کد خبر:158621
پ
کسب و کارهای دیجیتال
معاون کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

ایجاد ۱۹۷ هزار شغل جدید با اعتبار اشتغال روستایی و عشایر

معاون کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد ۱۹۷ هزار شغل جدید با اعتبار اشتغال روستایی و عشایر خبر داد.

معاون کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد ۱۹۷ هزار شغل جدید با اعتبار اشتغال روستایی و عشایر خبر داد.

 

*** ایجاد ۱۹۷ هزار شغل جدید با اعتبار اشتغال روستایی و عشایر

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تعدادی از خبرنگاران برای راستی‌آزمایی اشتغال ایجادشده از محل تسهیلات ارزان‌قیمت اشتغال در مناطق روستایی و عشایری که از منابع ارزان‌قیمت صندوق توسعه ملی به میزان ۱٫۵ میلیارد دلار و همین مقدار معادل ریالی آن از منابع شبکه بانکی توسط ۴ بانک عامل اختصاص پیدا کرده است از بنگاه‌های ایجادشده از محل این منابع بازدید و در جریان اشتغال و تولید این بنگاه‌ها قرار می‌گیرند.

عیسی منصوری در بازدید از یکی از بنگاه‌های اشتغال روستایی واقع در روستای فرخ‌آباد در حاشیه شهر مشهد در جمع خبرنگاران اظهار داشت:

از دو سال قبل که برنامه اشتغال روستایی و عشایری از محل تسهیلات ارزان‌قیمت صندوق توسعه ملی و تلفیق با منابع بانکی اجرا شده تاکنون ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای مناطق روستایی و عشایری به ۱۲۰ هزار واحد کسب و کار اختصاص داده شده است که این واحدها به طور میانگین بین ۳ تا ۴ نفر اشتغال ایجاد کرده‌اند.

گرچه تعهد این واحدها برای ایجاد اشتغال ۲۳۰ هزار نفر بود، اما در عمل آنچه ثبت شده است ۱۹۷ هزار فرصت شغلی جدید طی دو سال ۹۷ و ۹۸ ایجاد شده است.

 

***  ایجاد ۴۷۵ هزار شغل جدید ظرف یک سال 

 

معاون کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در سال منتهی به پاییز ۹۸ طبق آمار مرکز آمار ایران ۴۲۷ هزار شغل جدید در کشور ایجاد شده اما بر اساس داده‌های وزارت کار که داده‌های ثبتی است، ۴۷۵ هزار شغل جدید ایجاد شده است.

وی افزود: در برنامه ایجاد اشتغال روستایی و عشایری جهت‌گیری این گونه است که برای هر استان اولویت در نظر گرفته می‌شود که در چه رشته‌ای مانند صنایع دستی، فرآوری محصولات کشاورزی، گلخانه، اصلاح نژاد دام، فرآوری مواد معدنی، فرآوری اطلاعات و گردشگری در نظر گرفته می‌شود.

منصوری همچنین قبل از ایجاد واحدهای کسب و کار ابتدا به فکر اتصال به بازار عرضه و بازار جهانی هستیم و سپس وام‌های اشتغال روستایی پرداخت می‌شود. در این زمینه ۳۱ رسته در کشور در اولویت قرار دارد.

 

*** ۷۰ درصد افراد شاغل شده اما بیمه نشده‌اند

 

معاون کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: به کارآفرینان اجبار کرده‌ایم که کارگران به کارگرفته را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تحت پوشش بیمه قرار دهند و در مناطق روستایی هم بیمه روستایی و عشایری انجام دهند، اما در پیگیری مشخص شد ۷۰ درصد افراد شاغل شده‌اند اما بیمه نبوده‌اند. اما ما می‌خواهیم افرادی هم که از قبل شاغل بوده‌اند بیمه شوند.

وی گفت: اگر کارگران بیمه نشوند، کارفرما مشمول جریمه می‌شود و به جای سود ۶ درصد وام دریافت‌شده تبدیل به وام عادی شده و با سود ۱۸ درصد باید پرداخت کند.

منصوری بیان کرد: همچنین از کارآفرینان تعهد می‌گیریم در مورد هزینه‌های خود تعهد کنند که چقدر برای نیروی انسانی و چقدر برای بیمه افراد هزینه می‌کنند و قرار است امسال ۱۰۰ هزار نفر اشتغال جدید همراه با بیمه ایجاد شود.

معاون کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: برخی از طرح‌ها به نتیجه نرسیده و برخی هم به خاطر افزایش هزینه ناشی از نوسان ارزی با مشکل مواجه شده است.

 

*** ظرفیت ۱۳۰۰ تنی کارگاه تولید نبات و شکرپنیر

 

در این بازدید امیر یزدی مقدم گفت: ظرفیت این واحد ۱۳۰۰ تن است که با دریافت ۹۵۰ میلیون تن وام از بانک کشاورزی این واحد را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در سال ۹۷ راه‌اندازی کرده و از اردیبهشت امسال تولید آزمایشی و از مهرماه ۹۸ تولید رسمی آغاز شده و در حال حاضر ۱۵ نفر از اهالی روستای فرخ‌آباد و کریم‌آباد در این واحد مشغول کار شده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل کارگاه تولید نبات و شکرپنیر در روستای فرخ‌آباد در پایان، اظهار داشت:

مشکل اصلی در حال حاضر این است که نمی‌توانیم شکر از وزارت صنعت دریافت کنیم و تا رسیدن به ظرفیت کامل که روزانه ۱۰ تن و یک تن شکر پنیر است با مشکل مواجه هستیم.

 

فارس

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید