کد خبر:159471
پ
در دیدار با وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

شناسایی بیش از ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور/پیاده‌سازی نقشه راه معدن کشور برای نخستین بار

وزیر صنعت با اشاره به شناسایی بیش از ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور از پیاده‌سازی نقشه راه معدن کشور برای نخستین بار خبر داد.

وزیر صنعت با اشاره به شناسایی بیش از ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور از پیاده‌سازی نقشه راه معدن کشور برای نخستین بار خبر داد.

 

*** افتتاح بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح صنعتی و معدنی در دهه فجر ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در آیین بهره‌برداری از کارخانه تولید شمش طلای بردسکن در خراسان رضوی، اظهار داشت:

امروز افتتاح هر واحد صنعتی و هر واحد تولیدی در سطح کشور، همانند فتح یک خاک‌ریز دشمن در جنگ اقتصادی است. در نقاط مختلف کشور شاهد بهره‌برداری از طرح‌های مختلف هستیم و فقط در بخش‌های متعدد صنعتی و معدنی طی چند روز گذشته و در ایام مبارک دهه فجر، بالغ‌بر ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح به بهره‌برداری رسیده است.

با این حال تعداد دیگری از طرح‌های مهم نیز در نوبت افتتاح قرار دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به طرح بزرگ آلومینیوم جنوب با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان اشاره کرد که به زودی و در حضور رئیس‌جمهور محترم افتتاح خواهد شد.

این طرح بزرگ صنعتی به تنهایی قادر خواهد بود حجم تولیدات آلومینیوم در کشور را به ۲ برابر میزان قبلی افزایش دهد.

وزیر صمت با اشاره به نگرانی یک عده نسبت به اثرات تحریم‌ها روی بخش‌های مختلف صنعتی کشور از جمله نساجی و…، گفت:

همین آلومینیوم جزو اولین گروه از تحریم‌ها بود، با این حال این صنعت رشد خوبی داشته و خوشحالیم که برخلاف تصورات دشمن طرح بزرگ آلومینیوم جنوب به زودی آماده بهره‌برداری می‌شود.

رحمانی همچنین با اشاره برنامه سفر اخیر خود به استان البرز برای افتتاح طرح استحصال عناصر نادر خاکی در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی کشور گفت:

تعداد معدودی از کشورها به این فناوری دسترسی دارند و این نشان از توان صنعت ما برای رشد و پیشرفت در اشل جهانی است.

 

*** ارزش ۲۲ میلیارد دلاری تولیدات معدنی و صنایع معدنی

 

وی اضافه کرد: ذخایر معدنی به عنوان یک نعمت خدادادی در اختیار ما است و امروز مجموع ارزش تولیدات معدنی و صنایع معدنی ما بالغ‌بر ۲۲ میلیارد دلار است.

محدودیت‌های به وجود آمده به سبب تحریم‌ها اهمیت فراوان این حجم از تولیدات معدنی و صنایع معدنی را در کشور نشان می‌دهد که اگر ما خدای نکرده به این تولیدات دسترسی نداشتیم با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شدیم و البته در بخش صادرات نیز تولیدات معدنی ما به خصوص حوزه فولاد دارای نقش برجسته‌ای است.

رحمانی با اشاره به تعدادی از طرح‌های بزرگ معدنی در کشور از جمله طرح ذوب مس خاتون‌آباد، طرح تولید اسید خاتون‌آباد، طرح فولاد زرند، فولاد سنگان و…، افزود:

یکی از برنامه راهبردی که در سال جاری در وزارت صنعت، معدن و تجارت بدون توجه شده است توسعه معدنی و صنایع معدنی در سطح کشور است که یکی از زیر برنامه‌های این محور توجه به فعال‌سازی معادن کوچک در سطح کشور است.

 

*** پیاده‌سازی نقشه راه معدن کشور برای نخستین بار

 

وی تصریح کرد: برای نخستین بار نقشه راه معدن در کشور طراحی و در حال پیاده‌سازی است و در مجموع تمامی اقدامات در حال انجام در سطح کشور در حوزه معادن و صنایع معدنی با برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده است.

 

*** شناسایی بیش از ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعابیر حضرت امام خمینی (ره) و همچنین تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص محدودسازی درآمدهای کشور از محل درآمدهای نفتی گفت:

یکی از گزینه‌های اصلی این اتفاق بزرگ حوزه معادن و صنایع معدنی است، خوشبختانه خداوند ظرفیت بسیار خوبی در این حوزه به کشور ما عطا فرموده است که از جمله آن می‌توان به شناسایی بیش از ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور می‌توان اشاره نمود.

اکتشافات اخیر ثابت کرده است که ذخایر این کشور در حوزه معادن بسیار بیشتر از حجم موجود است و باید این نکته را در نظر داشت که عموم اکتشافات معدنی  انجام شده تاکنون سطح الارضی بوده و هنوز به صورت تحت الارضی اکتشافات اساسی انجام نشده و معادن عمقی خیلی مورد توجه قرار نگرفته‌اند.

در این خصوص سازمان زمین‌شناسی کشور، سازمان ایمیدرو و همچنین کنسرسیومی متشکل از صنایع بزرگ معدنی کشور برنامه‌های ویژه‌ای در دستور کار دارند.

رحمانی همچنین از تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی، نوسازی معادن و توسعه فعالیت‌های اکتشافی به عنوان برنامه‌های اصلی محور توسعه معادن و صنایع معدنی کشور در سال جاری و سال‌های پیش رو خبر داد.

وی ادامه داد: خوشبختانه بیشتر سرمایه‌گذاری انجام شده در حوزه معدنی و صنایع معدنی کشور از سوی بخش خصوصی و با کمترین وابستگی ممکن به منابع دولتی است.

 

*** بیش از ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار طرح آماده بهره‌برداری در حوزه صنایع معدنی بزرگ کشور

 

وزیر صمت با اشاره به وجود محدودیت فراوان به سبب تحریم‌های اعمال شده به کشورمان در برخی بخش‌های صنعتی معدنی کشور گفت:

علیرغم همه این مضایق برای امسال فقط در سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران ایمیدرو بیش از ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار طرح آماده بهره‌برداری در حوزه صنایع معدنی بزرگ کشور داریم.

توجه به اصل خودکفایی از دیگر اولویت‌های این وزارتخانه در این حوزه به شمار می‌آید و فراموش نشود که در گذشته و در برخی از موارد ما وابستگی‌های اساسی به خارج از کشور داشتیم.

 

*** امضای تفاهم‌نامه تولید کک سوزنی و اسفنجی با وزارت نفت به ارزش یک میلیارد دلار

 

وی تصریح کرد: در تأمین الکترود گرافیکی مورد نیاز صنعت فولاد نیز با تنگناهایی مواجه بودیم که پیش از بروز هر نوع بحرانی در این حوزه با اتخاذ تمهیدات لازم راه‌اندازی واحد صنعتی مرتبط در مرحله تکمیل شدن نهایی است و حتی طی چند روزه گذشته با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت صمت و وزارت نفت در خصوص تأمین کک سوزنی و اسفنجی از محل تولیدات داخلی به عنوان ماده اولیه صنعت الکترود به امضا رساندیم که ارزش قرارداد آن بالغ‌بر یک میلیارد دلار است.

 

*** تحریم‌ها فرصتی برای قطع وابستگی‌ها

 

رحمانی خاطرنشان کرد: مطمئن باشید شرایط سخت امروز نه تنها ما را متوقف نکرده است بلکه تبدیل به فرصت‌های بزرگی در راستای قطع وابستگی‌های کشور به سایر کشورها شده است.

توجه به تمامی این برنامه‌ها از مرحله اکتشاف تا توسعه صنایع معدنی تحت عنوان انقلاب معدنی یکی از محورهای اساسی فعالیت وزارت صنعت معدن و تجارت است در سال جاری است و برخی از اقدامات انجام شده در این حوزه کاملاً چشمگیر و قابل توجه است به عنوان نمونه در حوزه مس از بدو تأسیس این صنعت در کشور تا کنون هیچ واحد تولید اسید مس در کشور راه‌اندازی نشده بود این در حالی است که خوشبختانه این واحد اخیراً با سرمایه‌گذاری بالغ‌بر هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در مس سرچشمه به بهره‌برداری رسید.

راه‌اندازی این واحد در گام نخست با اولویت‌گذاری‌های زیست محیطی انجام شده و در گام بعدی استحصال اسید در دستور کار است.

رحمانی تأکید کرد: برای توسعه معادن کوچک از حضور مردم عزیز کاملاً استقبال می‌کنیم و این تجربه موفق همه کشورهای توسعه یافته است و در همین راستا انعقاد قراردادهای بلندمدت برای خرید تضمینی و به قیمت روز تولیدات معادن کوچک از طرف شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی یکی از گام‌های حمایتی ما برای توسعه معادن در سطح کشور است.

بسیاری از معادن کوچک ما در مناطق محروم و کم برخوردار قرار دارند که این امر در نقشه راه معدن مورد توجه ویژه ما در راستای جذب سرمایه‌گذاران و هدایت آن‌ها به این بخش‌ها است لذا از تمامی سرمایه‌گذاران در این خصوص دعوت می‌کنیم و سعی خواهیم کرد تا با انجام حمایت‌های لازم به توسعه پایدار این بخش کمک بیشتری کنیم.

 

*** روند فعالیت معادن و صنایع معدنی بزرگ در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری برخی تأکیدات خود در خصوص روند فعالیت معادن و صنایع معدنی بزرگ در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها در نقشه راه معدن افزود:

۳ مؤلفه اصلی در این خصوص برای ما دارای اهمیت فراوانی است نخست اینکه این واحدها باید حتماً حساب‌های مالی و گردش مالی خود را به استان‌های محل استقرار خود انتقال دهند و فراموش نشود که این اتفاق می‌تواند به تحول منطقه کمک بسیاری نماید.

در گام بعدی و در جذب نیرو باید اولویت نیروهای تحصیل کرده و جویای کار خود منطقه باشد و همچنین تأمین و تدارکات واحدهای بزرگ معدنی و صنایع معدنی است که باید حتماً با اولویت محل استقرارشان باشد و این سیاست در راستای بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های استان‌ها، شهرستان‌ها و مناطق مختلف کشور چه به لحاظ نیروی انسانی و چه در راستای مسئولیت توسعه‌ای کشور دنبال می‌شود.

 

*** ضرورت ملموس بودن اقدامات برای مردم

 

وی تأکید کرد: با تحقق این اهداف نتایج سرمایه‌گذاری‌ها و اقدامات انجام شده در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری کشور به‌طور اخص برای مردم قابل ملموس بوده و در جاهایی که نیازمند حمایت ویژه آن‌ها نیز هستیم به طور مسلم می‌توانیم از این فرصت به صورت بهینه‌تری بهره‌مند شویم.

 

*** توجه ویژه به توسعه صنعت طلا و جواهر

 

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت توسعه صنعت طلا و جواهر در سطح کشور گفت:

ظرفیت خوبی در این حوزه در کشور وجود دارد و در شرایط حاضر کشور بیش از گذشته به توسعه این صنعت نیازمند هستیم و خوشبختانه هم‌اکنون دو واحد بزرگ در خراسان و استان اصفهان در حوزه سنگ‌های قیمتی، طلا و جواهرات در دست اجرا هستند.

وی با اشاره به ابتکار انجام گرفته در خصوص انتخاب کارخانه تولید شمش طلای بردسکن به عنوان معین یکی از دهستان‌های منطقه گفت:

این مدل در سطح کشور قابل انجام است و البته نباید فراموش کرد که همه واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری ما در قبال مسئولیت‌های اجتماعی خود همواره پیش‌قدم هستند.

اعتقاد بنده بر این مبناست که امروز ایجاد یک شغل در کشور خود یک پروژه به شمار می‌آید و هر جا فرصتی برای اشتغال‌زایی در کشور وجود دارد باید سریعاً در آن ورود و اقدام کنیم و البته معتقدم که بخش صنعت و معدن ظرفیت‌های خوبی به عنوان موتور محرک در ایجاد اشتغال دارند.

 

*** رعایت سیاست ارزی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان اظهار داشت:

با توجه به شرایط خاص کشور در شرایط حاضر، مکلف به رعایت سیاست ارزی کشور هستیم و در این خصوص واحدهای تولیدی و صادراتی ما نیز باید همراهی کنند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید