کد خبر:156532
پ
مهدی صادقی نیارکی
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت تاکید کرد

رتبه ۶۱ ایران در شاخص‌های نوآوری جهانی/ تولید بیش از ۵۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور/ لزوم سرمایه‌گذاری با شیوه‌های نوآورانه در صنعت پلاستیک و پلیمر

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت با اشاره به رتبه ۶۱ ایران در شاخص‌های نوآوری جهانی و همچنین تولید بیش از ۵۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور بر لزوم سرمایه‌گذاری با شیوه‌های نوآورانه در صنعت پلاستیک و پلیمر تاکید کرد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت با اشاره به رتبه ۶۱ ایران در شاخص‌های نوآوری جهانی و همچنین تولید بیش از ۵۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور بر لزوم سرمایه‌گذاری با شیوه‌های نوآورانه در صنعت پلاستیک و پلیمر تاکید کرد.

 

*** رتبه ۶۱ ایران در شاخص های نوآوری جهانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی صادقی نیارکی در دومین همایش ملی نوآوری در صنعت پلاستیک با اعلام این خبر، اظهار داشت:

 ایران این رتبه را در میان ۱۲۹ کشور به خود اختصاص داده است و همچنین رتبه شاخص نوآوری ایران در میان کشورهای اقتصادی با درآمد متوسط در میان ۲۴ کشور رتبه سیزدهم را دارد و به طبع آن رتبه دوم نوآوری را در میان کشورهای جنوب و مرکز آسیا به خود اختصاص داده است.
 

*** لزوم سرمایه‌گذاری با شیوه‌های نوآورانه در صنعت پلاستیک و پلیمر

 
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم سرمایه‌گذاری با شیوه‌های نوآورانه در صنعت پلاستیک و پلیمر اشاره کرد و گفت:
سرمایه گذاری در صنعت پلاستیک و پلیمر با شیوه های نوآورانه و مبتکرانه در محصولات جدید با تکیه بر مواد اولیه تولید شده صنایع بالادستی ضروری به نظر می رسد.
وی میزان صادرات مصنوعات پلاستیکی در سال ۹۷ را در حدود ۵۹۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: این میزان صادرات معادل ۱٫۴ میلیارد دلار است که عمدتا به کشورهای همسایه صادر شده است.
صادقی نیارکی ادامه داد: ورود پتانسیل های مناسب صادراتی، توسعه صادراتی در این صنعت را با رویکرد تولیدات نوآورانه و رقابتی می طلبد.
 

*** تولید بیش از ۵۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور

 

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت بر لزوم تکمیل زنجیره ارزش محصولات پایین دست پتروشیمی تاکید کرد و افزود:
صنعت پتروشیمی از ‌پیوند پیشین قوی (۶٫۴ درصد) با سایر صنایع نظیر لاستیک و پلاستیک، دارو و منسوجات، مبلمان، خودرو، آرایشی و بهداشتی، پوشاک، غذایی و اشامیدنی، بسته بندی، ساختمان سازی، انرژی برخوردار است.
صادقی نیارکی تصریح کرد: تکمیل زنجیره ارزش محصولات پایین دستی پتروشیمی و جلوگیری از خام فروشی مواد پتروشیمی می تواند سبب ایجاد ارزش افزوده بیشتر در حوزه‌های صنعت مرتبط با قطعات و مصنوعات پلاستیکی شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور تولید می‌شود که بخشی از آن به صورت فرآوری اولیه صادر می‌شود که ارزش این صادرات حدودا برابر با ۱۲ میلیارد دلار است و چنانچه این محصولات خام در صنایع پایین دست پتروشیمی به مواد با ارزش افزوده بالاتر تبدیل شود، ارزش چند برابری ایجاد می‌کند.
 
*** علت اصلی سهم پایین صنایع پایین دست در صادرات
 
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت علت اصلی سهم پایین صنایع پایین‌دست در صادرات را توسعه‌نیافتن زنجیره تولید محصولات پتروشیمی و تمرکز بر صادرات محصولات بالا دستی در این صنعت دانست.
صادقی نیارکی به تاثیر عملکرد صنایع شیمایی برفاکتورهای اقتصاد کلان اشاره کرد و گفت:
در سال ۲۰۱۷، ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار از GDP جهانی یعنی معادل ۸٫۳ درصد از کل آن حاصل عملکرد صنایع شیمیایی بوده است؛ همچنین صنایع شیمایی پنجمین بخش بزرگ تولید GDP جهانی است و به ازای هر دلار تولید ۴٫۲ دلار نیز در صنایع وابسته ارزش ایجاد کرده است.
 
*** راهکارهای نوآورانه در صنعت پلیمر
 
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت در پایان به برخی راهکارها برای تولید نوآورانه محصولات پلاستیکی اشاره کرد و اظهار داشت:
ارتقای کارآمدی در سازوکارهای بازاری حاکم در زنجیره تامین و تولید محصولات پلاستیک، توسعه فضای محصولی در ترکیب محصولات تولیدات پتروشیمی، تکمیل طرح‌های بالادستی تامین‌کننده خوراک صنایع پلاستیک، تحریک تقاضا برای مواد و محصولات پلاستیکی و استفاده از ظرفیت بازار‌های صادراتی و بهره‌مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در طراحی و تولید محصولات نوآورانه از جمله راهکارهای نوآورانه در این صنعت است.
 
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید