کد خبر:152559
پ
رآکتور تحقیقاتی اراک
با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و نمایندگان اصحاب رسانه

راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور تحقیقاتی آب سنگین خنداب اراک

مدار ثانویه رآکتور تحقیقاتی آب سنگین خنداب اراک با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و نمایندگان اصحاب رسانه راه‌اندازی خواهد شد.

مدار ثانویه رآکتور تحقیقاتی آب سنگین خنداب اراک با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و نمایندگان اصحاب رسانه راه‌اندازی خواهد شد.

 

*** رآکتور تحقیقاتی آب سنگین خنداب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رآکتور تحقیقاتی آب سنگین مدرن‌شده خُنداب اراک با هدف کسب تجربه و دانش فنی در طراحی و ساخت رآکتورهای اتمی، تربیت نیروی انسانی متخصص، ایجاد امکانات تحقیق و توسعه در زمینه‌های فیزیک نوترون، ترموهیدرولیک و درمان و تولید رادیو ایزوتوپ در جهت مصارف پزشکی، صنعتی و کشاورزی در حال تکمیل طراحی و ساخت می‌باشد.

بازطراحی این رآکتور با گردآوری گروهی از کارشناسان و متخصصین داخلی در زمینه‌های گوناگون برای اجرای یکی از پیچیده‌ترین طراحی‌های صنعت هسته‌ای با بالاترین سطح استانداردهای جهانی در دستور کار قرار گرفت.

 

*** ویژگی‌های رآکتورتحقیقاتی آب سنگین خنداب

 

این رآکتور دارای دو مدار است، مدار اول که وظیفۀ آن برداشت حرارت از قلب رآکتور بوده و مدار ثانویه که وظیفۀ آن انتقال حرارت مدار اول در برجه‌ای خنک‌کننده و نهایتاً به محیط می‌باشد.

مدار ثانویه شامل مبدل‌های حرارتی، استخر میانی و پمپ‌های انتقال ( آب گرم، برج‌های خنک‌کننده و پمپ‌های برگشت آب سرد ) می‌باشد.

راهبری این مدار از طریق اُتاق کنترل اصلی رآکتور صورت می‌پذیرد. جهت راه‌اندازی مدار اول رآکتور ، ابتدا باید مدار ثانویه و سیستم‌های جانبی مرتبط با آن راه‌اندازی می‌گردید تا بعد از آن تکمیل مدار اول و راه‌اندازی غیر اکتیو رآکتور تحقیقاتی خُنداب اراک آغاز گردد.

 

*** راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتورتحقیقاتی آب سنگین‌ خنداب اراک

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور تحقیقاتی آب سنگین مدرن شده خُنداب اراک
با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی و نمایندگان اصحاب رسانه انجام خواهد شد.

در پایان می‌توانید گزارش تصویری کوتاهی را از مراحل تصب قطعات راکتور خنداب را ملاحظه ننمایید:

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول