کد خبر:154984
پ
معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت
معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت:

تولید ۲۰ میلیون تن حلقه لاستیک در کشور / سهم ۴۱ درصدی ایران در تولید تایر خاورمیانه

معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت با اشاره به تولید ۲۰ میلیون تن حلقه لاستیک در کشور از سهم ۴۱ درصدی ایران در تولید تایر در منطقه خاورمیانه خبر داد.

معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت با اشاره به تولید ۲۰ میلیون تن حلقه لاستیک در کشور از سهم ۴۱ درصدی ایران در تولید تایر در منطقه خاورمیانه خبر داد.

 

*** افزایش تولید تایر در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محسن صفدری با بیان اینکه صنایع لاستیک، تایر و تیوپ از صنایع استراتژیک و پر اهمیت برای کشور است و علت آن‌ نیز وابستگی صنعت حمل و نقل به این کالا است، اظهار داشت:

سال گذشته اتفاقات ناخوشایندی در بازار لاستیک کشور اتفاق افتاد و امسال با تدابیری که وزارت صمت اندیشیده است نه تنها بازار کنترل بلکه، افزایش تولید را نیز شاهد هستیم.

تاکنون ۱۱ واحد دارای پروانه بهره‌برداری با ظرفیت اسمی ۴۲۶ هزار تن و اشتغال ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر مشغول به تولید هستند.

البته ظرفیت واقعی به این میزان نیست و در بررسی‌های انجام‌شده، واحدهای تولیدی با ظرفیت میان ۶۰ تا ۷۰ درصد در حال فعالیت و تولید هستند.

 

*** واردات ۹۷ هزار تنی انواع تایر در سال ۹۷

 

معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت در ادامه به واردات ۹۷ هزار تنی انواع تایر در سال گذشته اشاره کرد و افزود:

در سال گذشته ۹۷ هزار تن به ارزش ۳۲۰ میلیون دلار واردات داشتیم و ۸۵۰۰ تن به ارزش ۳۰ میلیون دلار نیز صادرات در صنعت اتفاق افتاده است.

وی در ادامه با اشاره به ممنوعیت صادرات انواع لاستیک از سال گذشته گفت:

از نیمه دوم پارسال وزارت صمت از آنجا که در بخشی از تولید صنعت تایر از ارز دولتی استفاده می‌شد و به منظور تنظیم بازار داخل، تصمیم گرفت که صادرات را در این بخش ممنوع کند و از این رو صادرات در این صنعت، عدد چشم گری نیست.

 

*** تولید ۲۰ میلیون تن حلقه لاستیک

 

معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت در ادامه به برآورد مصرف ۳۳۰ هزار تنی در صنعت تایر و لاستیک اشاره کرد و تأکید کرد:

در تایر سواری ۱۶۴ هزار تن ظرفیت اسمی تولید داریم و حدود ۲۴ میلیون حلقه می‌توانیم تولید تایر سواری داشته باشیم و در حال حاضر ۲۰ میلیون حلقه تولید در کشور داریم که برای توازن در مصرف باید به ۲۴ میلیون حلقه برسیم.

 

*** برنامه برای افزایش تولید

 

وی در پاسخ به سؤال که آیا برنامه خاصی برای افزایش تولید در تایر سواری در سطح کلان مطرح است، گفت:

کمبود ما همان ۴ میلیون حلقه است و خیلی توجیه اقتصادی ندارد که بخواهیم تولیدکننده جدیدی را تشویق به تولید کنیم و اگر بتوانیم از همه ظرفیت‌های خود استفاده کنیم اقتصادی‌تر و معقولانه‌تر است تا بخواهیم طرح جدیدی را در تایر سواری ایجاد کنیم.

در صنعت تایر سنگین و باری ۱۸۷ هزار تن ظرفیت اسمی داریم که عمدتاً تایرهای بایاس هستند تایرهای بایاس، تایرهایی هستند که در ساخت آن‌ها سیم به کار برده نمی‌شود

صفدری افزود: تکنولوژی‌های دنیا به سمت استفاده از تایرهای رادیال گرایش دارند و ما نیز باید خودمان را با این تکنولوژی تطبیق بدهیم و به این نکته برسیم که میزان واردات لاستیک‌های رادیال را از داخل تأمین کنیم.

وی گفت: در حال حاضر یکی از شرکت‌های مطرح ۳۰۰ هزار حلقه لاستیک در سال تولید می‌کند نیاز ما به لاستیک رادیال باری ۱۱۰۰ هزار حلقه است یعنی ما ۸۰۰ هزار حلقه در سال کمبود لاستیک رادیال باری داریم.

 

*** راه‌اندازی ۲ پروژه جدید در تولید لاستیک

 

معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت با اشاره با راه‌اندازی ۲ پروژه جدید در تولید لاستیک، گفت:

پروژه آرتاویل در اردبیل اخیراً با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شد و پروژه کویر تایر نیز ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، به‌زودی گشایش می‌باید.

وی به تولید ۳۰۰ هزار تنی شرکت ارتاویل و اشتغال ۵۰۰ نفری اشاره کرد و توضیح داد: پروژه شرکت کویر تایر نیز بیش از ۲۱۲ نفر اشتغال‌زایی دارد.

صفدری به انجام سه طرح دیگر در استان‌های کرمانشاه، کردستان و سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: اگر این پروژه‌ها به مدار تولید برسند ما می‌توانیم صادرات لاستیک سیمی باری نیز داشته باشیم.

 

*** جایگاه صنعت تایر در منطقه

 

صفدری در ادامه به جایگاه صنعت تایر در منطقه و جهان اشاره کرد و توضیح داد:

سهم ایران با ۱۱ واحد، ۴۱ درصد از خاورمیانه است و در تمام دنیا ۵۱۰ واحد صنعتی تایر وجود دارد و سهم ایران از این تعداد در سال ۹۸، ۲ درصد بوده است.

وابستگی به مواد اولیه در این صنعت حدود ۴۰ درصد است یعنی ۶۰ درصد صنعت تایر ما داخلی است همانند روغن‌های نفتی، برخی کائوچوهای مصنوعی، دوده و منسوج استخوان‌بندی.

وی درباره واردات برخی مواد اولیه برای این صنعت توضیح داد:

گفتنی است که با مساعدهای وزارت صمت و بانک مرکزی بحث تأمین ارز مواد اولیه مرتفع شده است و برای همه واحدها به‌صورت مکتوب با بانک مرکزی مکاتبه می‌کنیم و ثبت سفارش‌ها انجام می‌شود و اولویت‌های تأمین و تخصیص ارز بانک مرکزی قرار می‌دهد.

صفدری به میزان واردات در سال گذشته اشاره کرد و گفت: پارسال،۳۲۰ میلیون دلار کل واردات انواع تایر سواری، دوچرخه، باری و.. بوده در حالی که این رقم در سال ۹۶، ۴۲۶ میلیون دلار بوده است. که نسبت به سال ۹۷ کاهش پیدا کرده است.

 

*** رشد ۱۰درصدی تولید لاستیک خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صمت در پایان اظهار داشت:

در سال ۹۸ در هشت ماه اول سال ۱۰ درصد افزایش تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته‌ایم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید