کد خبر:158626
پ
سطح بازار
معاون حقوقی و امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

جمع‌آوری پوشاک فاقد شناسه و کد رهگیری از سطح بازار

معاون حقوقی و امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از جمع‌آوری پوشاک فاقد شناسه و کد رهگیری از سطح بازار خبر داد.

معاون حقوقی و امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از جمع‌آوری پوشاک فاقد شناسه و کد رهگیری از سطح بازار خبر داد.

 

*** جمع‌آوری پوشاک فاقد شناسه و کد رهگیری از سطح بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مصطفی پورکاظم شایسته در گفتگو ردیویی، اظهار داشت:

پوشاک یکی از مقاصد اصلی قاچاق است و بازاری با ارزش هشت میلیارد دلار در کشور دارد که ظرفیت تولید داخل معادل شش میلیارد دلار داریم و در نتیجه دو میلیارد دلار از طریق قاچاق و به صورت مسافری و چمدانی تأمین می‌شود.

بنابراین هدف گیری اصلی این بود که به حمایت از تولید داخل که دارای کیفیت بسیار زیادی است، بپرداریم و طرح مقابله با پوشاک قاچاق را به تمام استان‌های کشور توسعه دهیم.

معاون حقوقی و امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته است اشاره کرد و افزود:

اقدامی که در این زمینه در مرزها انجام دادیم، توسل به سامانه‌های مستقر در مبادی ورودی و خروجی بود همچنین باید یک کار عمده و اساسی را نیز در سطح عرضه انجام دهیم.

بر اساس ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هر کالای خارجی باید با شناسه و کد رهگیری مشخص خودش در سطح بازار عرضه شود و کالاهایی که چنین کدی ندارند، قاچاق محسوب می‌شوند و از سطح بازار جمع‌آوری می‌شوند.

 

*** اخذ کد توسط تولیدکنندگان پوشاک داخلی، کد و شناسه مخصوص

 

وی تصریح کرد: تولیدکنندگان پوشاک داخلی، کد و شناسه مخصوص خود را اخذ می‌کنند، طرح رهگیری شناسه پوشاک برای شناسایی کالای قاچاق را سال گذشته در تهران و هشت استان دیگر اجرا کردیم و بیش از ۱۳۰ پرونده تعزیراتی در این زمینه تشکیل شد و بیش از پنج میلیارد تومان پوشاک قاچاق را از سطح فروشگاه‌های بزرگ که برند خارجی می‌فروختند، جمع‌آوری کردیم.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون حقوقی و امور مقابله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان، اظهار داشت:

از هفته آینده، هر کالای برند پوشاک خارجی بر اساس شناسه و کد رهگیری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر کالایی چنین شناسه‌ای نداشته باشد، قاچاق محسوب شده و از سطح بازار جمع‌آوری می‌شود.

در این زمینه تذکرات و هشدارهای لازم را به بازار داده‌ایم و توجیه و اطلاع‌رسانی نیز کرده‌ایم، حتی در برخی از مراکز مراجعه کرده‌ایم و فروشندگان را آموزش داده‌ایم تا فروشنده نسبت به دریافت کد رهگیری و شناسه اقدام کند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول