کد خبر:155237
پ
بی تاثیر بودن تحریم‌ها بر صنعت فولاد
یادداشت:

بومی‌سازی، تدبیری هوشمندانه در مقابل تحریم فلزات

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در یادداشتی به مناسبت دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد، بومی‌سازی را تدبیری هوشمندانه در مقابل تحریم فلزات عنوان کرد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در یادداشتی به مناسبت دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد، بومی‌سازی را تدبیری هوشمندانه در مقابل تحریم فلزات عنوان کرد.

 

*** بومی‌سازی، تدبیری هوشمندانه در مقابل تحریم فلزات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بهرام سبحانی در یادداشتی به مناسبت دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران آورده است:

بالندگی هر کشوری در گرو رشد و حمایت از ایده‌های نو در آن کشور است در همین راستا اولویت جشنواره ملی فولاد و نمایشگاه بومی‌سازی در زنجیره فولاد همواره حمایت از شرکت‌های استارت آپی و دانش‌بنیان‌ها و تأمین‌کنندگان مستعد کشور است و سعی خواهیم کرد تا جایی که امکان دارد زمینه برای فعالیت هر چه بیشتر آن‌ها و تقویت همکاری‌شان با شرکت‌های تولیدی در زنجیره آهن و فولاد فراهم شود.

در شرایط کنونی که حکام سلطه‌گر قصد دارند با اعمال تحریم‌های پیاپی بر صنعت فولاد ایران و ایجاد محدودیت‌های بین‌المللی در این صنعت اشتغال‌زا و ارزآور ایجاد اخلال نمایند وظیفه داریم با اتخاذ تدابیر هوشمندانه و تبدیل تهدیدات به فرصت زمینه را برای رونق بیش از پیش این صنعت فراهم سازیم.

یکی از ستون‌های اصلی مقابله با چنین تهدیدی ایده‌هایی هستند که از دل شرکت‌های دانش‌بنیان بر می‌خیزند دلیل این مسئله هم به این باز می‌گردد که نوآوری در ذات این شرکت‌ها است اقدامات مختلفی که این شرکت‌ها در شرایط کنونی انجام داده‌اند باعث شده است که تهدید تحریم برای کشور تبدیل به فرصت جدیدی شود.

 

*** نگاهی به دستاوردهای جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ۹۷

 

نویسنده در ادامه این یادداشت آورده است:

در حقیقت تحریم‌ها باعث شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان شده‌اند و عرصه را برای فعالیت آن‌ها گسترده‌تر کرده‌اند تا پیش از تحریم‌ها با توجه به اینکه کارها رویه معمول خود را طی می‌کردند و تأمین قطعات و تجهیزات از خارج به سهولت قابل انجام بود به توان تأمین داخلی تا به این حد توجه نمی‌شد اما با تحریم‌های همه‌جانبه‌ای که صنعت کشور را تهدید کردند تقاضا برای خدمات تأمین‌کنندگان داخلی و بخصوص شرکت‌های دانش‌محور بیشتر شد و بار صنعت بر دوش این شرکت‌ها قرار گرفت.

یکی از تشکل‌های مردم‌نهاد و پیشتاز در حوزه استقبال از ایده‌های نو، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و اعضای تولیدکننده آن است که نگاه غیرشعاری به بومی‌سازی و جلب مشارکت شرکت‌های برتر تأمین‌کننده دارد. تلاش‌هایی که این انجمن در چند ساله اخیر در زمینه بومی‌سازی انجام داده است دنباله‌دار خواهد بود.

 

*** منسجم‌شدن تلاش‌ها برای بومی‌سازی

 

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است:

سبحانی جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد که سال ۹۷ برگزار شد و مورد استقبال هر دو طرف تولید و مصرف قرار گرفت، گوشه‌ای از تلاش‌های فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران صنعت فولاد کشور در این انجمن صنفی برای حرکت به سوی آینده بهتر صنعت فولاد و صنایع معدنی کشور است.

تجربه سال ۹۷ این نمایشگاه باعث شد فضایی پویا برای ارتباط هر چه بیشتر اهالی این صنعت شکل بگیرد، تلاش‌های بومی‌سازی منسجم‌تر شدند و چشم‌اندازهای مثمر ثمر برای آینده تدوین شد.

در همین راستا و در حمایت از تلاش‌های فعالان حوزه صنعت آهن و فولاد در زمینه بومی‌سازی، طی جلسات و نشست‌های متعددی که با تولیدکنندگان برگزار شد تأسیس صندوقی برای حمایت مالی از تلاش‌های بومی‌سازی و استارآپ‌ها و مشارکت در سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر به عنوان یک ضرورت مطرح شد و در نهایت انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اولین گام برای تأسیس «صندوق پژوهش و فناوری» را با همکاری و مشارکت شرکت‌های فولادی برداشت که ویژگی‌های این صندوق در پاییز ۹۸ طی مراسمی در ایمیدرو معرفی شد.

 

*** فرصت مطرح‌شدن ایده‌های نو 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پایان، این یادداشت آورده است:

انجمن تولیدکنندگان فولاد سعی دارد با جلب مشارکت سایر نهادهای صنفی به افزایش سهم تأمین داخلی دست یابد دیدگاه ما این است که وضعیت صنعت کشور چه در زمان تحریم و چه در زمان‌های عادی تنها در شرایطی می‌تواند پویاتر شود که به ایده‌های نو مجال مطرح شدن داده شود.

با توجه به نقشی که نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد در انسجام بخشیدن به تلاش‌های بومی‌سازی در کشور دارد، فرصت مناسبی برای همه جامعه آهن و فولاد کشور فراهم شده است که در این رویداد مشارکت نمایند تا شاهد صنعتی پایدار، چابک، جهانی، همراه با مزیت رقابتی و دانش‌محور باشیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + دو =

کلید مقابل را فعال کنید