کد خبر:157363
پ
صنعت لبنیات
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

ساخت ۱.۲ میلیارد تومان کالاهای وارداتی در داخل کشور/ افزایش ۳۰ درصدی صادرات در صنعت لبنیات

وزیر صنعت با اشاره به ساخت ۱.۲ میلیارد تومان کالاهای وارداتی در داخل کشور از افزایش ۳۰ درصدی صادرات در صنعت لبنیات خبر داد.

وزیر صنعت با اشاره به ساخت ۱.۲ میلیارد تومان کالاهای وارداتی در داخل کشور از افزایش ۳۰ درصدی صادرات در صنعت لبنیات خبر داد.

 

*** حفظ تولید موجود و فعال‌سازی ظرفیت خالی واحدها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در اولین همایش صنعت لبنیات ایران، اظهار داشت:

در اکثر تولیدات صنعتی و معدنی از جمله روغن نباتی، فولاد، دارو، صنایع غذایی، پوشاک، سیمان، کاشی، سرامیک، افزایش تولید داشتیم و تنها در صنعت خودرو کاهش تولید داشته‌ایم که باید جبران شود.

وزیر صنعت گفت: در شرایط تحریم مهمترین هدف ما حفظ تولید موجود و فعال‌سازی ظرفیت خالی واحدها است که همچنان در دستور کار قرار دارد به طوری که در اکثر رشته‌های صنعتی با مازاد ظرفیت روبه رو هستیم.

وی با بیان اینکه باید ظرفیت‌های خالی ما باید فعال شود، تصریح کرد:

برای فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی صنایع به معاونت صنایع ماموریت داده‌ایم تا ضمن تولید، بازارهای مصرف را نیز بررسی کنند.

رحمانی ادامه داد: بازار داخلی ما بازارهای کوچکی نیست اما برای بخش خارجی هم صادرات پیش‌بینی شده است که در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

 

*** تنها ۲ درصد واردات کشورهای همسایه از ایران است

 

وزیر صنعت گفت: کشورهای همسایه، ظرفیت بزرگی است و واحدهای لبنی در کشورهای همسایه، حضور چشمگیری دارند زیرا ظرفیت بازار در ۱۵ کشور همسایه بالا است که می‌توان در ارز آوری موثر باشد.

وی افزود: اکنون تنها ۲ درصد واردات کشورهای همسایه از ایران است هر چند بالای ۵۰ درصد صادرات غیرنفتی ما را تشکیل می‌دهد.

رحمانی با بیان اینکه از پنجم آبان ماه ما به بازار اوراسیا پیوسته‌ایم، گفت:

امکان تقویت تقاضای خارجی برای صنایع کشور ما وجود دارد که این فرصت خوبی است که باید از دست ندهیم و برنامه داریم ظرف سه سال آینده (سال ۱۴۰۰) سهم ایران در واردات کشورهای همسایه از دو درصد به چهار درصد برسد که سرجمع ۴۸ میلیارد دلار می‌شود.

وزیر صنعت افزود: صادرات ما در برخی موارد محدودیت‌هایی دارد که این محدودیت‌ها از حوزه واردات کمتر است در برخی موارد ناچاریم محدودیت‌هایی ایجاد کنیم.

وی گفت: تولیدکنندگان باید روی مازاد تولید برای صادرات فکر کنند به طور مثال ما در زمینه صنایع کاشی و سرامیک، ظرفیت تولیدمان سه برابر تولید فعلی است.

 

*** یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اقلام ساخت داخل

 

رحمانی بیان کرد: تاکنون یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اقلام ساخت داخل داریم که در گذشته وارد می‌شد اما اکنون در داخل تولید می‌شود که این اقلام شامل قطعات معمولی و تک مانند پیچ و مهره است.

وی گفت: تلاش داریم این میزان را به ۱.۵ میلیارد دلار برسانیم که منجر به خودکفایی و اشتغالزایی در کشور می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت در پایان، اظهار داشت:

امسال وضعیت تولید و صادرات ما مناسب بوده اما جریان‌سازی درباره وجود قرص‌های آلوده در کیک و سم افلاتوکسین در شیر جنگ روانی است همانند مواردی که در کشورهای همسایه رخ می‌دهد بنابراین ما باید مراقب باشیم که چنین مواردی ضربه به تولید کشور نشود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − سه =

کلید مقابل را فعال کنید