کد خبر:159372
پ
وزیر صنعت
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

سفر وزیر صنعت به استان خراسان رضوی/ تدوین کتاب مقررات صادرات و واردات و آیین‌نامه تعرفه‌ها

وزیر صنعت در سفر به استان خراسان رضوی و شرکت در مراسم روز ملی صادرات، از تدوین کتاب مقررات صادرات و واردات و آیین‌نامه تعرفه‌های این حوزه خبر داد.

وزیر صنعت در سفر به استان خراسان رضوی و شرکت در مراسم روز ملی صادرات، از تدوین کتاب مقررات صادرات و واردات و آیین‌نامه تعرفه‌های این حوزه خبر داد.

 

*** سفر وزیر صنعت به استان خراسان رضوی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی برای انجام چند برنامه کاری و شرکت در مراسم روز ملی صادرات استان خراسان رضوی به شهر مشهد سفر  کرد.

وی غروب سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸ پس از حضور در مشهد برای زیارت به حرم مطهر رضوی رفت.

وزیر صمت چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ۹۸ در اولین برنامه کاری خود به شهرستان بردسکن رفت و از شرکت نساجی بردسکن بازدید به عمل آورد تا در جریان مهم‌ترین مشکلات و مسائل این واحد تولیدی قرار بگیرد.

افتتاح شرکت آسیا پی جو دیگر برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت در این سفر بود.

رحمانی سپس یک شرکت دانش‌بنیان را در شهرستان چناران افتتاح کرد و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان خراسان رضوی در این شهرستان شرکت کرد.

 

خبرنگار خبرگزاری صنایع، به صورت لحظه‌‌ای سفر وزیر صنعت به استان خراسان رضوی را گزارش می‌دهد.

 

*** حضور وزیر صنعت در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان خراسان رضوی/ ۱۹:۰۰

 

رضا رحمانی در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان خراسان رضوی در شهرستان چناران اظهار داشت:

امسال برای اولین بار نمایشگاه ساخت داخل را برگزار کردیم و ۲۲ تفاهم‌نامه میان سفارش‌دهنده‌های نیازمندی‌ها و تولیدکنندگان امضا شد..

برای نخستین بار نمایشگاه تقاضامحور با اولویت داخلی‌سازی نیازمندی‌های صنایع مختلف و در راستای تأمین قطعات و تجهیزات مورد نیاز در سطح کشور برگزار شد.

این راهبرد در گام بعدی در سطح استان‌ها پیگیری و انجام شده است، نمایشگاه ساخت داخل مبدأ تحولات خوبی در بخش‌های مختلف صنعتی کشور بوده و با توجه به رصد دقیق نیازمندی‌ها و تعیین رقم ارزبری کالاها در رشته‌های مختلف صنعتی وارداتی که مستلزم داخلی‌سازی بودند در چارچوب برنامه‌ای ۳ ساله اهداف مشخص شده است.

طبق برنامه تا سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۰ میلیارد دلار نیازهای وارداتی کشور باید تبدیل به ساخت داخل شوند.

 

*** ایجاد یک میلیون شغل با تحقق اهداف ساخت داخل تا سال ۱۴۰۰

 

وی تصریح کرد: با تحقق این اتفاق حدود یک میلیون شغل در کشور ایجاد و تعداد بیشتری از مشاغل صنعتی و معدنی را نیز تثبیت می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در آسیب‌شناسی این طرح، روند اجرایی دستورالعمل‌های مربوط به محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های وارداتی توجه دقیقی شده است تا با لحاظ ۲ مؤلفه اصلی کیفیت و تولید به میزان کافی و مورد نیاز کشور، مدیریت واردات در دستور کار قرار گیرد.

رحمانی تأکید کرد: به برکت نام‌گذاری امسال، رونق تولید از سوی بخش‌های مختلف جدی گرفته شده است و باور غلط واردات برای تأمین نیازهای کشور و کیفیت کالای خارجی در حال اصلاح است، البته امیدواریم این مهم تداوم داشته باشد.

وی گفت: خوشبختانه با تغییر فرهنگ و باور عمومی مبنی بر اینکه کیفیت کالای داخلی قابل رقابت با کالاهای وارداتی در حال فراگیر شدن است.

رحمانی اضافه کرد: هر واحد توان این را داشته باشد که بتواند نیاز کشور را در خصوص کالایی به میزان کافی تأمین کند، در صورت اطلاع حتماً مورد حمایت قرار می‌دهیم و در این راستا کاملاً جدی هستیم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون در حال تدوین کتاب مقررات صادرات و واردات و آیین‌نامه تعرفه این حوزه هستیم،

بهترین زمان ممکن برای اعلام تولیدات کالایی کشور از بخش‌های مختلف صنعتی است تا در خصوص مدیریت تعرفه‌ها اقدام لازم را انجام دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها مکلفند در این خصوص پیشگام بوده و موارد مرتبط را شناسایی و اعلام کنند، البته این موضوع مستلزم همکاری خود فعالان بخش خصوصی و صنعتگران نیز است.

 

 

*** حضور وزیر صمت در جمع خبرنگاران / ۱۴:۱۵

 

وزیر صنعت در حاشیه مراسم بهره‌برداری از شرکت نیان الکترونیک در گفتگویی با خبرنگاران اعلام کرد:

امسال راهبردی‌ترین برنامه وزارت صمت رونق تولید در کشور است که در سطوح مختلف این مهم مورد توجه و پیگیری‌های جدی قرار گرفته است.

این وزارتخانه در چارچوب محورهای هفتگانه فعالیتی خود در سال جاری حفظ وضعیت موجود تولید، اشتغال و فعال‌سازی ظرفیت خالی واحدهای صنعتی را به صورت ویژه مورد توجه خود قرار داده است.

وی ادامه داد: دستیابی به خودکفایی و قطع وابستگی در برخی اقلام صنعتی خاص که در زنجیره‌های مختلف صنعتی کشور دارای اهمیت بالایی بودند نیز در طول سال جاری با جدیت دنبال شده است.

رحمانی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در طول امسال، توجه به برنامه نهضت ساخت داخل بوده است که در این راستا داخلی سازی قطعات و تجهیزات وارداتی در بخش‌های مختلف صنعتی مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه راه‌اندازی شرکت نیان الکترونیک با قابلیت کاهش ارزبری بالغ‌بر ۱۰۰ میلیون دلار در سال در زمینه سیستم‌های تغذیه مخابراتی و مبدل‌های انرژی الکتریکی در راستای برنامه نهضت ساخت داخل قلمداد می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: تمامی تجهیزات تولیدی در این واحد تا سال گذشته کاملاً وارداتی بوده که امروز خوشبختانه به طور ۱۰۰ درصدی در این واحد تولید و به بازار مصرف کشور ارائه خواهد شد.

رحمانی گفت: حتی اگر در صورت وجود برخی ضروریات در تأمین تعدادی از قطعات و تجهیزات مورد نیاز این واحد در روند تولید از محل واردات، شرکت نیان الکترونیک گام بزرگی برای خودکفایی برداشته است.

وزیر صنعت در پایان افزود: برنامه‌ریزی شده است تا پایان ۱۴۰۰ بیش از ۱۰ میلیارد دلار از نیاز وارداتی کشور به قطعات و تجهیزات از طریق داخلی سازی تأمین شود.

 

 

*** افتتاح شرکت نیان الکترونیک در شهرستان چناران/۱۵:۳۰

 

در ادامه سفر رضا رحمانی به استان خراسان رضوی، مجهزترین خط تولید پیوسته مبدل‌های انرژی الکتریکی در سطح خاورمیانه در شهرستان چناران به بهره‌برداری رسید.

تولیدات شرکت نیان الکترونیک با ظرفیت تولید سالیانه یک هزار مگاوات مبدل‌های انرژی الکتریکی، شامل سیستم‌های  تغذیه مخابراتی، اینورترهای نیروگاه خورشیدی، کانورتر‌های نیروگاه‌های بادی، منابع تغذیه صنعتی و…، است.

این واحد با بالاترین ظرفیت تولید در این حوزه در سطح خاورمیانه جزو برترین شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی کشور در مدیریت فناوری و نوآوری به شمار می‌آید.

شرکت نیان الکترونیک با ۳۰ هزار مترمربع مساحت زمین و ۱۸ هزار مترمربع سالن‌های احداث شده، بزرگ‌ترین طرح سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در کشور است.

در این واحد با ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری، برای ۴۰۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم و ۱۰۰۰ نفر نیز به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد شده است.

با راه‌اندازی نیان الکترونیک از خروج بالغ‌بر ۱۰۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می‌شود.

 

 

*** حضور وزیر صمت در جمع خبرنگاران / ۱۴:۱۵

 

رضا رحمانی در حاشیه آیین بهره‌برداری از کارخانه تولید شمش طلای بردسکن در خراسان رضوی در گفتگویی با خبرنگاران، اظهار داشت:

توسعه اکتشافات معدنی به عنوان مبنای برنامه محوری انقلاب معدنی در سال جاری مورد توجه وزارت صمت بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در همین راستا حجم اکتشافات معدنی انجام شده از سوی سازمان توسعه‌ای ایمیدرو از ابتدای سال جاری، با کل اکتشافات انجام شده در این حوزه از بدو کار تاکنون برابری می‌کند؛ این یعنی آغاز یک انقلاب معدنی و شروع یک فصل جدید در رشته فعالیت‌های انجام شده در حوزه معادن کشور است.

وی افزود: در نواحی شرقی کشور علاوه بر خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی در استان سیستان و بلوچستان نیز چند طرح مهم و جدید آغاز نموده‌ایم.

رحمانی تصریح کرد: در همین راستا در حوزه اکتشافات به ذخایر خوب معدنی به خصوص در حوزه مس رسیده‌ایم.

 

*** شناسایی ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌های مهم و در دست اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه معادن در طول سال جاری، فعال‌سازی معادن کوچک با اولویت فعالان بخش خصوصی و همچنین انعقاد قراردادهای بلند مدت برای خرید تضمینی و به قیمت روز تولیدات آنها از طرف شرکت‌های بزرگ صنایع معدنی در سطح کشور است.

وی تاکید کرد: این تصمیم در راستای ایجاد ضمانت‌های لازم برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و فعال‌سازی معادن کوچک در سطح کشور اتخاذ شده است تا بخش خصوصی در این حوزه ورود و اقدامات لازم را انجام دهد.

رحمانی اعلام کرد: معادن کوچک همچنین از طریق تامین تسهیلات لازم، تامین فناوری‌های مرتبط و مواردی از این دست نیز با جدیت مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: البته کشورمان به لحاظ ظرفیت معدنی از جمله کشورهای پرپتانسیل در سطح دنیا است و امروز بیش از ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور شناسایی شده است و حداقل ۵۰ میلیارد تن ذخیره قطعی در سطح کشور وجود دارد.

وی افزود: اکتشافات اخیر ثابت نموده است که ذخایر این کشور در حوزه معادن بسیار بیشتر از حجم موجود است و باید این نکته را در نظر داشت که عموم اکتشافات معدنی انجام شده تاکنون، عموماً سطح‌الارضی بوده و هنوز به صورت تحت‌الارضی اکتشافات اساسی انجام نشده و معادن عمقی خیلی مورد توجه قرار نگرفته‌اند.

 

 

*** افتتاح کارخانه تولید شمش طلا در شهرستان بردسکن با حضور وزیر صنعت / ۱۳:۳۰

 

با حضور رضا ر حمانی در شهرستان بردسکن استان خراسان رضوی، شرکت آسیا پی جو در زمینه تولید شمش طلا به بهره‌برداری رسید.

شرکت معدن کاران آسیا پی جو بینالود شهرستان بردسکن ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ کیلوگرم شمش طلای ۲۴ عیار با گرید ۹۹٫۹۹ درصد را دارد.

ظرفیت کانسنگ ورودی کارخانه تولید شمش طلای بردسکن، ۵۰۰ تن در روز است و نوع کانسنگ‌های طلای آن اکسیدی و سولفیدی می‌باشد.

ذخیره معدنی کارخانه تولید شمش طلای بردسکن بالغ‌بر ۹۰۰ هزار تن با عیار متوسط ۱٫۷ گرم بر تن برآورد می‌شود.

با راه‌اندازی این طرح، زمینه اشتغال مستقیم ۱۸۰ نفر از جوانان جویای کار منطقه فراهم می‌شود.

کارخانه تولید شمش طلای بردسکن با همت نیروهای متخصص بومی منطقه و با استفاده از به‌روزترین تکنولوژی‌های فرآوری طلا شامل سیانوراسیون، فلوتاسیون و تشویه، طراحی و ساخته شده است.

سرمایه‌گذاری انجام شده در این طرح بالغ‌بر ۱۲۰ میلیارد تومان اعلام شده است.

 

افتتاح کارخانه تولید شمش طلا در شهرستان بردسکن با حضور وزیر صنعت

 

*** حضور وزیر صمت درجمع خبرنگاران / ۱۲:۰۰

 

رضا رحمانی در بازدید از شرکت نساجی بردسکن در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص شروع تحریم‌های صنعت نساجی از اول فروردین ماه و برنامه‌های وزارتخانه برای این صنعت، اظهار داشت:

این اولین بار نیست که تحریم می‌شویم و از اردیبهشت ماه سال گذشته بسیاری از صنایع ما از جمله فولاد، مس، آلومینیوم، خودرو و پتروشیمی و … تحریم هستند که علیرغم این تحریم‌ها شاهد افزایش تولید در این رشته‌ها نیز بوده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه اعلام تحریم‌های جدید کار ما را متوقف نمی‌کند، تصریح کرد:

صنعت نساجی برای ما جزو اولویت‌ها است و امسال جزو برنامه‌های ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت است که دولت نیز آن را جزو اولویت و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی قرار داده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: تمام زنجیره نساجی و پوشاک (از نساجی تا محصول نهایی) برای ما در اولویت است.

 

*** تمهیدات اندیشیده شده وزارت صمت برای حمایت از صنعت نساجی

 

رحمانی در خصوص واردات نیز افزود:

واردات با ثبت سفارش انجام می‌شود و اگر تولید در واحدی به اندازه نیاز کشور و با کیفیت باشد، جلوی واردات محصولات مشابه آن گرفته می‌شود و ثبت سفارش برای آن انجام نخواهد شد.

اما اگر تولید کالایی به اندازه نیاز داخل کشور نباشد، برای حمایت از تولید داخل حمایت تعرفه‌ای را انجام خواهیم داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه تأکید کرد: با تعصب جلوی واردات محصولات دارای امکان ساخت داخل را می‌گیریم و وظیفه خود می‌دانیم که از تولید داخل حمایت کنیم.

رحمانی در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای صنعت نساجی نیز گفت: دولت جلوی واردات محصولات خارجی دارای امکان ساخت داخل را گرفته است و واردات بیش از ۱۵۰۰ کد تعرفه را ممنوع اعلام کرده است.

علیرغم همه محدودیت‌های درآمدی دولت، اما منابعی مانند تبصره ۱۸ و صندوق توسعه و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی را با اولویت واحدهایی که در زنجیره ارزش قرار دارند، مانند نساجی و پوشاک و… ارائه می‌دهیم.

 

 

*** بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از شرکت نساجی بردسکن/ ۱۰:۰۰

 

در سفر کاری وزیر صنعت به استان خراسان رضوی، طرح توسعه شرکت نساجی بردسکن مورد بازدید قرار گرفت.

شرکت نساجی بردسکن در زمینه تولید انواع نخ پنبه ای و مخلوط فعالیت می‌کند.

این شرکت تنها شرکت تولیدکننده نخ در ایران است که دارای گواهی Spun Yarns – Com4 rotor شرکت Reiter سوئیس می‌باشد.

با توجه به فناوری‌های پشرفته صنعت نساجی در دنیا، جدیدترین و به‌روزترین دستگاه‌ها برای طرح توسعه شرکت نساجی بردسکن انتخاب شده که امکان تولید طیف گسترده‌ای از محصولات (از کمترین قطر تا بیشترین قطر) بوجود آید.

سرمایه‌گذاری انجام شده در طرح توسعه شرکت نساجی بردسکن به صورت ارزی بالغ‌بر ۱۶٫۵ میلیون یورو و ریالی به میزان ۴۰۰ میلیارد ریال است.

مجموع سرمایه‌گذاری انجام شده در این واحد بیش از ۲۷۰۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

با راه‌اندازی طرح توسعه این واحد، ظرفیت تولید سالیانه کارخانه به ۶۰۰۰ تن افزایش یافته و به مرز ۱۰۰۰۰ تن در سال خواهد رسید.

 

سفر وزیر صمت به استان خراسان رضوی
 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید