کد خبر:157735
پ
۹ میز ساخت داخل
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد

یک میلیارد و یکصد و ۶۵ میلیون یورو کاهش ارزبری ماحصل ۹ میز ساخت داخل

برگزاری ۹ میز ساخت داخل در راستای بومی‌سازی تجهیزات وارداتی، موجب کاهش ارزبری یک میلیارد و یکصد و شصت و پنج میلیون یورویی در کشور شده است.

برگزاری ۹ میز ساخت داخل در راستای بومی‌سازی تجهیزات وارداتی، موجب کاهش ارزبری یک میلیارد و یکصد و شصت و پنج میلیون یورویی در کشور شده است.

 

*** نامگذاری سال ۹۸ به نام سال رونق تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، چند سالی می‌شود که رونق تولید و اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سرلوحه فعالیت‌های اقتصادی قرار گرفته است.

هم زمان با نامگذاری سال ۹۸ به نام سال رونق تولید از سوی رهبر معظم انقلاب، سیاست اجرای نهضت ساخت داخل از سوی وزارت صمت و با هدف حمایت از کالا و تولید ایرانی انجام شد.

بر اساس اعلان عمومی شعار نهضت ساخت داخل و با هدف کاهش وابستگی ارزی و به تبع آن مقابله هوشمندانه با تحریم‌های ظالمانه، برنامه توسعه و تعمیق ساخت داخل در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت.

وزارت صنعت، معدن و تجارت ۷ برنامه راهبردی در سال ۹۸ در دستور کار قرار داده‌ است که توسعه تولید و تعمیق ساخت داخلی، محوری‌ترین برنامه آن است و از آن تحت عنوان نهضت ساخت داخل یاد می‌شود که در این چند ماه شاهد اتفاقات مهمی در تحقق این سیاست جهادی بوده‌اییم.

نهضت ساخت داخل با هدف دستیابی به استقلال و خوداتکایی صنعتی، تقویت و توسعه اقتصاد دانش بنیان، عمق بخشی به ساخت داخل با هدف تغییر رویکرد صنعتی کشور از مونتاژ به نوآوری، بستر‌سازی برای تقویت و توسعه درون‌زائی و برون گرایی در بخش‌های تولیدی، مدیریت واردات و هدایت به سمت نیازهای اساسی کشور، فعالسازی و بکارگیری ظرفیت‌های کشور در بخش‌های پژوهشی، طراحی، مدیریت پروژه و تولیدی پی‌گیری می‌شود.

 

*** ۹ میز ساخت داخل تا چه حد ارزبری داشته است؟

 

برای دستیابی به این اهداف ۹ میز تخصصی ساخت داخل در صنعت خودرو، موتورسیکلت، پتروشیمی، مخابرات، مس و فولاد تاکنون در کشور برگزار شده است .

همزمان با برگزاری میزهای ساخت داخل، در جهت بهم‌رسانی نیازمندی‌ها و توانمندی‌ها، نمایشگاه‌های ساخت داخل نیز برگزار شده است که از آن جمله می‌توان به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید در تهران، گیلان، فارس و همچنین نمایشگاه تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت ریلی، نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در آذربایجان شرقی اشاره کرد.

در ۹ میز برگزار شده تخصصی در صنایع مختلف تاکنون در مجموع یک میلیارد و یکصد و ۶۵ میلیون یورو کاهش ارزبری اتفاق افتاده است که از این رقم ۲۷۵ میلیون یورو سهم خودرو، موتور سیکلت، ۱۱۸ میلیون یورو مخابرات، برق و الکترونیک، ۶۸۰ میلیون یورو صنعت فولاد و مس، ۹۲ میلیون یورو نیز سهم تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی بوده است.

در این ۹ میز بیش از ۲۰۰ قطعه و تجهیزات تولید خواهد شد که سهم خودرو و موتورسیکلت ۹۹ قطعه، پتروشیمی ۱۶، برق و الکترونیک ۵۴، مس ۱۸ و صنعت فولاد ۵ محصول و یک خط تولید خواهد بود.

 

*** برگزاری ۷ میز ساخت داخل تا پایان ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس برنامه‌های پیش‌بینی شده و براساس اهداف نهضت ساخت داخل تا پایان سال قرار است ۷ میز ساخت داخل دیگر برگزار شود که از آن جمله می‌توان به برگزاری ۲ میز ساخت داخل در صنعت لوازم خانگی، میز ساخت داخل در صنعت تجهیزات پتروشیمی در پروژه شرکت سلمان فارسی، میز تعمیق ساخت داخل در صنعت تاسیسات، میز تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو و ریلی و همچنین میز تعمیق ساخت داخل در صنعت فولاد و فلزات اساسی اشاره کرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید