کد خبر:156711
پ
فرش دستباف
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی:

ضرورت ایجاد یک مسیر ویژه برای رونق تولید و صادرات فرش دستباف/راه‌اندازی بخش ویژه فرش دستباف در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی با تاکید بر ضرورت ایجاد یک مسیر ویژه برای رونق تولید و صادرات فرش دستباف از راه‌اندازی بخش ویژه فرش دستباف در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی خبر داد.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی با تاکید بر ضرورت ایجاد یک مسیر ویژه برای رونق تولید و صادرات فرش دستباف از راه‌اندازی بخش ویژه فرش دستباف در اکسپوی ۲۰۲۰ دبی خبر داد.

 

*** ضرورت ایجاد یک مسیر ویژه برای رونق تولید و صادرات فرش دستباف

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین مدرس خیابانی با حضور در مرکز ملی فرش ایران و در دیدار با رئیس و اعضای هیات مدیره مرکز ملی فرش ایران و اعضای اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف، اظهار داشت:

اتفاق تاریخی و بی‌بدیلی که در مراسم تشییع پیکر مطهر حاج قاسم سلیمانی در عتبات مقدسه رخ داد، در هیچ جای تاریخ به ثبت نرسیده بود و هیچ شخصیتی را سراغ نداریم که پیکر مطهر ایشان را در تمامی این مکان‌های مهم و مقدس طواف دهند و به نظر می‌رسد این اتفاق، پاداش پاسداری ایشان از حریم ولایت و اهل‌بیت علیهم‌السلام بوده است.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی تصریح کرد: پرچم ضدآمریکایی و ضد استکباری که حاج قاسم سلیمانی برافراشت، موجب شد که ایران جلوی آمریکا بایستد و الحق و الانصاف پاسخ سخت و عبرت‌آمیزی نیز به این کشور داده شد که برای تک تک مردم ایران غرورآفرین است.

وی بیان کرد: عزم جدی در تصمیم‌گیری‌های حوزه بازرگانی آن است که بخش خصوصی را در قالب تشکل‌های منسجم کنار خود داشته باشد، بنابراین به جای اینکه بگوییم که ما از ظرفیت بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد، باید مسیر را برای بخش خصوصی هموار کرده تا دولت را برای پیشبرد اهداف اقتصادی کشور همراهی نماید.

بر این اساس باید بخش خصوصی از پتانسیل‌های مرکز ملی فرش ایران استفاده کرده و مسیر مجددی برای ترسیم جایگاه واقعی فرش دستباف ایران در عرصه‌های مختلف جهانی طراحی نماید؛ این در حالی است که به لحاظ مزیت‌های متعددی که در حوزه اشتغال و تولید فرش وجود دارد، باید به این هنر صنعت اصیل ایرانی، توجه ویژه‌ای صورت داد.

 

*** ضرورت تشکیل شورای حمایت از تولید و صادرات فرش دستباف

 

مدرس خیابانی افزود: دولت چیزی به نام تولید، تجارت و صادرات فرش ندارد بلکه باید بعنوان یک تسهیل‌گر بستر شکوفایی و رشد بخش خصوصی، در این حوزه را وارد عمل نماید و همیشه در هر جلسه، بخش خصوصی را وارد میدان کند و در تمامی جلسات حضور فعالان اقتصادی را در کنار خود داشته باشد، تا بتوان به خوبی اهداف را پیش برد.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی افزود: در حال حاضر، کارگروه توسعه صادرات، مشابه ستاد تنظیم بازار در سازمان توسعه تجارت شکل گرفته تا در حوزه تجارت خارجی بتواند مسائل و مشکلات حوزه تجارت خارجی را حل و فصل نماید.

وی با بیان اینکه مادامی که یک شورای دائم میان دولت و بخش خصوصی وجود نداشته باشد، موضوع مرتبط با فرش دستباف را نمی‌توان به راحتی حل و فصل کرد، گفت:

اگر قرار باشد تا با بررسی مسائل و چالش‌هایی پیش روی فرش دستباف به صورت ریشه‌ای و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برخورد مناسب و تصمیم‌گیری شایسته داشته باشیم، باید یک شورای دائمی، به صورت هفتگی تشکیل جلسه داده و مباحث و موضوعات را بررسی موضوع به موضوع، حل و فصل نماید.

مدرس خیابانی اظهار داشت: شورای حمایت از تولید و صادرات فرش با حضور مرتبطین و همه دست‌اندرکاران حوزه فرش دستباف اعم از دولتی و غیردولتی باید تشکیل شود تا به بررسی موانع و مشکلات پیش روی تولید و صادرات فرش دستباف به عنوان یک هنر صنعت اصیل ایرانی که دارای بازارهای صادراتی است، بپردازد.

همانطور که هم‌اکنون، ستاد توسعه صادرات حتی پیش از اینکه راه‌اندازی آن با اختیارات ویژه از سوی دولت ابلاغ شود، جلسات خود در سازمان توسعه تجارت ایران به صورت مرتب، برگزار می‌کند.

 

*** آمارهای صادراتی فرش دستباف

 

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی خاطرنشان کرد: درخواست ما این بود که این ستاد توسعه صادرات، اختیارات ویژه‌ای از دولت داشته باشد که این موضوع هم‌اکنون در مراحل ابلاغ به سر می‌برد، اما ما حتی معطل این ابلاغیه نیز نشده و هم‌اکنون به صورت مرتب جلسات را با حضور همه دستگاه‌ها و تشکل‌های بخش‌ خصوصی تشکیل می‌دهیم.

وی گفت: هر دوشنبه ساعت ۸٫۵ صبح ستاد تنظیم بازار و هر چهارشنبه ساعت ۸٫۵ صبح کارگروه توسعه صادرات تشکیل جلسه می‌دهد؛ بنابراین باید همفکری با تشکل‌های بخش خصوصی صورت گیرد تا بتوان مشابه این ستاد را هم در حوزه فرش دستباف داشت و به موازات تشکیل آن، اختیارات را نیز درخواست و پیگیری کرد، به ویژه اینکه فرش دستباف پرچم دوم صادراتی کشور است.

مدرس خیابانی با اشاره به آمارهای صادراتی فرش دستباف، بیان کرد:

زمانی که صادرات غیرنفتی کشور ۴-۵ میلیارد دلار بود، فرش یک تا دو میلیارد صادرات داشت؛ در حالیکه هم‌اکنون که صادرات کشور از مرز ۴۰ میلیارد دلار نیز عبور کرده است، باز هم سهم فرش در خوشبینانه‌ترین شرایط و خارج از تحریم‌ها، در حد نیم میلیارد دلار دیده می‌شود؛ اما به تناسب رشد صادرات کشور، صادرات فرش رشد نکرده و اگرچه سال به سال صادرات سایر کالاهای صنعتی کشور رشد کرده، اما صادرات فرش محدود باقی‌مانده است.

در حالیکه این کالاها جایگزینی برای فرش دستباف و سایر کالاهای سنتی صادراتی ایران نیستند؛ ضمن اینکه به موازات رشد صادرات کالاهای صنعتی، کالاهای سنتی کشور همچون فرش دستباف می‌تواند در صادرات غیرنفتی افزایش چشمگیری داشته باشند.

 
*** نقطه تماس دولت و بخش خصوصی، تشکل‌ها و انجمن‌ها هستند

 

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی اظهار داشت: اولین خواسته از مرکز ملی فرش ایران آن است که هر چه سریعتر و ظرف هفته پیش رو، کارگروه تولید و صادرات فرش دستباف را با حضور تشکل‌های تولیدی و صادراتی بخش خصوصی به عنوان دبیر تشکیل داده و حتما در آن دستگاه‌های ذیربط از جمله گمرک و بانک مرکزی به جهت بازگشت ارز صادراتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات نیز عضو باشند.

وی با بیان اینکه نقطه تماس دولت و بخش خصوصی، تشکل‌ها و انجمن‌ها هستند، گفت:

باید عضویت در کارگروه‌های تخصصی نیز، حتما از سوی تشکل‌های تخصصی صورت گیرد؛ به نحوی که ملاک تشکیل جلسات و پیگیری مسائل و مشکلات هر فرد، باید عضویت در تشکل‌ها و پیگیری امور با تشکل مربوطه باشد؛ چراکه در غیر این صورت کار به کندی پیش رفته و اهداف نیز محقق نمی‌شود.

مدرس خیابانی گفت: باید به انجمن‌ها و تشکل‌های تخصصی اختیار داد و به تناسب همین اختیار نیز، از آنها مسئولیت طلب کرد.
قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی با تاکید بر ضرورت توجه به رسانه‌ها و دعوت از آنها جهت حضور در کارگروه تخصصی فرش دستباف که قرار است به زودی با حضور تشکل‌های بخش خصوصی در مرکز ملی فرش ایران تشکیل شود، افزود:
امروز برخی قدرت‌های دنیا به واسطه جنگ نرم و تمرکز بر فعالیت‌های رسانه‌ای، فشار بالایی را بر اقتصاد ایران وارد می‌آورند و اینجا است که رسانه می‌تواند وارد عمل شده و به موازات جنگ رسانه‌ای که دشمن به راه انداخته، میدان نبرد را صحنه‌گردانی کند. به هر حال امروز یکی از ادوات جنگی ما رسانه‌ها هستند.
 
*** حذف تعهد ارزی

 

وی گفت: تکثر و تعدد افراد در حوزه تجارت خارجی تنها به این موضوع منتهی شد که کالاهای صادراتی ارزان فروخته شده و در مقابل، کالاهای وارداتی گران خریداری شده‌اند؛ در حالیکه این موضوع به تجارت خارجی کشور لطمه وارد می‌کند.

این در حالی است که کل صادرات یک کالای خاص از سوی یکی از کشورهای همسایه، تنها با دو برند ملی به بازارهای جهانی صورت می‌گیرد و مابقی در قالب یک تشکل و یا شرکت مدیریتی صادراتی یکپارچه صادرات می‌کنند که این خود باعث حرکت واحد در حوزه دفاع از نرخ کالاهای صادراتی و ارزآوری بیشتر و قدرت چانه‌زنی با رقبای خارجی در بازارهای هدف خواهد شد.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: باید برش ویژه برای استان‌ها در برنامه‌های فرش دستباف در نظر گرفته شود؛ این در حالی است که نباید از ظرفیت استانها و مناطق غافل شد؛ چراکه این استانها ظرفیت بسیار خاصی دارند و به خوبی می‌توان از آن استفاده کرد. در این میان از اختیارات و امکانات ویژه بسیاری از استان‌هایی که قطب تولید و صادرات فرش هستند، باید استفاده کرد.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی در خصوص حذف تعهد ارزی، اظهار داشت:

ما به ارز صادرکنندگان نیاز داریم و صحبت از حذف تعهد ارزی صحیح نیست، اما اکنون بانک مرکزی گزینه‌ها و شیوه‌های متعددی را برای بازگشت ارز صادرات پیش روی صادرکنندگان قرار داده و تسهیل زیادی ایجاد کرده است؛ تا ارز حاصل از صادرات جهت تأمین مواد اولیه و نیازهای اساسی خود واحدها مصرف شوند.

همانطور که همگان نیز به این ضرورت اذعان دارند که اگر صادراتی صورت می‌گیرد باید ارز حاصل از آن به چرخه اقتصادی برگشت داده شود؛ در غیر این صورت خروج سرمایه از کشور و اتلاف منابع رخ خواهد داد.

 

*** بی‌سابقه ترین تحریم‌ها پیش روی اقتصاد ایران

 

وی بیان کرد: چه پیمان سپاری باشد چه نباشد، همیشه این ارز به چرخه اقتصادی برمی‌گردد؛ لیکن تعهد ارزی به معنای بهره‌گیری مناسب از منابع ارزی براساس سیاست‌های تجاری کشور است.

این در حالی است که امروز صادرات غیرنفتی کشور پررنگ شده است؛ همانطور که صادرات غیرنفتی جایگزین سهم قابل توجهی از صادرات نفتی شده است و عمده اتکای کشور بر درآمدهای ارز صادراتی است. دولت هیچگاه تولیدکننده و تاجر خوبی نبوده است.

مدرس خیابانی با بیان اینکه کشوری با این وسعت را نمی‌توان تحریم کرد، گفت:

ما وسط بن‌بست قرار نگرفته‌ایم و تحریم‌پذیر نیز نیستیم؛ این در حالی است که در شرایط تحریمی، تمامی بخش‌های کشور به جز نفت، با رشد صادرات مواجه بوده‌اند به نحوی که در همین شرایط، تنها محصولات معدنی کشور با ۱۱ درصد رشد مواجه بوده است که البته با احتساب نرخ‌های تعدیل نشده، این صادرات بسیار بیشتر است.

به همین دلیل با توجه به اینکه قیمت‌های پایه صادراتی ۳۰ درصد تعدیل شده است، اما همچنان صادرات کشور مثبت است و رشد ارزشی و وزنی را تجربه می‌کند.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی با بیان اینکه بی‌سابقه ترین تحریم‌ها پیش روی اقتصاد ایران قرار داده شده است، افزود:

اگر یک درصد کوچک از این تحریم‌ها پیش روی صادرکنندگان سایر کشورها قرار داده می‎‌شد، حتما صادرات آنها به شدت لطمه می‌خورد؛ به خصوص اینکه بانک، بیمه و حمل و نقل کشور تحریم است ولی با این وجود، ۳۲ میلیارد دلار صادرات صورت می گیرد.

 

*** ضرورت توجه به تولید داخلی و استفاده از پتانسیل‌های تولیدکنندگان ایرانی

 

وی گفت: امروز رفته رفته به دلیل تحریم نفت، ظرفیتهای کشور در حال دیده شدن است.

این در حالی است که امروز مستعدترین بخش برای جایگزینی با نفت، معدن و صنایع معدنی است که باید به خوبی از ظرفیت آن به دلیل گستردگی و تنوع مواد معدنی که در اختیار کشور است، بهره گرفت.

مدرس خیابانی بیان کرد: با هماهنگی های صورت گرفته با گمرک جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی، قرار بر این است که از پس، فهرست صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی نموده اند، به صورت یکماهه از سوی بانک مرکزی به گمرک ارایه داده شود تا بازگشت مالیات بر ارزش افزوده صادرات سرعت گیرد؛ به خصوص اینکه نقدینگی واحدهای تولیدی-صادراتی نیز به دلیل برخی تاخیرها، قفل شده است.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی تصریح کرد: مشکلات مرتبط با بازگشت ارز صادراتی صادرکنندگان فرش دستباف و نیز فرش‌های مرجوعی حتماً پیگیری و حل و فصل خواهد شد؛ اما باید تلاش کرد پرونده فرش دستباف نیز روی میز بیاید و مسائل و مشکلات آن پیگیری شود؛ چراکه موضوع فرش دستباف خاک می‌خورد و اکنون باید در دستور کار قرار گیرد و مسائل آن در جلسات و دستگاه‌ها پیگیری شود.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به تولید داخلی و استفاده از پتانسیل‌های تولیدکنندگان ایرانی به جای واردات، اظهار داشت:
اگر کالایی در داخل کشور تولید می‌شود را وارد کنیم، به فرمایش رهبر معظم انقلاب عملا حرام شرعی انجام داده‌ایم و بنابراین باید از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل های داخلی استفاده نمود.
همانطور که هم‌اکنون واردات نزدیک به ۱۶۰۰ قلم کالایی که دارای ساخت داخل و یا غیرضروری است، ممنوع شده است و این آمادگی وجود دارد که هر کالایی که توان تولید داخلی و برآورده کردن نیازهای صنایع پایین‌دستی را داشته باشد، وارداتش به کشور ممنوع شود؛ البته این اطمینان باید به تولیدکنندگان داخلی داده شود که تمام کالاهای آنها بازار دارد.

 

*** ضرورت توجه به نیازها و سلایق مشتریان فرش دستباف ایرانی

 

مدرس خیابانی با بیان اینکه نمایشگاه‌ها باید عرصه‌ای برای تمرین تشکل محوری باشند، گفت:

امروز عضویت در تشکل‌ها باید مزیت داشته باشد، این در حالی است که به شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه تجارت ایران دستور داده شده است که اگر تشکلی برای حضور در نمایشگاهی اعلام آمادگی کرد، با ۵۰ درصد تخفیف در نمایشگاه حضور یابد.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی با تاکید بر ضرورت توجه به نیازها و سلایق مشتریان فرش دستباف ایرانی در بازارهای جهانی، افزود:

باید علاوه بر اینکه نقشه‌های اصیل ایرانی را به عنوان یک هویت ملی و برند معتبر جهانی در عرصه فرش دستباف در نظر می‌گیریم، نقشه‌های جدید را نیز از باب تامین سلیقه مشتری وارد عمل کرده و بر اساس نیاز بازارهای جدید، تولیدات را صورت دهیم.

وی با تاکید بر اینکه صندوق توسعه ملی، بانک توسعه صادرات ایران، نظام بانکی آمادگی تامین مالی صادرات هستند، گفت:

فارغ از اینکه نرخ این تامین مالی مناسب است، اما این آمادگی برای تامین مالی حوزه صادرات اعلام شده است.

مدرس خیابانی با اشاره به اینکه بزرگترین رویداد بین‌المللی بعد از المپیک و جام جهانی، اکسپو است که هر ۵ سال یکبار به مدت شش ماه برگزار می‌شود، بیان کرد:

موضوع فرش باید یک موضوع برجسته در اکسپو بوده و یک زون اصلی را به خود اختصاص دهد، همانطور که دستور داده شده تا یک سالن هم به نام فرش دستباف و سالن‌های دیگر به نام کالاهای سنتی نامگذاری شود؛ ضمن اینکه فرش باید با همکاری ۳۱ استان یک سالن بسیار قوی در اکسپو داشته باشد.

 

*** ضرورت معرفی یک نماینده ویژه از سوی مرکز ملی فرش برای حضور در جلسات اکسپوی ۲۰۲۰

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی در پایان، با تاکید بر ضرورت معرفی یک نماینده ویژه از سوی مرکز ملی فرش دستباف ایران و مراکز فرش استان‌ها برای حضور در جلسات سیاستگذاری و برنامه‌ریزی اکسپوی ۲۰۲۰ دبی، اظهار داشت:

ما طیف عمده‌ای از کالاها را در حوزه صادرات داریم که یک سر کالاهای سنتی و انتهای آن کالاهای تک و صنایع نوین است که باید به خوبی معرفی و جهت صادرات مسیر آن مهیا و صادرات آن مورد مراقبت قرار گیرند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 11 =

کلید مقابل را فعال کنید