کد خبر:153875
پ
جهش تولید
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت:

ظرفیت یک میلیارد دلاری گوشی ایرانی در اجرای نهضت ساخت داخل

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت از ظرفیت یک میلیارد دلاری گوشی ایرانی در اجرای نهضت ساخت داخل خبر داد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت از ظرفیت یک میلیارد دلاری گوشی ایرانی در اجرای نهضت ساخت داخل خبر داد.

 

*** ظرفیت یک میلیارد دلاری گوشی ایرانی در اجرای نهضت ساخت داخل

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی صادقی نیارکی در مراسم امضای تفاهم‌نامه توسعه زیست بوم تولید گوشی هوشمند ایرانی با اشاره به اینکه ۳۴ پروژه در راستای تولید داخل در وزارت صمت در حال پیگیری است، اظهار داشت:

مهمترین پروژه طراحی شده ساخت داخل است که براساس برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار از واردات کشور کاسته و تبدیل به تولید داخل می‌شود.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت در حوزه برق و الکترونیک و مخابرات، عدد احصاء شده حدود ۵۰۰ میلیون یورو است، اظهار داشت:

تاکنون ۱۱۸ میلیون یورو از این مبلغ تبدیل به تفاهم‌نامه و قرارداد تولید داخل شده است و در صورتی که اپراتورهای ارتباطی و شرکت زیرساخت با ما همراه باشند، به این هدف دست می‌یابیم.

وی گفت: یکی از اقلامی که قابلیت تبدیل شدن به تولید داخل را دارد، گوشی موبایل است که پیش‌بینی می‌کنیم با به کارگیری همه ظرفیت‌ها یک میلیارد دلار از مبلغ ۱۰ میلیارد دلار از طریق ساخت گوشی ایرانی در نهضت ساخت داخل محقق شود.

 

*** ارزش ۱۱۸ میلیون یورویی صنعت مخابرات

 

نیارکی بیان کرد: تولید گوشی علاوه بر ایجاد فضای رقابت و کمک به تولید می‌تواند ابزاری برای تحریک تقاضا و مصرف داخلی باشد و در آینده نیز می‌توان به عنوان محصولی برای تحقق صادرات غیر‌نفتی به آن اتکاء کرد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت خاطرنشان کرد:

در حوزه صنعت مخابرات تاکنون دو میز توسعه ساخت داخل برگزار شده است که با توجه به ارزش ۱۱۸ میلیون یورویی صنعت مخابرات، تولید داخلی این صنعت می‌تواند در توسعه اقتصادی کمک قابل توجهی کند.

وی تصریح کرد: تفاهم‌نامه تولید گوشی تلفن همراه میان وزارت ارتباطات و وزارت صمت در راستای اجرای قانون استفاده حداکثری از توان داخل صورت می‌گیرد و مسیر وزارت صمت برای سازندگان و اپراتورها در این راستا هموار شده است.

 

*** ایجاد رقابت و شفافیت در بازار موبایل

 

ستار هاشمی نیز در مراسم «امضای تفاهمنامه زیست‌بوم تولید تلفن همراه ایرانی در کشور، اظهار داشت:

هدف از ایجاد سازوکار برای تولید گوشی موبایل در کشور، ایجاد رقابت و شفافیت در بازار موبایل و کمک به ارتقای کیفی خدمات به مصرف‌کنندگان است.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: در این راستا دیدگاه‌های علمی و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته و نگاه دولت از «تصدی‌گری» به «تسهیلگری» در این فرآیند تغییر یافته است.

وی افزود: کارآفرینی از دیگر شاخص‌هایی است که در معماری زیست‌بوم تولید گوشی موبایل با نگاه ارزش‌آفرینی به تمام زیرمجموعه‌های این فرآیند مد نظر قرار گرفته تا در نهایت شاهد کمک به توسعه بازار گوشی موبایل و تحریک تقاضا با استفاده از فروش توسط اپراتورها و تأمین مالی تولیدات گوشی در کشور باشیم.

 

*** قانون حداکثر استفاده از توان داخلی برای گوشی موبایل

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر ارتباطات در پایان، اظهار داشت:

در این تفاهمنامه، قانون حداکثر استفاده از توان داخلی برای گوشی موبایل عملیاتی می‌شود و از ظرفیت پارک فناوری اطلاعات و منطقه ویژه اقتصادی وزارت ارتباطات و پژوهشگاه ICT برای استقرار تولیدکنندگان استفاده می‌کنیم. در این تفاهمنامه وزارت صمت و ارتباطات بر رفع موانع تولید در حوزه گوشی تلفن همراه تأکید کرده‌اند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید