کد خبر:158163
پ
وزیر صنعت در اصفهان
با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت انجام شد

صدور پروانه بهره‌برداری ناحیه صنعتی تخصصی کیف و کفش تبریز

پروانه بهره‌برداری ناحیه صنعتی تخصصی کیف و کفش تبریز با عنوان “شهرک چالش صنعت سالاری” با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت صادر و به مدیر عامل این شهرک اهداء شد.

پروانه بهره‌برداری ناحیه صنعتی تخصصی کیف و کفش تبریز با عنوان “شهرک چالش صنعت سالاری” با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت صادر و به مدیر عامل این شهرک اهداء شد.

 

*** صدور پروانه بهره‌برداری ناحیه صنعتی تخصصی کیف و کفش تبریز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ایجاد ناحیه صنعتی تخصصی کیف و کفش که در سفر رئیس‌جمهور در اردیبهشت سال جاری مصوب شده بود و پروانه بهره‌برداری آن، صبح روز پنج‌شنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان آذربایجان شرقی به‌طور رسمی صادر شد.

بر اساس این گزارش، مساحت این ناحیه صنعتی بالغ‌بر ۳۳.۹۱ هکتار، مساحت زمین صنعتی ۲۶.۸۲ هکتار، مساحت فضای سبز ۲.۷۴ هکتار، مساحت زمین خدماتی ۰.۳۲ هکتار و مساحت معابر این شهرک نیز چهار هکتار است.

ایجاد این ناحیه صنعتی تخصصی در راستای حمایت از صنعت کیف و کفش تبریز است که در سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان شرقی بر آن تأکید شده بود.

 

*** افزایش درخواست تأسیس واحدهای تولیدی در کشور 

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه دور زدن تحریم‌ها با اعتماد به رزمندگان بخش اقتصاد کشور ممکن شده است، اظهار داشت:

۱۸ درصد درخواست صدور تأسیس واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور افزایش یافته است و این نشان می‌دهد که در جنگ اقتصادی پیروز شده‌ایم.

با عمل به راهبردهای اقتصاد مقاومتی و تأکیدات مقام معظم رهبری مثل مردمی شدن اقتصاد، دانش‌بنیان شدن اقتصاد، عدالت محوری و درون‌زایی اقتصاد و صنعت توانستیم به این پیروزی دست یابیم.

۱۰ ماهه امسال در تولید صنعتی و معدنی و نیز در تولید کشاورزی به‌عنوان بخش مولد اقتصاد افزایش داشته‌ایم و در واقع سرجمع رشد اقتصادی کشور نیز مثبت بوده، به‌طوری که در ۶ ماهه اول سال جاری نیز بر اساس آمار چهار دهم درصد رشد اقتصاد مثبت شده است.

 

*** افزایش رشد اقتصادی کشور افزایش در سال آینده

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به اینکه افزایش مصرف برق صنعتی در ایران و حمل‌ونقل جاده‌ای، نشانه‌ها و شواهدی از رونق اقتصادی است، اضافه کرد:

بر اساس پیش‌بینی‌های کارشناسان اقتصادی و بانک جهانی، سال آینده رشد اقتصادی کشور افزایش خواهد یافت؛ این در حالی است که دشمنان تحلیل می‌کردند که امسال واحدهای تولیدی و صنعتی در ایران تعطیل یا متوقف خواهند شد.

در ۹ ماهه امسال صادرات کشور بیشتر از واردات بوده و تراز تجاری به نفع صادرات افزایش یافته است، در آذربایجان شرقی ۵۳ درصد صادرات غیرنفتی افزایش یافته است که در واقع یکی از استان‌های پیشرو صادرات در ایران می‌باشد.

 

*** اراده کل نظام در حمایت از تولید است

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که تنها مشکل اصلی ما تورم است که البته روند آن رو به کاهش است، گفت:

 و یکی از مصادیق آن، استمهال تسهیلات به نفع تولیدکنندگان است.

مسیرهای در حال اجرای حمل‌ونقل جاده‌ای و ترانزیتی باید سریع‌تر به پایان برسند که یکی از راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی برای افزایش صادرات، این موضوع است.

بر این اساس، طرح آزادراه تبریز ـ بازرگان نیز باید در گروه طرح‌های اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی قرار گیرد.

 

*** ضرورت استفاده از ظرفیت اوراسیا 

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که بازار اوراسیا و چین فرصت بسیار مناسبی برای صادرات است که باید تجار و فعالان بخش صنعت، معدن و تولید ایران از این فرصت به‌خوبی بهره‌مند شوند، اظهار داشت:

در این خصوص استان‌های مختلف فعال شدند و استان‌های آذربایجان شرقی و گیلان در این ارتباط جایگاه اول کشور را دارند.

رحمانی با اعلام اینکه درصدد ایجاد شهرک صنعتی آلومینا در آذربایجان شرقی هستیم، افزود:

تبریز از گذشته دارای ظرفیت‌های بالای خودروسازی و قطعه‌سازی می‌باشد که باید به این ظرفیت نیز توجه خاصی شود.

 

*** تکمیل زنجیره فلزات اساسی

 

وی اضافه کرد: نهضت ساخت داخل خیلی از واحدهای تولیدی کشور را فعال کرده و توسعه داده است و یکی از راهبردهای توسعه اقتصادی در بخش صنعت و معدن، راهبرد توسعه در حوزه معادن است و بر این اساس، حرکت انقلابی از اکتشافات تا توسعه این صنایع بر اساس نقشه راه معدن در کشور آغاز شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که ‌۲۲ میلیارد دلار صادرات در بخش معدن انجام می‌شود، اعلام کرد:

به دنبال تکمیل زنجیره فلزات اساسی مثل آلومینیوم و مس هستیم.

 

*** تخصیص ۲ هزار میلیارد تومان از صندوق ذخیره ارزی برای صادرات 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان با اعلام این‌که ۲ هزار میلیارد تومان نیز برای صادرات از صندوق ذخیره ارزی تخصیص یافته است، خاطرنشان کرد:

این تسهیلات با تلفیق منابع بانک‌ها به دو برابر افزایش می‌یابد و با ۱۴٫۵ درصد در اختیار شرکت‌های صادراتی قرار می‌گیرد تا صادرات غیرنفتی به‌عنوان پیشران اقتصاد بیشتر رونق یابد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنعتی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول