کد خبر:154627
پ
قیمت‌گذاری فلزات
یادداشت:

چالش‌ها و راهکارها در قیمت‌گذاری فلزات

قیمت‌گذاری فلزات بواسطه اهمیت و تاثیر آن بر صنایع پایین‌دستی و تولیدکنندگان این حوزه، از اهمیتی دوچندان برخوردار است که در صورت خارج شدن از ریل خود، چالش‌های زیادی را برای تولیدکنندگان و فعالان این حوزه ایجاد می‌کند.

قیمت‌گذاری فلزات بواسطه اهمیت و تاثیر آن بر صنایع پایین‌دستی و تولیدکنندگان این حوزه، از اهمیتی دوچندان برخوردار است که در صورت خارج شدن از ریل خود، چالش‌های زیادی را برای تولیدکنندگان و فعالان این حوزه ایجاد می‌کند.

 

*** * قیمت‌گذاری فلزات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مکانیسم قیمت‌گذاری در بازار فلزات همواره از حوزه‌های مهم و مورد توجه دولت و بخش خصوصی بوده و در اکثر مواقع مثل حال حاضر با چالش‌های مختلفی روبرو بوده است.

در تمام کشورهای دنیا این قاعده وجود دارد که عرضه و تقاضای جهانی و قیمت انرژی از عوامل اصلی تعیین قیمت فلزات هستند که افزایش یا کاهش آنها می‌تواند بصورت مستقیم بر حیات فعالان این حوزه اثرگذار باشد.

علاوه بر موارد فوق، مواد اولیه نیز باید بعنوان یک متغیر مستقل مهم مدنظر قرار گیرد و در این روند نحوه تامین و عرضه در مواد اولیه تولید داخل و وارداتی باید با مکانیسم مشخص در دستور کار باشد، مکانیسمی که اصل رقابت‌پذیری را خدشه‌دار نکند زیرا در نهایت باید بازارهای جهانی مدنظر قرار گیرد.

 

*** قیمت‌گذاری فلزات در شرایط تحریم

 

البته در شرایطی که تحریم وجود دارد، بحث قیمت‌گذاری فلزات قدری پیچیده‌تر می‌شود زیرا در این شرایط تامین مواد اولیه با قیمت‌های بالاتری انجام می‌شود که در واقع با تحمیل هزینه‌های بالا به تولیدکنندگان، قدرت رقابت و تولید باصرفه را از آنها سلب می‌کند و در نهایت همه را با یک چالش در قیمت‌گذاری روبرو می‌کند.

قیمت‌گذاری در برخی صنایع مثل مس نیز علیرغم اینکه موارد ذکر شده بر آن تاثیر دارد، این صنعت شرایط ویژه خود را برای قیمت‌گذاری دارد و متغیرهای مستقلی مثل قیمت ارز و قدرت رقابت بورسی در آن تاثیر بسزایی دارد.

اما تعیین قیمت فولاد در کشور ما بسیار متفاوت از سایر کشورها است.

با اینکه بحث قیمت‌گذاری در فولاد متاثر از کشورهای مشترک المنافع است اما بعلت اینکه اکثر تولیدکنندگان فولاد در کشور ما عمدتا شرکت‌های دولتی هستند، قیمتگذاری در این حوزه تا حد زیادی متاثر از سیاست‌‌ها و دستورات دولت است که به اعتقاد کارشناسان، مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان این صنعت بوجود آورده است.

از طرف دیگر در بازار فولاد نیز برخلاف فلزات دیگر، محصولات میانی تعیین‌کننده قیمت هستند نه مواد اولیه، درواقع در ابتدا قیمت محصول میانی مشخص می‌شود و سپس قیمت سایر محصولات این زنجیره مشخص می‌شود که در حال حاضر بعلت نبود توازن در این زنجیره، قیمت‌گذاری با مشکلات مختلفی روبرو شده است.

البته لازم به ذکر است در صنعت فولاد، قیمت‌گذاری بر مبنای قیمت شمش فولاد خوزستان انجام می‌شود و در واقع قیمت‌‌ محصولات پایین‌دستی و بالادستی متاثر از این محصول است.

 

*** چالش‌های اصلی قیمت‌گذاری فلزات

 

اما در خصوص چالش‌هایی که در قیمت‌گذاری فلزات وجود دارد، از عرضه و تقاضا، قیمت انرژی و ارز، مواد اولیه و قیمت‌گذاری دستوری که بگذریم، در حال حاضر چالش‌های زیادی بعنوان مثال در حوزه فولاد وجود دارد.

ازجمله مشکلات مهمی که در این بازار وجود دارد می‌توان به کم رنگ شدن نقش مکانیزم عرضه و تقاضا در تنظیم بازار فولاد، که بجای مدیریت دو طرف عرضه و تقاضا، تنها بر عرضه¬ همه واحدهای فولادی در بورس کالا تمرکز نموده و منجر به کاهش انگیزه ی عرضه برای تولیدکنندگان بزرگ شده است.
بعنوان چالش دیگر می‌توان به رانت موجود در بازار فولاد اشاره کرد که اجازه نمی‌دهد محصولات فولادی با قیمت عرضه شده در بورس به دست مصرف‌کنندگان برسد.

در روزهای اخیر نیز مشروط کردن اعطای مجوز صادرات به عرضه‌کنندگان در بورس با قیمتی کمتر از قیمت بازار، چالش جدید این حوزه است که مشکلات زیادی را ایجاد کرده است و در نهایت، نداشتن توجیه اقتصادی تولید فولاد به دلیل بالاتر بودن قیمت مواد اولیه از قیمت فولاد تولیدی در بورس کالا، از جمله مهمترین مشکلات این بازار است.

 

*** پیشنهادات برای رفع چالش‌های قیمت‌گذاری فلزات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با توجه به عمده مشکلات موجود در این بازار، کارشناسان و برخی مسئولان این حوزه پیشنهاداتی را برای رفع چالش‌های اصلی قیمت‌گذاری فلزات مطرح کرده‌اند.

بعنوان مثال پیشنهاد می‌شود،سقف قیمت در معاملات محصولات فولادی و نیز سایر فلزات در بورس برداشته شود.

پروانه های بهره برداری واحدهای پایین دستی غربالگری شود و پروانه‌های بهره‌برداری غیرفعال حذف شود.

معافیت پرداخت مالیات صادرات مواد اولیه و محصولات میانی فولادی، مس و آلومینیوم (انواع ورق، شمش و اسلب) لغو شود، تا مطلوبیت فروش در داخل افزایش یافته و دولت نیز از درآمدهای ناشی از صادرات نهاده‌های یارانه ای (انرژی، آب و موادخام) منتفع گردد.

برخی کارشناسان نیز پیشنهاد دادند، استرداد مالیات بر ارزش افزوده در صادرات زنجیره ارزش فولاد و مس به صورت نزولی متوقف گردد، بنحوی که به تناسب ایجاد ارزش افزوده و تولید کالای نهایی، مالیات وصول شده مسترد گردد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید