کد خبر:156880
پ
کاهش قیمت مس و سنگ‌آهن همزمان با شیوع ویروس کرونا در چین
گزارش:

کاهش قیمت مس و سنگ‌آهن همزمان با شیوع ویروس کرونا در چین

انتشار ویروس کرونا در پهنه بزرگترین واردکننده انواع کامودیتی در جهان (چین) موجب کاهش قیمت مس و سنگ‌آهن شده است.

انتشار ویروس کرونا در پهنه بزرگترین واردکننده انواع کامودیتی در جهان (چین) موجب کاهش قیمت مس و سنگ‌آهن شده است.

 

*** کاهش قیمت مس و سنگ‌آهن همزمان با شیوع ویروس کرونا در چین

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نگاهی به داده‌های منتشر شده در روز پنجشنبه – زمانی که نگرانی‌ها درباره انتشار ویروس به شهرهای دیگر چین افزایش یافته بود- نشان می‌دهد قیمت مس و سنگ آهن در روز پنجشنبه با افزایش شمار قربانیان و اعلام اخبار قرنطینه و شیوع ویروس در برخی دیگر از شهرهای چین با کاهش قابل توجهی روبرو شد.

در شرایطی که چین چندی‌پیش با اعلام اخبار کاهش سرعت رشد اقتصادی و دست یافتن به کمترین رشد اقتصادی طی سال‌های اخیر نگرانی خود را از این بابت و تاثیرگذاری این کاهش رشد بر اقتصاد کشور اعلام کرده بود، اکنون انتشار ویروس کرونا در پهنه کشوری که به عنوان بزرگترین وارد کننده انواع کامودیتی در جهان شناخته می‌شود بر نگرانی‌های این کشور در رابطه با رشد اقتصادی افزوده است.

بر این اساس، بررسی اخبار در یک هفته گذشته از زمان انتشار نخستین خبرها در رابطه با انتشار این ویروس نشان می‌دهد که در شش روز متوالی، محموله‌های خرید و فروش مس که برای تحویل در ماه مارس در بورس مورد معامله قرار می‌گرفت با کاهش قیمت روبرو شد، این کاهش قیمت وقتی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد که بر طبق آمار اعلام شده کل دستاوردهای سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر این مساله قرار گرفته و به پایین‌ترین نرخ در هفت هفته گذشته (۲.۷۷۱ دلار در هر پوند یا ۶ هزار و ۱۱۰ در هر تن) در معاملات نیویورک رسیده است.

 

*** کاهش قیمت سنگ‌آهن

 

اخبار منتشر شده بیانگر آن است که قیمت سنگ‌آهن نیز در روز پنجشنبه ۳.۴ درصد از قیمت خود را از دست داد و با معیار قیمت واردات در شمال چین سنگ‌آهن با خلوص ۶۲ درصد بر اساس اطلاعات به دست آمده از سوی فست مارکتس Fastmarkets به ۹۳.۴۴ دلار در هر تن رسیده است.

با توجه به اینکه چین بیش از نیمی از مس جهان را وارد می‌کند و بیش از سه‌چهارم تجارت سنگ آهن دریابرد را در اختیار دارد می‌توان به میزان تاثیرگذاری این کاهش قیمت‌ها بر قیمت‌های جهانی و تجارت این دو محصول مهم معدنی پی برد.

کل واردات مس تصفیه شده در سال ۲۰۱۹ در این کشور با ۶ درصد کاهش روبرو شد اما واردات کنسانتره مس با ثبت رکورد افزایش ۱۱.۶ درصدی در سال گذشته به ۲۲ میلیون تن افزایش یافت.

همچنین واردات سنگ آهن چین در سال گذشته برای سومین سال پیاپی به ۱ میلیارد تن رسید.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نشریه کپیتال اکونومیک (سرمایه اقتصادی) در یادداشتی در این باره نوشت:‌

ساخت و سازهای املاک در چین در فعالیت‌های اقتصادی فصل‌های مالی آینده تاثیر مهمی بر جای خواهد گذاشت. با این وجود با شروع تقاضای خارجی، کاهش سرعت رشد اقتصادی همزمان با حضور کرونا ویروس به صورت تدریجی اتفاق خواهد افتاد.

 

اقتصاد آنلاین

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید