذاری انجام شده برای تعطیلی واحدها تحقق نیافته و شرایط کاملاً برخلاف تصورات دشمنان پیش رفته است و این مهم مورد تأیید خود بخش خصوصی نیز است.

 

*** افزایش تولیدات منتخب کالایی کشور در ۱۰ ماه گذشته

 

وی افزود: دشمن دنبال ایجاد دومینو تعطیلی در واحدهای صنعتی کشورمان بود ولی با همت تمامی دست‌اندرکاران خوشبختانه تولیدات منتخب کالایی کشور در عموم کالاها طی ۱۰ ماهه گذشته افزایشی است.

رحمانی اضافه کرد: این اتفاق برای خود تولیدکنندگان کاملاً ملموس است، البته باید واقعیت‌ها را لحاظ کنیم و بدانید که تمهیدات لازم اتخاذ شده و با توجه به ضرورت تأمین به هنگام مواد اولیه هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد، در همین راستا در تأمین کالاهای اساسی، امروز بیشتر از نیاز کشور در انبارها کالا موجود است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون ۳ مرحله تحریم سخت به تعبیر دشمن اعمال شده است و فارغ از برخی تنگناها در برخی موارد، خوشبختانه در همین بستر، تولید جریان دارد.

وی خاطرنشان کرد: امروز برای حفظ و تداوم تولید هر کاری لازم باشد باید انجام دهیم، در این راستا حاضریم اختیارات را کاملاً تفویض کنیم، هدف را نباید فراموش کنیم همه بخشنامه‌ها و این جلسات با اولویت تحقق این هدف باید مورد نظر قرار گیرند.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در خصوص پتروشیمی نیز با توجه به اتفاقات سال گذشته، تمام ضوابط لحاظ شده در راستای جلوگیری از بروز اختلال در این حوزه بوده و اصل کار را مبتنی بر تولید واقعی و تولیدکننده فعال قرار داده‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در حوزه پتروشیمی هیچ کمبودی وجود ندارد و سبد تولیدات این بخش دو برابر نیاز کشور است در فولاد و مس نیز کمبودی نداریم و به اندازه نیاز واحدهای صنعتی کشور تولید وجود دارد.

 

*** ما به تفاوت نرخ ارز بازگشتی

 

وی تأکید کرد: مشکل جایی پیش می‌آید که افراد برای اهدافی غیر از تولید، مواد اولیه تهیه و با روابط واسطه‌گری آن را در بازار عرضه می‌کنند، لذا این افراد نباید انتظار حمایت داشته باشند.

رحمانی ادامه داد: شخصاً افتخار می‌کنم که مدافع تولید هستم و به واقع در این مسئله به هیچ عنوان کوتاه نیامده‌ام، اما اگر واحدی به این اقدام دست بزند بدون تردید مورد برخورد قرار می‌گیرد و تعارفی با کسی نداریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: سیستم تبادل با تمامی دستگاه‌های مرتبط اعم از وزارت نیرو، راهداری، کار و تأمین اجتماعی و…، در حال اجرایی شدن است تا تولیدکننده واقعی شناسایی و حمایت قطعی شود، هر کس تولیدکننده واقعی باشد نباید نگران تأمین مواد اولیه باشد.

وی در خصوص ما به تفاوت نرخ ارز بازگشتی، گفت: مواردی که به نوعی مانعی در برابر منافع صادرکننده است حتماً پیگیری می‌شود.

رحمانی افزود: ابتکار انجام شده برای تعیین واحدهای بزرگ صنعتی به عنوان معین مناطق مجاور طرح‌ها در خراسان رضوی کار ارزشمندی است که باید در سطح کشور تسری پیدا کند و به عنوان الگو و یک مدل قابل اجرا در نقاط مختلف کشور مورد توجه قرار گیرد.

 

*** خراسان رضوی به‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی کشور

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: البته این مهم همواره به عنوان رسالتی از سوی بخش تولید مورد توجه بوده است که در همین راستا می‌توانیم به توجهات بخش صنعت و معدن به مسائل زیست محیطی و مسئولیت‌های اجتماعی اشاره کنیم که ما خودمان رأساً به این موارد قائل هستیم و در موارد متعددی واحدهای ما اقدام به ساخت ورزشگاه، بیمارستان، مساجد، مدرسه و…، نموده‌اند و این بخش در بسیاری از امورات معنوی و اجتماعی پیش‌قدم هستند.

وی گفت: خراسان رضوی به‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی کشور در شرایط حاضر و علیرغم تمامی مشکلات، کمترین دغدغه‌های ممکن را بروز داده که جای دارد از تمامی مسئولان استان تشکر کنم.

رحمانی افزود: با توافق انجام شده با استاندار خراسان رضوی درصددیم همه اختیارات لازم را کاملاً تفویض کنیم و در این راستا هیچ محدودیتی قائل نیستیم جز در مواردی که منع قانونی وجود دارد.

 

*** استفاده از تمام ظرفیت‌های تسهیل و رفع موانع تولید، ستاد تنظیم بازار کشور و شورای معادن استان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار داشت:

ضرورت دارد از تمامی ظرفیت‌های ستادهای تسهیل و رفع موانع تولید، ستاد تنظیم بازار کشور و شورای معادن استان به بهترین شکل ممکن برای رفع دغدغه‌ها و حل مشکلات بهره‌برداری شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 10 =

کلید مقابل را فعال کنید