کد خبر:159442
پ
ذخیره قطعی معدنی
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

وجود ۵۰ میلیارد تن ذخیره قطعی معدنی در سطح کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت از وجود ۵۰ میلیارد تن ذخیره قطعی معدنی در سطح کشور خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از وجود ۵۰ میلیارد تن ذخیره قطعی معدنی در سطح کشور خبر داد.

 

*** توسعه اکتشافات معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در حاشیه آیین بهره‌برداری از کارخانه تولید شمش طلای بردسکن در خراسان رضوی در گفتگویی با خبرنگاران، اظهار داشت:

توسعه اکتشافات معدنی به عنوان مبنای برنامه محوری انقلاب معدنی در سال جاری مورد توجه وزارت صمت بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در همین راستا حجم اکتشافات معدنی انجام شده از سوی سازمان توسعه‌ای ایمیدرو از ابتدای سال جاری، با کل اکتشافات انجام شده در این حوزه از بدو کار تاکنون برابری می‌کند؛ این یعنی آغاز یک انقلاب معدنی و شروع یک فصل جدید در رشته فعالیت‌های انجام شده در حوزه معادن کشور است.

وی افزود: در نواحی شرقی کشور علاوه بر خراسان‌های رضوی، شمالی و جنوبی در استان سیستان و بلوچستان نیز چند طرح مهم و جدید آغاز نموده‌ایم.

رحمانی تصریح کرد: در همین راستا در حوزه اکتشافات به ذخایر خوب معدنی به خصوص در حوزه مس رسیده‌ایم.

 

*** شناسایی ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌های مهم و در دست اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه معادن در طول سال جاری، فعال‌سازی معادن کوچک با اولویت فعالان بخش خصوصی و همچنین انعقاد قراردادهای بلند مدت برای خرید تضمینی و به قیمت روز تولیدات آنها از طرف شرکت‌های بزرگ صنایع معدنی در سطح کشور است.

وی تاکید کرد: این تصمیم در راستای ایجاد ضمانت‌های لازم برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و فعال‌سازی معادن کوچک در سطح کشور اتخاذ شده است تا بخش خصوصی در این حوزه ورود و اقدامات لازم را انجام دهد.

رحمانی اعلام کرد: معادن کوچک همچنین از طریق تامین تسهیلات لازم، تامین فناوری‌های مرتبط و مواردی از این دست نیز با جدیت مورد حمایت قرار می‌گیرند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: البته کشورمان به لحاظ ظرفیت معدنی از جمله کشورهای پرپتانسیل در سطح دنیا است و امروز بیش از ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور شناسایی شده است و حداقل ۵۰ میلیارد تن ذخیره قطعی در سطح کشور وجود دارد.

وی افزود: اکتشافات اخیر ثابت نموده است که ذخایر این کشور در حوزه معادن بسیار بیشتر از حجم موجود است و باید این نکته را در نظر داشت که عموم اکتشافات معدنی انجام شده تاکنون، عموماً سطح‌الارضی بوده و هنوز به صورت تحت‌الارضی اکتشافات اساسی انجام نشده و معادن عمقی خیلی مورد توجه قرار نگرفته‌اند.

 

*** وجود خام‌فروشی در حوزه معادن

 

رحمانی اضافه کرد: اخیراً با توجه ویژه به این حوزه، اکتشافات عمقی در حال توسعه است که مسلماً بخش معادن و صنایع معدنی نواحی شرق کشور و در مجموع کل کشور طی چند سال آینده با تحول بزرگی مواجه خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص وجود خام‌فروشی در حوزه معادن، گفت:

بنده این موضوع را تایید نمی‌کنم این سوال ریشه در باورهای گذشته دارد چراکه آمارها نشان می‌دهد که ما همین چند سال گذشته بالای ۲۳ میلیون تن صادرات مواد خام معدنی داشتیم که این رقم سال گذشته به کمتر از ۸ میلیون تن رسیده است.

وی تصریح کرد: آمارها نشان‌دهنده آن است که روند خام‌فروشی کاملاً نزولی است و هر ساله در حال کاهش است و سیاست کلی ما در این حوزه تبدیل مواد خام معدنی به محصول نهایی و ایجاد ارزش افزوده در این حوزه است.

 

*** سیر نزولی خام‌فروشی در حوزه صنایع معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار داشت:

به عبارتی صادرات سنگ‌آهن ما کاهش یافته و به جای آن صادرات فولاد ما کاملاً افزایشی بوده است و این خود نشان‌دهنده سیر نزولی خام‌فروشی در حوزه صنایع معدنی کشور است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید