کد خبر:159084
پ
رشد ۲۸ درصدی نقدینگی
وزیر اقتصاد:

رشد ۲۸ درصدی نقدینگی در ۱۰ ماهه سال ۹۸

وزیر اقتصاد از رشد ۲۸ درصدی نقدینگی در ۱۰ ماهه سال ۹۸ خبر داد.

وزیر اقتصاد از رشد ۲۸ درصدی نقدینگی در ۱۰ ماهه سال ۹۸ خبر داد.

 

*** رشد اقتصادی منفی سال ۹۷

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، فرهاد دژپسند در گفتگو با رسانه، اظهار داشت:

زمانی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد به واسطه تحریم‌های تحمیلی سال ۱۳۹۱ رشد اقتصادی کشور حدود منفی ۷ درصد بود در نیمه دوم سال ۱۳۹۲ با آغاز به کار دولت یازدهم، روند رشد منفی اقتصاد کند شد و به منفی سه و دو دهم درصد کاهش یافت و در سال ۱۳۹۳ مثبت شد و این روند به صورت سینوسی تا سال ۱۳۹۵ ادامه یافت که به مثبت ۱۲ و نیم درصد رسید که یکی از علل آن این بود که پس از توافق برجام، امکان صدور نفت فراهم شد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: بر اساس اعلام مرکز آمار، رشد غیر‌نفتی سال ۱۳۹۵ مثبت شش و نیم و بر اساس آمار بانک مرکزی، مثبت چهار و نیم درصد بود.

وی با اشاره به اینکه پارسال رشد اقتصادی منفی را تجربه کردیم، افزود:

البته برآورد می‌شد رشد اقتصادی منفی ۸ تا منفی ۱۵ درصد باشد، اما با اقدامات و سیاست‌هایی که اتخاذ شد منفی چهار و دو دهم درصد و رشد اقتصادی غیر نفتی نیز منفی ۲ و دو دهم درصد بود.

 

*** رونق بخش غیر‌نفتی اقتصاد

 

دژپسند با بیان اینکه پیش‌بینی‌هایی که پارسال در مورد رشد اقتصادی امسال می‌شد به علت تأثیر تحریم‌ها، بسیار نگران‌کننده بود، گفت:

بر اساس آمار بانک مرکزی، سه ماهه اول امسال خوشبختانه رشد اقتصادی غیر‌نفتی کشورمان، مثبت چهار دهم و در نیمه اول سال، مثبت نیم درصد و در ۹ ماهه امسال، مثبت ۹ دهم درصد بود.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه این نشان می‌دهد که بخش غیر‌نفتی اقتصاد توانسته است رونق داشته باشد، افزود:

بخش کشاورزی در اوج رشد اقتصادی است و بخش صنعت هم در ۹ ماهه امسال، حدود ۷ و نیم درصد رشد نشان می‌دهد و علائم دیگر هم نشان از رشد اقتصادی مثبت در بخش غیر‌نفتی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تورم، مقوله‌ای نیست که فقط متأثر از یک دستگاه مانند بانک مرکزی باشد، گفت:

بالا بودن حجم نقدینگی و فشار تقاضا و همچنین بالا رفتن هزینه‌های تولید و فشار هزینه‌ها از جمله علل تأثیرگذار بر نرخ تورم است.

 

*** رشد ۲۸ درصدی نقدینگی در ۱۰ ماهه سال ۹۸

 

دژپسند گفت: با تدابیری که اتخاذ شد تلاش کردیم برای تأمین بودجه از نظام بانکی استقراض نکنیم، مقدار بدهی به نظام بانکی افزایش یافته است، اما این بدهی برای تأمین بودجه نیست بلکه برای تهاتر است.

وی در خصوص اینکه بدهی دولت به نظام بانکی چند درصد افزایش یافته است، گفت:  این نکته مهم است که آیا دولت برای تأمین نیاز بودجه‌ای به نظام بانکی متوسل شده است یا خیر.

 

یه گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر اقتصاد در پایان، اظهار داشت:

خوشبختانه رشد نقدینگی تا پایان ۱۰ ماه امسال ۲۸ درصد بود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید