کد خبر:159139
پ
۳۲۷۴۴۶۷
رئیس مرکز آمار ایران:

جزئیات رشد اقتصاد غیرنفتی ۹ ماه سال ۹۸

رئیس مرکز آمار ایران، جزئیات رشد اقتصاد غیرنفتی ۹ ماه سال ۹۸ را تشریح کرد.

رئیس مرکز آمار ایران، جزئیات رشد اقتصاد غیرنفتی ۹ ماه سال ۹۸ را تشریح کرد.

 

*** جزئیات رشد اقتصاد غیرنفتی ۹ ماه سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جواد حسین‌زاده جزئیات رشد اقتصادی ۹ ماه سال ۱۳۹۸ و فصل پاییز سال ۹۸ را اعلام کرد.

وی با بیان اینکه میزان محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در نه ماهه اول سال ۱۳۹۸ به حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان (با نفت) و ۴۳۰ هزار میلیارد تومان (بدون نفت) رسیده است، اظهارکرد:

رشد اقتصادی ۹ ماه ۹۸ (بدون نفت) نسبت به دو فصل قبل بهبود یافته و به عدد صفر درصد و در فصل پاییز سال ۱۳۹۸ به عدد مثبت ۰/۹ درصد رسیده است. همچنین رشد اقتصادی در ۹ ماهه سال ۱۳۹۸، در گروه کشاورزی، مثبت ۳.۲ درصد، در گروه صنایع و معادن (بدون نفت) مثبت ۲ در صد، خدمات منفی ۰.۲ درصد و بخش ساختمان مثبت ۹.۶ درصد بوده است.

رئیس مرکز آمار ایران در پاسخ به این سوال که در محاسبه رشد اقتصادی با نفت در مقایسه با رشد اقتصادی بدون نفت، چه عواملی مد نظر قرار می‌گیرد؟ پاسخ داد:
در محاسبات رشد اقتصادی با نفت، استخراج نفت خام و گاز طبیعی به عنوان یکی از زیر بخش‌های اقتصادی منظور می‌شود و باید به این نکته نیز اشاره کنم که در فصل پاییز ۱۳۹۸، رشد اقتصادی با نفت با بهبود قابل توجهی نسبت به فصول قبل از خود، به عدد منفی ۱/۷ در صد رسیده است.

 

*** نرخ رشد بخش کشاورزی در فصل پاییز

 

حسین زاده در ادامه با اشاره به اینکه در زمینه نرخ رشد بخش کشاورزی در فصل پاییز، در دو فصل بهار و تابستان با رشد‌های مثبت نسبتا بالایی مواجه بوده‌ایم، گفت:

در فصل پاییز ۹۸ به دلیل خسارت‌های حاصل از سیل و تاثیر آن بر بخش کشاورزی، این بخش با رشد منفی مواجه بوده، اما در مجموع در ۹ ماهه سال ۱۳۹۸، نرخ رشد گروه کشاورزی رشد مثبت ۳/۲ درصدی داشته است.

وی در تشریح روند رشد بخش صنایع و معادن (بدون نفت) افزود:

در کلیه فصل‌های سال ۱۳۹۷ و دو فصل اول سال ۱۳۹۸، رشد این بخش بی سابقه بوده و در نهایت، رشد اقتصادی بخش صنایع و معادن (بدون نفت) پس از گذشت بیش از ۶ فصل به عدد مثبت ۷،۵ درصد رسیده که این رشد عمدتا از زیر بخش ساختمان و بخش تامین آب، برق و گاز طبیعی حاصل شده است.

همچنین رشد اقتصادی گروه خدمات با ثبت رشد اقتصادی منفی ۰.۱، ۰.۱ و منفی ۰.۷ درصد در فصل‌های بهار، تابستان و پاییز، در نه ماهه سال ۹۸ به رشد اقتصادی منفی ۰.۲ رسیده است.

حسین زاده ضمن تشریح وضعیت رشد اقتصادی کشور (با نفت) گفت: رشد اقتصادی با نفت به عدد منفی ۱،۷ رسیده که نسبت به چهار فصل اخیر از وضعیت بهتری برخوردار بوده است.

 

*** کدام بخش‌ها رشد اقتصادی داشته‌اند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مرکز آمار ایران در پایان پیرامون این سوال که کدام یک از زیر بخش‌های اقتصادی سهم بیشتری در رشد اقتصادی کشور داشته‌اند، اظهار کرد:

گروه صنایع و معادن (بدون نفت)، بخش ساختمان، بخش مستغلات، کرایه و خدمات کسب و کار و بخش کشاورزی بیشترین سهم را در ایجاد رشد اقتصادی کشور داشته اند. در ۹ ماهه سال جاری مهمترین عامل کاهنده رشد اقتصادی کشور نیز بخش نفت بوده است.

سرمایه‌گذاری متشکل از تشکیل سرمایه در ماشین آلات و تشکیل سرمایه در ساختمان است و در فصل پاییز سال ۹۸ پس از گذشت بیش از ۶ فصل به رشد مثبت ۰/۹ درصد رسیده که عمدتا ناشی از تشکیل سرمایه در بخش ساختمان بوده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید