کد خبر:158600
پ
۳۳ نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده۷۱۰۸۰
توسط متخصصان پژوهشگاه فضایی؛

طرح نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده ثبت اختراع شد

طرح نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده توسط متخصصان پژوهشگاه فضایی ثبت اختراع شد.

طرح نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده توسط متخصصان پژوهشگاه فضایی ثبت اختراع شد.

 

*** طرح نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، طرح اختراعی تهیه نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت‌شده با نانو ساختارهای زیر کونیوم دی بورید و سیلیکون کاربید، حاصل تلاش متخصصان پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران است.

 

*** مواد پیشرفته با قابلیت تحمل دمای بیش از ۲ هزار درجه سانتیگراد 

 

رئیس پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی، در این باره اظهار داشت:

از آنجا که فناوری هوافضا رو به پیشرفت است، تقاضای رو به رشدی برای مواد پیشرفته با قابلیت تحمل دمای بیش از ۲ هزار درجه سانتیگراد برای درخواست‌های فضایی و دمایی بسیار بالا مثل موتور راکت‌ها و سیستم‌های حفاظت حرارتی برای وسایل فضایی وجود دارد.

موادی بر پایه کربن به دلیل پایداری ابعادی، استحکام و مدول بالا در دماهای بالا، هدایت حرارتی بالا و مقاومت بالا در برابر شوک، ماشین‌کاری آسان و دانسیته پایین به عنوان گزینه‌های مناسبی برای استفاده در ساختارهای دمای بسیار بالا است.

 

*** گرایش پژوهشگران به ساخت سامانه‌های جدید حفاظت گرمایی

 

رحیم احسانی افزود: ظهور برخی محدودیت‌ها و مشکلات در عملکرد این کامپوزیت‌های زغال‌گذار از جمله ضعیف بودن ساختار زغال ایجاد شده، و اکسایش در دمای بالاتر از ۵۰۰ درجه سانتیگراد، موجب گرایش پژوهشگران به ساخت سامانه‌های جدید حفاظت گرمایی شده است.

سنتز نانو کامپوزیت پلیمر-الیاف کربن تقویت شده با نانو ساختارهای زیرکونیوم دی بورید و سیلیکون کاربید (Cf-polymer/ZrB۲/SiC) به عنوان یک کامپوزیت فداشونده زغال‌گذار، کاربردهای حیاتی برای مواد محافظ حرارتی با کارآمدی بالا در شرایط شوک‌های گرمایی ناگهانی و سیستم‌های سپر حرارتی دارد.

وی همچنین اظهار داشت: در این تحقیق، برای نخستین بار با افزودن ۱۰-۱ درصد وزنی از نانو ساختارهای سرامیکی (زیرکونیوم دی بورید و سیلیکون کاربید) در موفولوژی‌های ذرات، ویسکر و الیاف به عنوان فاز تقویت کننده، جهت بهبود خواص حرارتی و فرسایشی کامپوزیت پلیمر/الیاف کربن برای رفع نیاز کاربردهای فوق دما بالا استفاده شد.

 

*** ساخت نانوکامپوزیت‌ها به روش دوغابی و اعمال فشار و دما

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی در پایان، اظهار داشت:

در این پروژه ساخت نانوکامپوزیت‌ها به روش دوغابی و سپس اعمال فشار و دما به طور همزمان انجام می‌شود که در مقایسه با سایر روش‌ها، دارای مزایایی نظیر هزینه کمتر، سهولت به کارگیری و تخلخل کمتر است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید