کد خبر:152225
پ
کارخانجات ذوب
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

گزارش لحظه‌به‌لحظه از آغاز عملیات اجرایی کارخانجات ذوب و پالایش در سونگون

عملیات اجرایی فاز ۳ تغلیظ، کارخانجات ذوب ،پالایشگاه و اسیدسولفوریک با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیأت‌عامل ایمیدرو در مجتمع مس سونگون آغاز شد.

عملیات اجرایی فاز ۳ تغلیظ، کارخانجات ذوب ،پالایشگاه و اسیدسولفوریک با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیأت‌عامل ایمیدرو در مجتمع مس سونگون آغاز شد.

 

*** آغاز عملیات اجرایی کارخانجات ذوب و پالایش مجتمع مس سونگون

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، با شروع عملیات اجرایی این طرح، کار راه‌اندازی کارخانجات ذوب، پالایشگاه و کارخانه اسید سولفوریک آغاز شده و فرآیند تکمیل چرخه تولید در مجتمع مس سونگون فرآهم شد.

ظرفیت تولیدی این طرح، ۱۰۰ هزار تن مس کاتدی است و تا پایان سال جاری ظرفیت کارخانجات ذوب مس کشور به ۴۰۰ هزار تن می‌رسد.

با بهره‌برداری از کارخانه ذوب سونگون در آینده ظرفیت ذوب در شرکت مس به ۵۰۰ هزار تن مس آندی حاصل از فرایند پیرو متالورژی خواهد رسید.

همچنینعملیات اجرایی کارخانه فلوتاسیون سرباره مس سونگون با ظرفیت ورودی ۹۰۰ تن سرباره در روز و با هدف افزایش بهره‌وری و بازیابی مس موجود در سرباره‌های ایجادشده در مراحل ذوب نیز آغاز شد.

شایان ذکر است؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت ویژه و در چارچوب برنامه‌های حمایتی خود از رعایت حداکثری الگوها و استانداردهای بین‌المللی زیست‌محیطی، این مهم را در طرح‌های توسعه سونگون خط قرمز لحاظ نموده است و برای تبدیل گاز SO2 حاصل از فرایند ذوب، احداث کارخانه اسید سولفوریک را در این واحد بزرگ صنایع معدنی مورد توجه قرار داده است.

 

*** اجرای طرح‌های توسعه ذوب

 

هم‌اکنون در سطح دنیا اجرای طرح‌های توسعه ذوب با روش فلش کارخانه اسید زودتر از کارخانجات ذوب راه‌اندازی می‌شود و ازاین‌روی، برای کاهش ریسک‌های زیست محیطی و جلوگیری از بروز هرگونه مخاطرات این حوزه تأکید شده است که این کارخانه چندماه زودتر از کارخانه ذوب به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.

خبرنگار خبرگزاری صنایع، به صورت لحظه‌ای عملیات اجرایی کارخانجات ذوب و پالایش در سونگون را گزارش می‌دهد.

 

*** سخنرانی وزیر صنعت در جشن رونق تولید و رکورد تولیدات شرکت سمتکو/۱۵:۳۰

 

رضا رحمانی در این مراسم اظهار داشت:

این اتفاق بزرگ در سایه همت و تلاش تمامی مدیران و کارگران عزیز این شرکت رخ داده و ارزش آن در شرایط خاص اقتصادی کشور بیش از پیش است.

خوشبختانه طبق آمار موجود عموم تولیدات کشور در ۸ ماهه امسال افزایشی بوده است.

رحمانی تأکید کرد: سیاست کلی و اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایط موجود حفظ وضعیت فعلی تولید است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به زمان‌بندی دشمن برای تعطیلی دومینو وار واحدهای صنعتی در کشورمان گفت:

این مراسم به عنوان حرکتی نمادین از سایر توفیقات صنعتی کشور در برابر تحریم جای تقدیر دارد.

رحمانی با اشاره به برنامه امروز صبح خود در مجتمع مس سونگون گفت:

در ۱۷ زیر پروژه‌ای که امروز به بهره‌برداری رسیدند بالغ بر ۱ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری انجام شده است.

وی تأکید کرد: علیرغم همه مشکلات و پیچیدگی‌های جنگ اقتصادی که به کشورمان تحمیل شده است، مردم عزیز کشورمان و تولیدکنندگان راه خود را پیداکرده‌اند و بیش از این شاهد اتفاقات خوب در صنعت خواهیم بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: نیروی انسانی به عنوان ظرفیت و سرمایه اصلی توسعه کشور است و خوشحالم که امروز در جمعی از نیروهای شاداب و سرزنده حضور دارم.

 

 

 
 
*** حضور وزیر صنعت در جشن رونق تولید و رکورد تولیدات شرکت سمتکو/۱۵:۰۰

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه برنامه سفر یک‌روزه خود به استان آذربایجان شرقی در جشن رونق تولید و رکورد تولیدات شرکت سمتکو حضور یافت.

شرکت سمتکو در سال جاری در انواع تولیدات خود افزایش ۶۳ درصدی داشته است.

این شرکت با بهره‌گیری از امکانات بالقوه و وسیع خود با دویست نفر پرسنل کارآزموده و با دارا بودن استانداردهای ISO/TS16949-2009,ISO9001-2008 در زمینه‌های تولید قطعات ترمز خودرو شامل کالیپر ترمز چرخ جلو پراید، سیلندر ترمز اکسل جلو نیسان و سیلندر ترمز اکسل عقب نیسان فعالیت می‌کند.

شرکت سمتکو به عنوان عمده‌ترین و اصلی‌ترین تولیدکننده و تأمین‌کننده کالیپر ترمز چرخ جلوی خودروی پراید در گروه خودروسازی سایپا به شمار می‌آید.

 

 

 

 

*** حضور وزیر صنعت در جمع خبرنگاران/ تاثیر تکمیل چرخه تولید مجتمع مس سونگون در توسعه اقتصادی منطقه /۱۲:۳۰

 

رضا رحمانی در حاشیه مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح‌های ذوب و پایش مجتمع مس سونگون در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت:

سرمایه‌گذاری انجام شده ۱۷ زیر پروژه مورد افتتاح امروز بالغ بر یک میلیارد یورو است.

وزیر صمت در ادامه افزود: امروز عملیات تولید ۱۰۰ هزار تنی ذوب و پالایش و کارخانه اسید سولفوریک مجتمع آغاز شد.

وی ادامه داد: کارخانجات تکمیلی این مجتمع از جمله واحد تولید آهک و فاز ۳ تولید کنسانتره مس با ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار تن در سال در این برنامه گنجانده شده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: در مجموع ۱۷ زیر پروژه امروز عملیاتی شده است که تعدادی از این واحدها غیرفعال بودند و مجدد به چرخه تولید بازگشته‌اند.

وزیر صمت خاطر نشان کرد: تکمیل چرخه تولید مجتمع مس سونگون می ‌تواند در عمل به به توسعه اقتصادی منطقه کمک شایان توجهی کند.

رحمانی اعلام کرد: برای احداث شهرک صنعتی تخصصی مس در پایین‌دست این واحد، اقدامات اولیه انجام شده و زمین در حال واگذاری است، از همه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای مشارکت در این طرح بزرگ دعوت می کنیم.

 

 

عملیات اجرایی فاز 3 تغلیظ و واحدهای ذوب و پالایش مجتمع مس سونگون

 

 

*** وزیر صنعت، معدن و تجارت/ توسعه اقتصادی منطقهتوسعه اقتصادی منطقه /۱۲:۰۰

 

رضا رحمانی در مراسم آغاز عملیات اجرایی فاز ۳ تغلیظ و واحدهای ذوب و پالایش مجتمع مس سونگون، اظهار داشت:

هم‌زمان با آغاز مسئولیتم در وزارت صمت که هم‌زمان با دور جدید تحریم‌ها بود، هم در تولیدات عمده انواع کالا و هم در موضوع تنظیم بازار با چالش‌هایی مواجه بودیم که به حمدالله با همراهی ارزشمند همه صنعتگران و تولیدکنندگان و همچنین در سایه تلاش خستگی‌ناپذیر همه دست اندرکاران، امروز شاهدیم که عموم تولیدات منتخب کشور رشد داشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه بیان کرد:

با وجود تشدید تحریم‌ها در سال ۹۸، شرایط به وجود آمده مؤید عبارت “ما می‌توانیم” در میدان عمل بوده است.

وی ادامه داد: در ۸ ماهه سال جاری تولیدات منتخب کالایی از جمله فولاد بیش از ۶٫۵ درصد، محصولات فولادی ۸٫۵ درصد، انواع شیشه و جام بالای ۱۷ درصد، کاشی و سرامیک ۶٫۵ درصد، سیمان ۵ درصد، صنایع غذایی مجموعاً ۱۵ درصد، انواع داروهای انسانی بالای ۳۰ درصد افزایش تولید داشته‌ایم.

رحمانی همچنین تصریح کرد: توسعه صنعتی در همه نقاط کشور و در همه رشته‌های صنعتی مورد توجه بوده است.

 

*** ایران در زمینه تولید مس رکوردار است

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته و اقدامات انجام شده میزان تولید مس در کشور افزایش قابل توجهی داشته و امسال در تولید این محصول رکورددار شده‌ایم.

رحمانی با اشاره به برنامه افتتاح طرح‌های مجتمع مس سونگون خاطرنشان کرد:

امروز مجموعاً ۱۷ پروژه شرکت ملی مس در این مجتمع اجرا می‌شود که سرمایه‌گذاری بالغ‌بر یک میلیارد یورو را شامل می‌شود که معادل ۱۴ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است و سال آینده اولین کاتد مس را در این واحد استحصال می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در توسعه صنایع معدنی، لحاظ مسائل زیست محیطی مبنا و پایه عملکرد ما است و ما از اول اجازه احداث واحد آلاینده را نمی‌دهیم، لذا احداث کارخانه اسید سولفوریک در مجتمع مس سونگون در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: فعال‌سازی ظرفیت‌های معدنی و صنایع معدنی استان‌های همجوار با استان آذربایجان شرقی نیز در دستور کار است.

وزیر صمت گفت: از همه سرمایه‌گذاران برای توسعه طرح‌های معدنی و صنایع معدنی این منطقه از جمله شهرک صنعتی تخصصی مس و صنایع پایین‌دستی در این منطقه دعوت می‌کنیم.

 

 

کارخانجات ذوب

 
 
*** نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی/ باید از عملکرد دولت و مسئولان حوزه تولید تقدیر کرد/۱۱:۳۰

 

مسعود پزشکیان در مراسم آغاز عملیات اجرایی مجتمع مس سونگون، اظهار داشت: با توجه به شرایط سخت کشور به سبب تشدید تحریم‌ها باید از عملکرد دولت به‌ویژه مسئولان حوزه تولید تقدیر و تشکر کرد.

نماینده مردم تبریز افزود: افتتاح فاز تکمیلی چرخه تولید مجتمع مس سونگون در سایه وحدت و انسجام همه مسئولان استان انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: البته باید از وزیر صنعت، معدن و تجارت در راستای همکاری‌ها و پیگیری‌های لازم تقدیر ویژه کرد.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: همین‌که در شرایط سخت امروز طرح‌های بزرگی همچون مس سونگون در حال اجراست، نشان از عملکرد قابل تقدیر دولت و تیم اجرایی آن دارد.

 

 

کارخانجات ذوب

 
 
*** استاندار آذربایجان شرقی/با توجه ویژه وزارت صمت به صنایع معدنی، خام فروشی کاهش یافته است/۱۱:۱۵

 

محمدرضا پورمحمدی در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های تکمیل چرخه تولید مجتمع مس سونگون، اظهار داشت:

امروز روز مهمی نه‌تنها برای شهرستان ورزقان و استان آذربایجان شرقی بلکه برای کل کشور در حوزه معادن و صنایع معدنی است.

وی در ادامه افزود: اگر چرخه تولید مس امروز در این مجتمع تکمیل شود این اتفاق بزرگ در سخت‌ترین شرایط تحریم است و این نشان از همت والای مسئولان در راستای تحقق منویات رهبری در رونق تولید در کشور بوده است.

پورمحمدی ادامه داد: بخش معدن بزرگ‌ترین مهبتاستان آذربایجان شرقی است و الحمدالله که در حوزه صنایع معدنی مس و طلا تولیدات استان در حال افزایش است.

وی اضافه کرد: با توجه به توجه ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت به توسعه صنایع معدنی در سطح کشور، امروز خام‌فروشی در تولیدات معدنی به شکل گذشته وجود ندارد.

استاندار آذربایجان شرقی در پایان تصریح کرد: قطع یقین تکمیل چرخه تولید مجتمع مس سونگون به حرکت بهتر چرخ صنعت کشور خواهد انجامید.

 

 

کارخانجات ذوب

 

 

*** مدیرعامل شرکت ملی مس ایران/برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت تولید مس کشور به ۵۰۰ هزار تن/۱۱:۰۰

 

اردشیر سعد محمدی در مراسم آغاز عملیات اجرایی فاز ۳ تغلیظ، کارخانجات ذوب، پالایشگاه و اسیدسولفوریک مجتمع مس سونگون، اظهار داشت:

با شروع عملیات اجرایی این طرح، کار راه‌اندازی کارخانجات ذوب، پالایشگاه و کارخانه اسیدسولفوریک آغاز شده و فرآیند تکمیل چرخه تولید در مجتمع مس سونگون فراهم می‌شود.

ظرفیت تولیدی این طرح، ۱۰۰ هزار تن مس کاتدی خواهد بود و تا پایان سال جاری ظرفیت کارخانجات ذوب مس کشور به ۴۰۰ هزار تن می‌رسد.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از کارخانه ذوب سونگون در آینده ظرفیت ذوب در شرکت مس به ۵۰۰ هزار تن مس آندی حاصل از فرایند پیرو متالوژی خواهد رسید.

همچنین امروز عملیات اجرایی کارخانه فلوتاسیون سرباره مس سونگون با ظرفیت ورودی ۹۰۰ تن سرباره در روز و با هدف افزایش بهره‌وری و بازیابی مس موجود در سرباره‌های ایجادشده در مراحل ذوب آغاز خواهد شد.

 

*** رعایت الزامات زیست محیطی در اجرای طرح‌های صنایع معدنی

 

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با اشاره به دستور ویژه وزیر صمت برای رعایت الزامات زیست محیطی در اجرای طرح‌های صنایع معدنی در کشور گفت:

متعهد هستیم تمامی الگوهای زیست محیطی را به دقت رعایت کنیم و آخرین فناوری‌های روز را در این صنایع به کار ببندیم.

سعد محمدی گفت: امروز شاهد عملیاتی شدن فاز ۳ مجتمع مس سونگون هستیم که واحد ذوب و پالایش آن عملیاتی خواهد شد و ۱۷ زیر پروژه به اجرا درخواهد آمد.

با توجه به افزایش درخواست جهانی مس، به دنبال آن هستیم که علاوه بر تأمین ۲۰ درصد از سهم صادرات به کشورهای همسایه، سهم مناسبی نیز از تأمین مس دنیا را به خود اختصاص دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران در پایان تصریح کرد:

عیار مس تولیدشده در بهترین شرایط در سطح دنیا ۹۹٫۹۹ است درصورتی‌که در کشور ما توان تولید مس با عیار ۹۹٫۹۹۹ را داریم و حتماً از این ظرفیت بهره‌برداری خواهیم کرد.

 

 

 

 

*** مدیرعامل مجتمع مس سونگون/ برآورد یک میلیارد تنی ذخایر مس مجتمع سونگون/۱۰:۴۵

 

رضا شریفی در آغاز مراسم عملیات اجرایی طرح‌های تکمیل چرخه تولید این مجتمع، اظهار داشت:

با توجه به مزیت نسبی منطقه در حوزه معادن، توسعه این بخش در این شهرستان مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود: شناسایی ذخایر جدید این معدن در یک سال اخیر در دستور کار بوده و خوشبختانه با اکتشافات جدید، ذخیره ۳۴۰ میلیون تنی این معدن هم‌اکنون بالای یک میلیارد تن برآورد می‌شود.

وی ادامه داد: وسعت کنونی این مجتمع صنعتی معدنی بالغ بر ۵ میلیون متر مکعب است و اکتشافات جدید، راه‌اندازی فازهای ۴ و ۵ و ۶ این مجتمع در چند سال آینده پیش‌بینی و در حال پیگیری است.

شریفی تصریح کرد: همزمان با اجرای طرح‌های توسعه این معدن و صنایع معدنی مرتبط با آن، انجام خدمات اجتماعی و کمک به تامین برخی زیرساخت‌های لازم در سطح شهرستان و روستاهای اطراف نیز در حال پیگیری است .

مدیرعامل مجتمع مس سونگون در پایان اظهار داشت:

این مجتمع اشتغال مستقیم برای ۴۲۱۰ نفر را فراهم آورده است که فقط طی یک سال گذشته فرصت اشتغال‌زایی مستقیم آن بیش از ۵۰۰ نفر بوده است.

 

 

 
 
*** افتتاح ساختمان اداری مرکزی مجتمع مس سونگون/۱۰:۰۰

 

با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ساختمان اداری مرکزی مجتمع مس سونگون به بهره‌برداری رسید.

این بنا با بیش از ۱۰ هزار مترمربع جهت تجمیع خدمات اداری و مالی این مجتمع صنعتی احداث شده است.

برای ساخت و تکمیل ساختمان اداری مرکزی مجتمع مس سونگون بیش از ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

گفتنی است؛ مجتمع مس سونگون در شهرستان ورزقان در شمال‌غرب ایران در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.

این مجتمع با هدف توسعه پایدار در تولید کنسانتره مس و مولیبدن، توسعه دانش فنی، تجهیزات و انتقال به معادن کوچک در حمایت از آن‌ها، تکمیل زنجیره تولید مس خالص و دستیابی به ارزش افزوده بالاتر راه‌اندازی شده است.

 

 

کارخانجات ذوب

 
 
*** ورود وزیر صنعت به شهرستان ورزقان/۰۹:۰۰

 

وزیر صنعت معدن و تجارت برای آغاز عملیات اجرایی کارخانجات ذوب و پالایش مجتمع مس سونگون وارد شهرستان ورزقان شد.

در مراسم استقبال از وزیر صمت، استاندار آذربایجان‌شرقی، فرماندار شهرستان ورزقان، نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی و تعدادی دیگر از مسئولان استانی و شهرستان حضور داشتند.

رئیس هیئت‌عامل سازمان ایمیدرو و مدیرعامل صنایع مس ایران در این سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت را همراهی می‌کنند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول