کد خبر:158997
پ
صنایع پیشران
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت:

راه‌اندازی ۴۳۹ طرح بزرگ صنعتی تا پایان سال ۹۸/ بازگشت ۱۵۰۰ واحد صنعتی به چرخه تولید

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت با با اشاره به بازگشت ۱۵۰۰ واحد صنعتی به چرخه تولید از راه‌اندازی ۴۳۹ طرح بزرگ صنعتی تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت با با اشاره به بازگشت ۱۵۰۰ واحد صنعتی به چرخه تولید از راه‌اندازی ۴۳۹ طرح بزرگ صنعتی تا پایان سال ۹۸ خبر داد.

 

*** وضعیت تولید واحدهای منتخب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید زرندی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، اظهار داشت:

در عین حالی که شرایط سختی را به لحاظ اقتصادی می‌گذرانیم و تحریم شرایط ویژه‌ای به کشور تحمیل کرده است، تلاش شده از تهدیدها فرصت‌هایی را فراهم کنیم و جهت‌گیری‌هایی را در زمینه‌های مختلف داشته باشیم.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: یکی از موضوعات مهم و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب، انجام تحلیل دقیق از روند صادرات و واردات کشور بود و در ۹ ماهه امسال، وضعیت تولید واحدهای منتخب تغییر کرد و ۶۰ درصد محصولات دوباره به افزایش تولید بازگشته است.

وی بیان کرد: در سال جاری بر شرایط رکود اقتصادی غلبه کردیم و با راه‌اندازی میزهای ساخت داخل، نیاز کارخانه‌ها را احصا کردیم و کارخانه‌داران فعال را به سمت تامین نیازهای صنایع و سرمایه‌گذاری در زمینه تولید این نیازها، سوق دادیم.

 

*** راه‌اندازی ۴۳۹ طرح بزرگ صنعتی در دهه فجر 

 

زرندی گفت: در سال اول قراردادهای مختلف میان بخش‌ها منعقد شد و یکی از معضلاتی که در این زمینه داریم، تاثیرپذیری ناخواسته قیمت‌ها از قیمت دلار است و در صنعت خودرو این موضوع بیشتر تاثیر گرفته است که برای بومی‌سازی قطعات آن، سه میز ساخت داخل تشکیل دادیم و تلاش کردیم بخشی از مشکلات این صنعت را حل کنیم.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در مجموع با عبور از رکود قطعی که در سال ۹۷ با آن مواجه بودیم، سرمایه‌گذاری‌های خوبی در سال جاری انجام شد و تا پایان سال نیز پیش‌بینی می‌شود نزدیک به ۴۳۹ طرح بزرگ با سرمایه‌گذاری ۴۹ هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۲۲ هزار راه‌اندازی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال همچنین بحث راه‌اندازی واحدهای تعطیل را نیز پیگیری کردیم و تلاش شد به جای راه‌اندازی واحدهای جدید، واحدهای راه‌اندازی شده که به دلایل مختلف فعالیت آنها متوقف شده اند را احیا کنیم.

زرندی ادامه داد: در این راستا ۲ هزار واحد هدف‌گذاری شده بود که تاکنون هزار و ۵۰۰ شرکت به چرخه تولید بازگشته‌اند.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: امسال موضوع نساجی و پوشاک و چادر مشکی را به عنوان اولویت خود در نظر گرفتیم و با توجه به اینکه یزد در حوزه نساجی و پوشاک قطب اثرگذاری در کشور است، ثمرات آن را در بسیاری از واحدها شاهد بوده‌ایم.

 

*** رشد ۲٫۵ درصدی در تولید چرم

 

وی ادامه داد: در کنار آن، تلاش کرده‌ایم از قاچاق جلوگیری کنیم و این امر موجب شد در حوزه تولید نخ شاهد رشد سه درصدی، در الیاف پلی‌استر رشد ۲۱ درصدی و در تولید چرم شاهد رشد ۲٫۵ درصدی باشیم.

زرندی گفت: تولید چادر مشکی نیز یکی از دغدغه‌های ما در وازرتخانه بود و جلسات مکرری در این زمینه برگزار کردیم زیرا این محصول از چند لحاظ حائز اهمیت است؛ هم نیازمند تکنولوژی خاص است وهم حجم بالای تولید را نیاز دارد که در این راستا برنامه ریزی‌هایی برای واحدهای چند شهرستان از جمله یزد به عنوان قطب نساجی کشور انجام داده‌ایم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار داشت:

چادر مشکی صنعت گرانی است و سرمایه‌گذاری زیادی را می‌طلبد چون پارچه‌ای که تولید می‌شود باید شرایط خاص داشته باشد و امیدواریم بتوانیم در این زمینه اقدام موثر و مهمی انجام دهیم و از ظرفیت یزد نیز به عنوان قطب صنعت نساجی به خوبی بهره مند شویم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید