کد خبر:159065
پ
شرکت مس
مدیرعامل شرکت ملی مس گزارش داد:

شرکت ملی مس رکورد زد/ از رشد ۸۰ درصدی فعالیت‌های اکتشافی تا رشد ۱۲۸ درصدی فروش

مدیرعامل شرکت ملی مس با اشاره به رشد ۸۰ درصدی فعالیت‌های اکتشافی و رشد ۱۲۸ درصدی فروش، از بیشترین سوددهی صنعت مس در سال ۹۸ خبر داد.

مدیرعامل شرکت ملی مس با اشاره به رشد ۸۰ درصدی فعالیت‌های اکتشافی و رشد ۱۲۸ درصدی فروش، از بیشترین سوددهی صنعت مس در سال ۹۸ خبر داد.

 

*** شرکت ملی مس رکورد زد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اردشیر سعدمحمدی در گزارشی پیرامون عملکرد شرکت متبوعش در سال ۹۸، با تبریک ایام‌الله دهه مبارک فجر، اظهار داشت:
در ابتدا وظیفه خود می‌دانم خالصانه و صادقانه از زحمات تک‌تک مدیران شرکت ملی صنایع مس ایران به‌خاطر تحقق برنامه‌های تولیدی و فروش تشکر کنم.

وی در ادامه اضافه کرد: سال ۹۸ بیشترین سوددهی صنعت مس رقم خواهد خورد، تا پایان دی‌ماه ۹۸ حدود ۱۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان فروش داشته‌ایم که این اتفاق رکورد بسیار خوبی است و به لحاظ تناژی نیز از رکورد فروش ۵۰ سال عمر صنعت مس عبور می‌کنیم.

 

*** رشد ۱۲۸ درصدی میزان فروش شرکت ملی مس

 

مدیرعامل شرکت ملی مس با بیان اینکه این شرکت شرایط مناسبی دارد، بیان کرد:
آخرین بودجه تعدیل‌شده شرکت مس به کدال فروش ۱۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است که به یاری خدا و تلاش مدیران و کارکنان صنعت مس از آن عبور خواهیم کرد.

سعدمحمدی در ادامه تصریح کرد: خوشحال هستیم که هر چند قیمت جهانی مس نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، ۴۰۰ دلار به ازای هر تن کاهش داشته است اما میزان فروش شرکت در ۱۰ ‌ماهه نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، ۱۲۸ درصد رشد داشته است.

وی با بیان این‌که قیمت تمام‌شده کاتد و مس محتوی معدنی در سال ۹۸ در مقایسه با سال ۹۷ به ترتیب کاهش ۵۱۱ و ۲۴۹ دلاری داشته است، افزود:
این میزان فروش در شرایطی محقق شد که برخی شرکت‌های بزرگ مثل کودلکو در نه‌ ماهه نخست ۲۰۱۹ با کاهش ۱۸ درصدی فروش و کاهش ۷ درصدی تولید روبرو شدند.

 

 

*** رشد بیش از دو برابری ارزش بازار مس در بورس

 

مدیرعامل شرکت ملی مس با اشاره به رشد بیش از دو برابری ارزش بازار مس در بورس از ابتدای سال ۹۸، اظهار داشت:
ارزش بازار شرکت در ابتدای سال ۹۸، ۳۰ هزار میلیارد تومان بود که تا تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه سال ۹۸ به حدود ۶۷۶ هزار میلیارد ریال رسید.

سعدمحمدی با عنوان این‌که در ۴ سال آینده (تا سال ۱۴۰۳) ۲،۵ میلیون تن به تقاضای مس محتوی معدنی افزوده خواهد شد، ادامه داد:
هدف ما علاوه بر در اختیار گرفتن بخشی از این تقاضای جهانی قرار گرفتن در فهرست ۱۰ شرکت برتر تولید مس است که این اتفاق با توجه به طرح‌های توسعه‌ای که تعریف کرده‌ایم در دسترس است.

مدیرعامل شرکت ملی مس، افزود:
ما در حدود ۴،۱۵ درصد ذخایر مس جهانی را داریم و تنها ۱،۵ درصد از تولید مس جهان را در اختیار داریم که با توجه به این میزان ذخایر عدد چشمگیری نیست.

 
*** رشد ۸۰ درصدی فعالیت‌های اکتشافی شرکت در سال ۹۸

 

سعدمحمدی با اشاره به رشد فعالیت‌های اکتشافی شرکت در سال ۹۸ گفت:
در میزان حفاری بیش از ۶۳ هزار متر حفاری انجام دادیم که نسبت به سال ۹۷ بیش از ۸۰ درصد رشد کرده که امیدواریم تا پایان سال ۹۸ به ۷۰ هزار متر برسد و برای سال ۹۹ هدف‌گذاری ۱۰۰ هزار متر حفاری برای اکتشاف را داریم.

مدیرعامل شرکت ملی مس، ادامه داد:
در حال حاضر برنامه اکتشافی شرکت در مناطق مختلف در حال انجام است و امیدواریم به ذخایر خوبی دست پیدا کنیم.
بر پایه اکتشافات انجام‌شده ذخایر سرچشمه افزایش یافته است و در منطقه سریدون و کرور نیز به شرایط خوبی رسیده‌ایم همچنین در منطقه سونگون و سایر مناطق دیگری که در حال کار هستیم نیز شرایط خوبی داریم.

 

*** رتبه هشتم ایران در زمینه ذخایر مس

 

سعدمحمدی با اشاره به ارزش میزان استخراجات، بیان کرد:
به ازای هر یک میلیون تن سنگ مس که با عیار چهار دهم درصد اکتشاف می‌کنیم ارزش برجایی حدود ۶ میلیارد تومان برای مس به ارمغان می‌آوریم؛ بنابراین وقتی ذخایر بزرگی اکتشاف می‌شوند ارزش و دارایی زیادی به شرکت مس افزوده می‌شود که در حفظ توسعه پایدار نقش زیادی دارد.

وی با اعلام این خبر خوب که ذخایر مس شرکت افزایش چشمگیری داشته است، ادامه داد:
میزان ذخایر مس شرکت از ۲۲ میلیون تن به ۳۴ میلیون تن افزایش یافته است و ایران جایگاه هشتم را در بین کشورهای دارنده ذخایر مس دارد.

 

 

*** مس در ردیف برترین عنصر سرمایه‌گذاری

 

مدیرعامل شرکت ملی مس با تأکید بر پربازده بودن صنعت مس و سودآوری خوب این صنعت در میان صنایع دیگر گفت:
در سال ۲۰۱۷، ۹۸ درصد بنگاه‌های معدنی مس سوده بوده‌اند و در سال ۲۰۱۸، ۹۹ درصد شرکت‌های تولیدکننده مس سودآور بودند.

سعدمحمدی تصریح کرد: کف سود بنگاه‌های تولید مس در دنیا ۱۱۵۰دلار است و برخی بنگاه‌‌های با حجم تولید بالا سودی بیش از ۳۰۰۰ دلاری داشته‌اند.

وی با اشاره به عوامل بنیادی و تأثیرگذار بر آینده صنعت مس و افزایش تقاضای جهانی مس به‌دلیل کمرنگ شدن نقش نفت در بخش انرژی تا ۲۰۵۰ ادامه داد:
میزان مصرف نفت از ۳۹ درصد کنونی به ۱۳ درصد تا سال ۲۰۵۰ کاهش پیدا خواهد کرد و در مقابل میزان مصرف انرژی الکتریسیته از ۱۹ درصد کنونی به ۴۹ درصد تا ۳۰ آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

سعدمحمدی در ادامه اضافه کرد: با در نظر گرفتن این عوامل است که اتحادیه اروپا در تدوین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری برای یک دهه آینده، مس را در ردیف نخستین و برترین عنصر سرمایه‌گذاری قرار داده است.

 

*** تمرکز بر روی بهره‌برداری از معادن جدید مس

 

مدیرعامل شرکت مس با بیان این‌که شرکت مس در تدوین مسیر توسعه روندهای سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی را در نظر گرفته است، گفت:
ما در یک دهکده جهانی زندگی می‌کنیم و در مسیر توسعه باید به تجربیات شرکت‌های بزرگ نگاه کنیم.
اکنون اکثر پروژه‌ها در حوزه تولید کنسانتره است و ما براین اساس و با توجه به ظرفیت‌هایی که داریم تمرکز خود را بر بهره‌برداری از معادن جدید مس گذاشتیم.

به گفته سعد‌محمدی سرمایه‌گذاری برای تولید هر تن مس محتوی در دنیا حدود ۱۵ هزار دلار است ولی در ایران هزینه‌های سرمایه‌گذاری به‌مراتب پایین‌تر است و طرح‌های توسعه شرکت جذابیت اقتصادی دارد.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران، اضافه کرد:
در بحث پروژه‌ها، دره زار و درآلو اولویت خاصی برای شرکت مس دارند و باید با یک جدیت خاص این پروژه‌ها دنبال شوند و سریع‌تر به سرانجام برسند.

 

*** افتتاح ۳۵۰۰ میلیارد تومان طرح بزرگ و متوسط تا پایان سال ۹۸

 

سعدمحمدی با اشاره به افزایش ذوب خاتون‌آباد از ۸۰ هزار تن به ۱۲۰ هزار، اظهار کرد:
خوشحال هستم که اعلام کنم که در پایان دی‌ماه ۹۸ شارژ کوره خاتون‌آباد عملیاتی شد و این پروژه‌ای بود که ظرف مدت ۵ ماه با توان پرسنل مس عملیاتی شد و به‌طور رسمی ظرفیت ذوب و تولید هستند شرکت مس به ۴۰۰ هزار تن رسید.

وی در ادامه تصریح کرد:
با اتمام این طرح، آماده افتتاح ۳۵۰۰ میلیارد تومان طرح بزرگ و متوسط تا پایان سال ۹۸ هستیم که کارخانه اکسیژن، انبار کنسانتره و کارخانه اسیدسولفوریک خاتون‌آباد و طرح زیرساخت‌های انتقال اسید در بندرعباس از این جمله هستند.

 
*** افزایش ۲۳۴۰ میلیارد تومانی سرمایه شرکت مس

 

به گفته سعدمحمدی طی ۱۳ سال گذشته سهام شرکت مس در بازار بورس جزو سهام‌های پربازده و سودده بوده است چراکه از یک‌سو میانگین قیمت جهانی مس طی این بازه زمانی بالای ۶۵۰۰ دلار بر تن بوده است و ازسوی دیگر این شرکت در سخت‌ترین شرایط موفق به افزایش سطح تولید و تحقق برنامه‌های فروش خود شده است.

وی تصریح کرد: همچنین میانگین سالیانه بازدهی سهام شرکت مس از بدو پذیرش در بورس در سال ۱۳۸۵ حدود ۱۸۸درصد بوده است که رقم چشمگیری نسبت به بازارهای مشابه محسوب می‌شود.

سعد محمدی در ادامه یادآور شد: صنعت مس ایران همه پتانسیل‌های رشد ازجمله دارا بودن پتانسیل‌های معدنی و امکان تأمین مالی طرح‌های توسعه را داراست و در سال ۹۸ خبرهای خوبی در حوزه اکتشافات و افزایش ذخایر معدنی مس ایران به گوش رسید که این صنعت را بیش‌ازپیش آینده‌دار کرد.
وی افزود: افزون بر این با افزایش ۲۳۴۰ میلیارد تومانی سرمایه شرکت مس این شرکت هم‌اکنون از منظر تأمین مالی طرح‌های توسعه مشکلی نخواهد داشت و در مسیر رشد و توسعه قرار دارد.

 
*** صنعت مس، برترین گزینه برای سرمایه‌گذاری

 

سعدمحمدی در ادامه گفت: صنعت مس برترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در کوتاه‌مدت و بلندمدت محسوب می‌شود و فعالان بازار سرمایه باید با در نظر گرفتن کلیه پارامترهای تأثیرگذار بر بازار مس در خصوص این سهم تصمیم‌گیری کنند.

 

*** چشم‌انداز صنعت مس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت ملی مس در پایان با تشکر از همراهی تمامی پرسنل صنعت مس و سهامداران شرکت برای خلق این موفقیت‌های پی‌درپی، تاکید کرد: شرکت مس مسیر هدفمند و مشخصی را برای صعود طی می‌کند.

جایگاه مس بالاتر از جایگاه کنونی است که در آن قرار دارد و این ارتقاء هم به منطقه و هم به اقتصاد ملی کشور کمک خواهد کرد.
با توکل به خدا و همراهی همه پرسنل و سهامداران، روزهای قشنگی را برای مس بوجود خواهیم آورد.

 

بیشتر بخوانید: اینفوگرافی روند کاهش قیمت تمام‌شده کاتد و مس محتوی در ۸ سال اخیر

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید