کد خبر:157886
پ
تولیدات صنعتی و معدنی
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

آذربایجان شرقی جزو استان‌های برتر در افزایش صادرات غیرنفتی است/افزایش تولیدات صنعتی و معدنی در ۱۰ ماهه ۹۸

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی جزو استان های برتر در افزایش صادرات غیرنفتی است از افزایش تولیدات صنعتی و معدنی در ۱۰ ماهه ۹۸ خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی جزو استان های برتر در افزایش صادرات غیرنفتی است از افزایش تولیدات صنعتی و معدنی در ۱۰ ماهه ۹۸ خبر داد.

 

*** افزایش تولیدات صنعتی و معدنی در ۱۰ ماهه امسال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان آذربایجان شرقی با تاکید بر فرمایشات رهبر معظم انقلاب در ضرورت حمایت از ارکان رونق تولید، اظهار داشت:

به تعبیر ایشان تولید امر مقدسی است و تلاش صنعتگران به ویژه در شرایط جنگ اقتصادی امروز یک کار جهادی به شمار می‌آید.

وزیر صنعت به عنوان جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان آذربایجان شرقی، افزود:

جنگ اقتصادی تحمیلی به کشورمان همراه با عملیات روانی دشمن است، در این راستا با اعتماد و تعامل سازنده با بخش خصوصی، می‌توانیم به رشد و توسعه پایدار دست یابیم.

وی از روند افزایشی تولیدات صنعتی، معدنی و کشاورزی در کشور به عنوان بخش مولد اقتصاد در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و اضافه کرد:

گروه صنعت براساس آمار مرکز ملی آمار ایران در ۶ ماهه اول امسال شاهد رشد مثبت ۰/۴ درصد بوده است که نسبت به شاخص سال گذشته از رشد بالایی برخوردار بوده که این امر نشانگر تلاش‌های مثمرثمر بخش اقتصادی و تحقق برنامه‌های راهبردی دولت و وزارت صمت در رفع موانع تولید است.

 

*** توسعه صنعتی مس آذربایجان شرقی

 

رحمانی در ادامه با اشاره به برخی دیگر از شاخص‌های توسعه صنعتی کشور از جمله آمار مصرف برق صنعتی و حمل ونقل جاده‌ای در انتقال کالاهای تولیدی، تصریح کرد:

رشد صادرات و مثبت بودن تراز تجاری مؤید این مهم است؛ به طوری که استان آذربایجان شرقی به عنوان استان پیشرو با ۵۳ درصد افزایش صادرات غیرنفتی در ۹ ماهه امسال به رقم بیش از ۲/۵ میلیارد دلار دست یافته است.

وزیر صنعت گفت: با تمهیدات انجام شده خوشبختانه در حوزه تامین و ذخایر کالاهای اساسی هیچ مشکلی نداریم و این روند با تدابیر لازم تداوم خواهد داشت.

وی با تبیین برخی از راهبردهای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری در ضرورت مردمی شدن اقتصاد، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، توسعه فناوری‌های نوین در حوزه صنعت، عدالت محوری و توجه به درون زایی اقتصاد، خاطر نشان کرد:

تحقق باور ما میتوانیم، باتوجه به مزیت ها و ظرفیت های موجود، در کنار اعتماد به فعالین اقتصادی و تسهیل امور تولیدکنندگان در قالب برنامه‌های ستادتسهیل و رونق تولید، با هدف حمایت از اشتغال و تولید کاملاً امکان‌پذیر است.

رحمانی بیان کرد: پروژه‌های ملی و استانی اقتصاد مقاومتی با راهبردهای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در حال پیگیری است و باید در برنامه ریزی طرح‌ها و پروژه‌های استانی، چشم‌انداز اقتصادی استان با توجه به ظرفیت‌های بومی لحاظ شود.

وزیر صنعت طرح های مربوط به توسعه صنعتی مس استان به ویژه تکمیل پروژه‌های ذوب و احداث فاز ۳ و شهرک صنعتی صنایع پائین‌دست صنایع مس را از اقدامات بزرگ در راستای توسعه همه جانبه استان برشمرد.

 

*** مزیت استان آذربایجان شرقی در صنعت خودرو

 

وی با اشاره به مزیت استان آذربایجان شرقی در صنعت خودرو، گفت:

نهضت ساخت داخل از دیگر موارد مهم در مسیر تحقق اهداف رونق تولید و در جهت برنامه‌های اقتصادمقاومتی است که با حمایت همه جانبه می‌تواند برای صنعت استان و کشور ثمرات بسیار ارزشمند و ماندگاری داشته باشد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت در پایان، پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا را فرصت بسیار بزرگی برای صنایع کشور و تولیدکنندگان بخش خصوصی دانست و اظهار داشت:

خودکفایی در صنایع مختلف راه را برای توسعه صادرات و افزایش اشتغال هموار می‌کند و استان آذربایجان شرقی نیز با توجه به ظرفیت‌های صنعتی، معدنی وتجاری و همچنین هنر- صنعت فرش، کیف، کفش و چرم می‌تواند نقش موثری در افزایش صادرات به کشورهای همسایه و پیشبرد اهداف صادرات غیرنفتی و مراودات اقتصادی با اتحادیه اوراسیا ایفا نماید.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول