کد خبر:156670
پ
داخلی‌سازی
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت:

واگذاری فرایند صدور جواز تاسیس به خانه‌های صنعت و معدن استان‌ها

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت از واگذاری فرایند صدور جواز تاسیس به خانه‌های صنعت و معدن استان‌ها خبر داد.

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت از واگذاری فرایند صدور جواز تاسیس به خانه‌های صنعت و معدن استان‌ها خبر داد.

 

*** دادن اختیارات به بخش خصوصی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید زرندی، در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان شرقی و در حاشیه آغاز تفویض برخی اختیارات این وزارت به خانه‌های صنعت، معدن و تجارت کشور در تبریز، اظهار داشت:

در شرایط تحریم بهترین روش مقابله، دادن اختیارات به بخش خصوصی و حمایت و اعتماد به آن‌ها است و تفویض اختیارات در راستای همین موضوع است.

برای کمک به بخش صنعت، معدن و تجارت ۳۱ برنامه آماده شده و ۴۹۰۰ میلیارد تومان سپرده‌گذاری بانکی انجام شده و معادل آن را بانک آورده است و در این خصوص تا کنون پنج هزار و ۶۰ ثبت‌نام برای تسهیلات انجام و ۲ هزار و ۲۵۰ پرونده بررسی شده است.

 

*** واگذاری فرایند صدور جواز تاسیس به خانه‌های صنعت و معدن استان‌ها

 

وی درباره دستورالعمل و فرآیند اجرایی تفویض‌های استانی گفت:

این تفویض‌ها توسط خانه‌های صنعت کشور از امروز در آذربایجان شرقی آغاز و هم‌زمان در استان‌های خراسان رضوی، اصفهان، فارس، یزد، کرمانشاه، زنجان، گلستان، مازندران، کرمان و سمنان اجرا می‌شود.

در راستای سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و برنامه‌های دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کاهش حجم تصدی‌گری دولتی و افزایش چابکی و کیفیت در خدمت‌رسانی و ارتقای مشارکت‌های مردمی در حوزه تولید و تجارت، برخی از اختیارات قابل‌واگذاری به خانه‌های صنعت و معدن استان‌ها تفویض شد.

ارائه مشاوره در ارتباط با صدور مجوزهای تأسیس و توسعه داخل شهرک‌های صنعتی، همکاری، نظارت و ارائه پیشنهاد در خصوص تخصیص و توزیع سوخت واحدهای صنعتی و معدنی، برگزاری و مدیریت مراسم روز ملی صنعت و معدن در سطح استانی و ملی با مشارکت سایر تشکل‌ها، دعوت از نماینده خانه صنعت، معدن و تجارت در شورای عالی معادن و شورای معادن استان بدون حق رأی با نظر شورا از جمله این اختیارات تفویض شده است.

 

*** دیگر اختیارات تفویض شده به خانه‌های صنعت کشور

 

زرندی اضافه کرد: عضویت یکی از اعضای هیئت‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در هیئت‌مدیره شرکت شهرک‌های صنعتی استان، شناسایی واحدهای تولیدی مشکل‌دار و برگزاری جلسات کارشناسی برای بررسی مسائل مربوطه و معرفی به دبیرخانه ستاد تسهیل استان‌ها جهت بررسی در ستاد و دعوت از نماینده خانه صنعت، معدن و تجارت در کمیته‌ها، کمیسیون‌ها و جلسات مرتبط با بخش تولید توسط سازمان صمت استان‌ها جهت بهره‌مندی از نظرات بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها از دیگر اختیارات تفویض شده به خانه‌های صنعت کشور است.

 

زرندی ادامه داد: برای کمک به ادامه این روند و تسهیل‌گری اقدامات یاد شده در دست اجرا است اما نباید فرهنگ بخشی‌نگری در کشور و استان‌ها حاکم باشد تا امور به راحتی انجام شود بر این اساس به دنبال این هستیم تا مشکلات در داخل استان‌ها رفع شود و برای تحقق این نگرش دست استان‌ها را باز گذاشتیم.

وی در ادامه با بیان اینکه باید سایر سازمان‌های مرتبط به جز وزارت صمت نیز مثل بانک‌ها با بخش صنعت و معدن همکاری کنند، اظهار کرد:

گمرک، تأمین اجتماعی، بانک‌ها، محیط زیست و سایر نهادها با این بخش‌ها مرتبط هستند اما در برخی سیاست‌ها تناقض جدی وجود دارد.

 

*** تسهیلات بانکی در اختیار واحدهای صنعتی و تولیدی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون طرح و برنامه وزارت صمت در پایان با بیان اینکه تسهیلات بانکی در اختیار واحدهای صنعتی و تولیدی قرار می‌گیرد، اظهار داشت:

این تسهیلات به واحدهایی اختصاص دارد که بازار فروش و صادرات دارند و می‌توانند بدهی‌ها و اقساط بانکی را پرداخت کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول