اخبار برگزیده

کد خبر:150795
پ
نیاز به ۷۲۰ تن پودر آلومینا در کشور
دبیر سندیکای آلومینیوم:

نیاز کشور به ۷۲۰ هزار تن پودر آلومینا

دبیر سندیکای آلومینیوم از نیاز کشور به ۷۲۰ هزار تن پودر آلومینا خبر داد.

دبیر سندیکای آلومینیوم از نیاز کشور به ۷۲۰ هزار تن پودر آلومینا خبر داد.

 

*** میزان تولید آلومینای کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ابوالفضل رضایی در ارتباط با میزان تولید آلومینای کشور، اظهار داشت:

شرکت آلومینای جاجرم سالانه ۲۵۰ هزار تن آلومینا تولید می‌کند، شرکت‌هایی مانند آلومینیوم المهدی و شرکت ایرالکو، هر کدام ۱۸۰ هزار تن آلومینیوم در سال تولید می‌کنند که این رقم جمعا ۳۶۰ هزار تن است، برای این مقدار آلومینیوم به ۷۲۰ هزار تن آلومینا نیاز است.

دبیر سندیکای آلومینیوم در ادامه گفت: با وارد شدن کارخانه آلومینیوم جنوب به مدار تولید با ظرفیت اولیه ۱۰۰ هزار تن و در ظرفیت کامل ۳۳۰ هزار تنی که تا اواسط سال آینده به آن خواهد رسید.

لازم به ذکر است که این شرکت به ۶۶۰ هزار تن آلومینا نیاز خواهد داشت در مجموع با ظرفیت کنونی و ظرفیت کامل کارخانه آلومینیوم جنوب به یک میلیون و ۳۸۰ هزار تن آلومینا نیاز خواهیم داشت.

وی همچنین به راه‌اندازی یک واحد ریخته‌گری آلومینیوم با ظرفیت ۴۰ هزار تن در کنار شرکت آلومینیابی جاجرم اشاره کرد و افزود:

با ایجاد آن نیز به ۷۰ هزار تن پودر آلومینا نیاز داریم در مجموع واحدهای آلومینیومی در حال فعالیت و دیگر واحدهای در حال ساخت جمعا به رقم سالانه یک میلیون و ۴۵۰ هزار تنی آلومینا نیاز خواهیم داشت.

 

*** نیاز ایران به ۷۲۰ هزار تن پودر آلومینا

 

رضایی ظرفیت نیاز حال حاضر کشور به آلومینا را در شرایط فعلی ۷۲۰ هزار تن اعلام کرد و بیان کرد:

تنها درحال‌حاضر شرکت آلومینای جاجرم با ظرفیت ۲۵۰ هزار تن در سال آلومینا تولید می‌کند که آن نیز با مشکلاتی مواجه است از جمله این مشکلات می‌توان به معدن تاش در سمنان اشاره کرد که در حال حاضر به دلایل زیست محیطی فعلا بهره‌برداری از آن متوقف شده است.

دبیر سندیکای آلومینیوم با اشاره به اینکه ماده مورد نیاز برای تولید آلومینا بوکسیت است، گفت:

معادن بوکسیت ما محدود است و با توجه به حساسیت و استراتژیک بودن صنعت فلز آلومینیوم، نیاز داریم تا در صنایع مادر برای تولید آلومینا و مواد اولیه برنامه‌ریزی درست و اصولی انجام شود و همچنین سرمایه‌گذاری صورت پذیرد.

 

*** تولید آلومینیوم از نفلین‌سینیت 

 

وی با اشاره به این که اجرای طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت در سراب آذربایجان‌شرقی چقدر به تولید آلومینای مورد نیاز کشور کمک خواهد کرد، افزود:

با توجه به احداث این کارخانه و فرآیند حداقل چهار ساله آن برای قرار گرفتن در مدار تولید، ما نیازمند آن هستیم که خلا کمبود آلومینا را درحال‌حاضر جبران کنیم.

همچنین با توجه به تحریم‌هایی که علیه کشورمان صورت گرفته و نیازی که به آلومینا داریم این کار توسط شرکت‌های آلومینیوم المهدی، ایرالکو و ایمیدرو با تدابیری انجام می‌شود اما در بلند مدت نیازمند سرمایه‌گذاری در این بخش هستیم.

رضایی اظهار کرد: برای تامین کسری آلومینا از کشورهای دیگر با مشکلاتی از جمله نقل و انتقالات پول و کارمزدها در قیمت‌های جهانی مواجه هستیم که هزینه را برای ما بالا می‌برد.

 

*** اهمیت فوق‌العاده شمش آلومینیوم در صنایع پایین‌دستی

 

دبیر سندیکای آلومینیوم در ادامه به تامین آلومینا از طریق واردات نیز اشاره کرد و افزود:

درحال‌ حاضر ما برای نیاز داخلی از دو کشور آسیایی پودر آلومینا وارد می‌کنیم و این نوع واردات غالبا به صورت تهاتری است و در قبال آن ناچاریم تا شمش آلومینیوم اولیه را صادر کنیم.

وی با ابراز ناخرسندی از این اقدام بیان کرد: شمشی که باید در صنایع پایین دستی ما مورد استفاده قرار بگیرد و به عنوان کالای ثانویه و نهایی با ارزش افزوده عرضه شود متاسفانه برای تامین پودر آلومینا، کریولیت یا مواد اولیه صادر می‌شود.

رضایی با تاکید بر اینکه این اقدام صرفه اقتصادی ندارد افزود: ۲۰ درصد از هزینه تولیدات آلومینیومی ما در صرف منابع انرژی برقی می‌شود که دولت برای آن یارانه در نظر گرفته است و ما شمش آلومینیوم را به قیمتی پایین‌تر از پریمیوم‌های جهانی با میانگین ۱۷ تا ۴۰ دلار به فروش می‌رسانیم و این در حالی است که میانگین قیمت‌های جهانی آن ۹۵ تا ۱۰۰ دلار است.

 

*** اهمیت تکمیل زنجیره تولید آلومینیوم

 

دبیر سندیکای آلومینیوم در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر شرکت‌های بزرگی در دنیا به دنبال تکمیل زنجیره تولید آلومینیوم هستند و برای تولید آلومینا سرمایه‌گزاری می‌کنند، برنامه‌ریزی برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های ایجاد ارزش افزوده از بوکسیت به آلومینا و از آلومینا به شمش آلومینیوم قابل توجه است.

وی به کاهش عیار بوکسیت در شرکت آلومینای جاجرم اشاره کرد و گفت:

عیار بوکسیت ما در شرکت آلومینای جاجرم با کاهش مواجه شده و مقداری روی سطح تولیدات آلومینا اثر گذاشته اما مدیران شرکت آلومینای جاجرم سعی بهر‌ه‌گیری از تمام ظرفیت و توان‌های این مجموعه دارند تا شرکت را در حداکثر ظرفیت تولید نگه دارند.

 

*** چشم‌انداز تولید آلومینیوم در افق ۱۴۰۴

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر سندیکای آلومینیوم در پایان، درباره برنامه‌‌ریزی‌های صورت گرفته برای تولید آلومینیوم در افق ۱۴۰۴، اظهار داشت:

برنامه‌ریزی‌ها برای رسیدن به افق ۱۴۰۴ تولید سالانه ۱/۵ میلیون‌تن است، اما الان با توجه به سرمایه‌گذاری‌هایی که در آلومینویم جنوب ( سالکو) و آلومینای جاجرم شده اگر تمامی شرکت‌ها با تمام ظرفیت‌های خودشان وارد تولید شوند ما به ظرفیتی با میانگین ۷۵۰ هزار تن خواهیم رسید قطعا با چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ فاصله محسوسی خواهیم داشت. 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید