اخبار برگزیده

کد خبر:151129
پ
افزایش قیمت ارز فاقد توجیه اقتصادی
رئیس کنفدراسیون صادرات:

افزایش حدود ۵ درصدی قیمت ارز فاقد توجیه اقتصادی است

رئیس کنفدراسیون صادرات افزایش حدود ۵ درصدی قیمت ارز را فاقد توجیه اقتصادی عنوان کرد.

رئیس کنفدراسیون صادرات افزایش حدود ۵ درصدی قیمت ارز را فاقد توجیه اقتصادی عنوان کرد.

 

*** دلایل افزایش نرخ ارز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد لاهوتی درخصوص افزایش قیمت ارز، اظهار داشت:

دلایل افزایش نرخ ارز را باید در چند فاکتور جستجو کرد؛ ما چه بخواهیم چه نخواهیم افزایش قیمت بنزین آن نیز بدون آماده‌سازی جامعه بر تمام کالاها اثر می‌گذارد و برخی کالاهای حساس زودتر و بیشتر متاثر از این اتفاق خواهند شد که در بازار ایران ارز و طلا جزو این کالاها هستند و هرگونه اتفاق مثبت و منفی بر روی آنها اثر می‌گذارد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ادامه داد: نکته دیگر اتفاقات پس از افزایش قیمت بنزین است که باعث ایجاد نگرانی در جامعه شد و هر زمان که نگرانی و نبود ثبات در جامعه به وجود آید طلا و ارز بلافاصله تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به ناآرامی‌های عراق، گفت: نکته دیگر کاهش صادرات و اختلال در آن به دلیل اتفاقات عراق است که باعث شده تا حدودی عرضه ارز را تحت تاثیر قرار دهد اما از همه مهمتر فضای روانی است که موج‌سواران در این شرایط ایجاد کردند و به افزایش قیمت ارز دامن زدند.

به طوری که رسانه‌های معاند اگر ۱۰ واحد افزایش قیمت ارز رخ داده باشد آن را ۲۰ واحد اعلام می‌کند تا یک جو روانی منفی‌ در بازار ایجاد کنند. جالب اینجا است که این تاثیرات بر نقل و انتقال پول‌های بزرگ دیده نمی‌شود بلکه بر روی اسکناس و پول‌های خرد است که بیشتر مانور می‌دهد.

 

*** بخشنامه جدید بانک مرکزی

 

لاهوتی به بخشنامه جدید بانک مرکزی اشاره کرد و گفت:

مطابق این بخشنامه به هر کد ملی در سال فقط یک بار در سال ۲۲۰۰ یورو تعلق می‌گیرد پس افرادی که نیازمند ارز بیش از این هستند به سمت بازار غیررسمی می‌روند و این بر قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد و در نهایت با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و زمان مفاصا حساب شرکت‌هایی که فعالیت بین‌المللی دارند تاثیرات محدودی بر روی بازار ارز می‌گذارند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کنفدراسیون صادرات در پایان، اظهار داشت:

با توجه به افزایش قیمت بنزین افزایش ۴ تا ۵ درصدی قیمت ارز طبیعی است اما بیش از آن فاقد توجیه اقتصادی است و وضعیت اکنون به خاطر جو روانی است که اگر ثبات و اطمینان به بازار برگردد این حباب از میان می‌رود و شاهد کاهش قیمت ارز خواهیم بود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − سه =

کلید مقابل را فعال کنید