کد خبر:150511
پ
سهمیه‌بندی صادرات فولاد۳
خبرگزاری صنایع از واکنش تولیدکنندگان و فعالان حوزه فولاد به مصوبه جدید کمیته تخصصی فولاد گزارش می‌دهد:

سهمیه‌بندی صادرات فولاد انتخاب درستی نخواهد بود/ مشکل در جای دیگری است

تولیدکنندگان و فعالان حوزه فولاد در واکنش به مصوبه جدید کمیته تخصصی فولاد، سهمیه‌بندی صادرات فولاد را انتخاب درستی ندانستند و معتقدند راه حل مشکل را در جای دیگری باید جستجو کرد.

تولیدکنندگان و فعالان حوزه فولاد در واکنش به مصوبه جدید کمیته تخصصی فولاد، سهمیه‌بندی صادرات فولاد را انتخاب درستی ندانستند و معتقدند راه حل مشکل را در جای دیگری باید جستجو کرد.

 

*** سهمیه‌بندی صادرات فولاد ؛ آری یا خیر؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، جدیدترین مصوبه کمیته تخصصی فولاد وزارت صمت حاکی از سهمیه‌بندی صادرات فولاد در صورت تأمین نکردن فولاد مورد نیاز صنایع داخلی است.

تولیدکنندگان محصولات فولادی کشور این مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت را نوعی اولتیماتوم این وزارتخانه به فعالان این حوزه قلمداد می‌کنند.

از طرف دیگر با توجه به شرایط کنونی و تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای که علیه کشورمان وضع شده است و همچنین تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر بودجه بدون نفت، صادرات محصولات فولادی که بازارهای صادراتی خوبی را نیز بدست آورده است، بیش ‌از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

در همین رابطه خبرنگار سرویس صنایع معدنی خبرگزاری صنایع، با برخی از تولیدکنندگان و فعالان مطرح این حوزه به گفت‌وگو پرداخته و نظر آن‌ها را در خصوص این مصوبه جویا شده است و صراحتا از آنها سوال کرده که سهمیه‌بندی صادرات فولاد ، در صورت نیاز، انتخاب درستی خواهد بود یا خیر که در ادامه گزارش، خلاصه این گفت‌وگوها را ملاحظه خواهید نمود.

 

سهمیه‌بندی صادرات فولاد

 

*** مدیرعامل شرکت ملی فولاد/ مصوبه کمیته تخصصی فولاد باید مجددا بررسی شود

 

حسن یونسیان در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع، پیرامون مصوبه اخیر کمیته تخصصی فولاد وزارت صمت مبنی بر سهمیه‌بندی صادرات فولاد در صورت تأمین نشدن نیاز داخل کشور، اظهار داشت:

مصوبه‌ای که کمیته تخصصی فولاد اعلام کرده است بر اساس نیاز بازار بوده ولی ما احساس می‌کنیم که نیاز داخل به این مقدار نیست لذا باید این مصوبه مجدداً مورد بررسی قرار بگیرد.

 

وی در ادامه با تأکید بر این‌که تاکنون مشکلی در خصوص تأمین فولاد مورد نیاز صنایع داخلی کشور احساس نشده است، بیان کرد:

سیاست دولت مبنی بر این است که کشور، کمبودی در تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع نداشته باشد و درواقع این مصوبه نیز به‌نوعی اولتیماتوم به تولیدکنندگان داخلی است که البته بازخورد آن مدتی بعد مشخص خواهد شد.

 

 *** پیامدهای سهمیه‌بندی صادرات فولاد

 

مدیرعامل شرکت ملی فولاد در ادامه پیرامون تبعات سهمیه‌بندی احتمالی صادرات فولاد، اظهار داشت:

مصرف‌کننده و خریدار در بازارهای خارجی برای تولیدکنندگان داخلی اهمیت ویژه‌ای دارند و در صورت اینکه این تصمیم عملیاتی شود، تولیدکنندگان بازارهای خارجی خود را از دست خواهد داد.

 

یونسیان در ادامه، اضافه کرد:

نکته مهم و پیامد منفی دیگر در صورت تحقق سهمیه‌بندی صادرات فولاد این است که با اجرایی شدن این تصمیم، ارزی که سابق بر این توسط صادرات فولاد به چرخه اقتصادی کشور وارد می‌شد از دست خواهد رفت.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما برای تأمین برخی از مواد اولیه به واردات کالا احتیاج داریم، خاطرنشان کرد:

با در نظر گرفتن شرایط کشور امکان استفاده از منابع نفتی و منابع بانک مرکزی برای فعالان حوزه فولاد کشور وجود ندارد لذا تولیدکنندگان فولاد با صادراتی که انجام می‌دهند، در عمل ارز مصرفی خود را نیز تأمین می‌کنند، بنابراین اگر تولیدکنندگان، بازار خارجی خود را از دست دهند در تأمین ارز مورد نیاز خود نیز دچار مشکل خواهند شد.

 

 *** تأمین فولاد مورد نیاز صنایع

 

 مدیرعامل شرکت ملی فولاد در پایان تصریح و تأکید داشت:

میزان تولید داخلی فولاد کشور، نیاز داخل را تأمین می‌کند و هماهنگی میان تولیدکنندگان فولاد در داخل کشور نیز برای تأمین نیازهای داخلی در حال افزایش است و در این زمینه مشکل خاصی وجود ندارد.

اگر کارخانه‌های داخلی به علت کمبود مواد اولیه به تعطیلی کشانده شوند، صادرات معنا نخواهد داشت اما مسئله اینجا است که مازاد تولید حتماً باید صادر شود.

 

سهمیه‌بندی صادرات فولاد

 

 *** دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد/دلیلی برای سهمیه‌بندی صادرات فولاد وجود ندارد

 

 سید رسول خلیفه سلطانی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع، پیرامون مصوبه اخیر کمیته تخصصی فولاد وزارت صمت مبنی بر سهمیه‌بندی صادرات فولاد در صورت تأمین نشدن نیاز داخل کشور، اظهار داشت:

بازار فولاد در داخل کشور، مشکل خاصی ندارد البته در این میان شاید برخی مواقع و بنا به دلایلی شاهد نوسانات قیمتی باشیم اما این نوسانات پایدار نیست.

با توجه به وضعیت خوب بازار فولاد در داخل و خارج از کشور لذا مطرح کردن مباحثی پیرامون سهمیه‌بندی صادرات فولاد دلیلی نخواهد داشت و از نظر بنده بی‌معنی خواهد بود.

 

 

*** عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران/ زدن برچسب سهمیه‌بندی به فولاد کار درستی نیست

 

احمد خروش نیز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع پیرامون مصوبه اخیر کمیته تخصصی فولاد مبنی بر سهمیه‌بندی صادرات فولاد در صورت تأمین نشدن نیاز داخل کشور، اظهار داشت:

در حال حاضر کلیه صنایع پایین‌دستی کشور نیازمندی زیادی به محصول شمش فولادی دارند لذا در کمیته تخصصی فولاد تصمیم بر این شده که تولیدکنندگان فولاد در وهله اول نیاز صنعت کشور را تأمین کرده و سپس مبادرت به امر صادرات کنند.

 

وی در ادامه عنوان کرد:

تولیدکنندگان محصولات فولادی در صورت تأمین شمش مورد نیاز واحدهای تولیدی، ضمن افزایش اشتغال در کشور می‌توانند از طرفی یاری‌رسان صنعت کشور باشند و از طرف دیگر با ارزش افزوده بیشتری صادرات خود را انجام دهند.

 این اقدام در کاهش خام فروشی نیز نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

 

*** لزوم اصلاح زنجیره تولید

 

عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه پیرامون هماهنگی تولیدکنندگان محصولات فولادی کشور در راستای تأمین نیاز صنعت داخلی به این محصولات، اظهار داشت:

خوشبختانه انجمن در این خصوص نقش مؤثر و خوبی داشته است به صورتی که توانسته همه واحدهای تولیدی کشور را در جهت تأمین نیاز صنعت داخل کشور هماهنگ کند.

 

خروش با تأکید بر لزوم اصلاح زنجیره تولید محصولات فولادی کشور، بیان کرد:

در حال حاضر با هماهنگی بوجود آمده توسط وزارت صنعت و با برگزاری کمیته تخصصی فولاد سعی می‌شود تا مواد مورد نیاز کل زنجیره فولاد تأمین شود.

 

*** افزایش میزان صادرات محصولات فولادی

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود پیرامون میزان صادرات محصولات فولادی اظهار داشت:

در حال حاضر در برخی از محصولات فولادی مانند میلگرد، تیرآهن و غیره ۱۰۰ درصد و در برخی دیگر از محصولات فولادی ۲۰۰ درصد نسبت به مدت مشابه قبل، افزایش صادرات داشته‌ایم؛ همچنین در برخی از محصولات مانند شمش‌های فولادی نیز رقمی معادل ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش داشته‌ایم که نشان می‌دهد ما در تمام مقاطع فولادی افزایش صادرات داشته‌ایم.

 

خروش با تأکید بر لزوم توجه به تولید داخل، خاطرنشان کرد:

در حال حاضر صنعت داخل کشور می‌تواند نقش بسزایی در تولید و اشتغال داشته باشد لذا باید به تولیدات داخلی توجه خاصی داشته باشیم.

در این راستا تولیدکنندگان محصولات فولادی می‌توانند رقمی معادل ۳۰ الی ۴۰ درصد از تولید خود را به صنعت داخل کشور اختصاص دهند و مازاد بر تولید خود را صادر کنند.

 

*** تبعات سهمیه‌بندی صادرات فولاد

 

عضو هیئت‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پایان این گفتگو پیرامون تبعات سهمیه‌بندی صادرات فولاد نیز، اظهار داشت:

بر اساس این برنامه تولیدکنندگان فولاد باید تا سال ۱۴۰۴، سالانه به میزان ۵۵ میلیون تن صادرات فولاد داشته باشند که این رقم در حال حاضر نزدیک به ۳۰ میلیون تن در سال است، لذا در تأمین نیاز داخلی صنعت کشور کمبودی وجود ندارد که با توجه به آن سهمیه‌بندی انجام شود.

عموماً هر موضوعی که برچسب سهمیه‌بندی بر آن زده می‌شود اقدام درستی نیست.

در همین خصوص باید به‌جای سهمیه‌بندی، منابع مورد نیاز زنجیره تولید تأمین شود.

 

 

 *** مدیرعامل فولاد غرب آسیا/ سهمیه‌بندی صادرات فولاد عامل توقیف بخشی از تولید خواهد شد

 

نادر سلیمانی نیز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع با تأکید بر اینکه تولیدکنندگان داخلی در خصوص تأمین نیاز داخل کشور هیچ کمبود و مشکلی ندارند، اظهار داشت:

تولیدکنندگان کشور در حوزه تولید فولاد مشکلی ندارند و حتی مازاد بر تولید دارند لذا در همین رابطه مجوز صادرات تولیدات واحدهای تولیدی اخذ شده است.

 

*** رابطه افزایش قیمت بنزین و افزایش قیمت محصولات فولادی

 

وی در ادامه به افزایش قیمت محصولات فولادی در چند روز گذشته اشاره کرد و گفت:

به علت افزایش قیمت بنزین و به‌تبع آن افزایش قیمت تمام‌شده محصولات فولادی، قیمت آن مقدار از نیاز داخل که توسط تولیدکنندگان تأمین می‌شد به میزان ۱۵ الی ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

لذا باید توجه داشت که افزایش قیمت محصولات فولادی ناشی از کاهش عرضه در سطح داخل نیست.

 

مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا در ادامه ضمن تأکید بر اینکه این مصوبه موجب از دست رفتن بازارهای صادراتی خواهد شد، خاطرنشان کرد:

با از دست رفتن این بازارها و همچنین اشباع بازار داخلی، تولیدکننده انگیزه‌ای برای تولید نخواهد داشت و درنتیجه مجبور خواهد شد که تولید خود را متوقف کند.

 

*** هدف‌گذاری برای صادرات ۱۳ تن محصولات فولادی تا پایان سال ۹۸

 

سلیمانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به این‌که در حال حاضر تولید سالانه فولاد در کشور ۲۵ میلیون تن است، تصریح کرد:

تولیدکنندگان فولاد باید تا پایان سال ۹۸ حداقل ۱۳ میلیون تن صادرات داشته باشند که این آمار تاکنون که در اواخر سال به سر می‌بریم حدود ۷ میلیون تن است و حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن نیز باید صادر کنیم تا بتوانیم بازار داخلی و خارجی را پوشش دهیم.

 

*** برنامه جامع فولاد

 

مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا در پایان اظهار داشت:

برنامه جامع فولاد به‌ صراحت می‌گوید که تا سال ۱۴۰۴ صادرات فولاد کشور باید به میزان ۵۵ میلیون تن در سال برسد که با این تصمیم این برنامه عملاً متوقف خواهد شد.

 

 

*** عضو هیئت‌مدیره انجمن فولاد ایران/ سهمیه‌بندی صادرات فولاد به اعتبار جهانی ایران لطمه خواهد زد

 

سید بهادر احرامیان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع، پیرامون مصوبه اخیر کمیته تخصصی فولاد مبنی بر سهمیه‌بندی صادرات فولاد در صورت تأمین نکردن فولاد مورد نیاز صنایع داخلی، اظهار داشت:

تولید فولاد در کشور دو برابر نیاز داخل است و نیمی از تولید داخل که ضرورت صادرات دارد بتازگی با افزایش قیمت روبرو بوده است.

 

وی در ادامه با اشاره به سیاست سرکوب قیمت‌ها از طرف دولت، افزود:

این سیاست موجب رسیدن قیمت محصولات فولادی داخل کشور به پایین‌ترین سطح ممکن در بازار جهانی شده است که این روند به معنای هم‌پایگی نرخ داخلی فولاد تولیدی با زباله فولاد در سطح جهانی است.

 

وی با تأکید بر اینکه برای شکاف قیمت موجود باید چاره‌ای اندیشید، بیان کرد:

برقراری توازن بین نرخ ارائه‌ شده با لزوم چارچوب اقتصادی امری ضروری است زیرا در غیر این صورت پیامدهای منفی را به دنبال خواهد داشت.

 

*** افزایش‌های اخیر قیمت فولاد

 

عضو هیئت‌مدیره انجمن فولاد ایران با اشاره به افزایش‌های اخیر قیمت فولاد، تصریح کرد:

درواقع نام این روند صعودی، افزایش قیمت نیست بلکه تعدیل قیمت است و لزومی بر ایجاد توازن و فاصله با نرخ جهانی است.

احرامیان در ادامه با اشاره این‌که ایران از تولیدکنندگان بزرگ فولاد است، گفت:

در بازارهای داخلی ما همیشه شاهد قیمت‌های معقول و مناسب فولاد هستیم و طی چهار سال گذشته پایین‌ترین نرخ جهانی فولاد را داشته‌ایم.

 

*** ضرورت برقراری تعدیل اختلاف قیمت‌ها با بازار جهانی

 

وی در ادامه با تأکید به منطقی و پایدار نبودن این اختلاف قیمت میان بازار داخلی و جهانی خاطرنشان کرد:

این اختلاف قیمت‌ها باید تعدیل می‌شد و ما هنوز با قیمت جهانی فاصله زیادی داریم و مصرف‌کنندگان داخلی همچنان می‌توانند بدون هیچ نگرانی از قیمت‌ها از بازار فولاد داخل استفاده کنند.

 

*** پیامدهای منفی سهمیه‌بندی صادرات فولاد در معاملات تجاری ایران

 

این عضو انجمن پیرامون تبعات سهمیه‌بندی صادرات فولاد، عنوان کرد:

با توجه به اعتبار جهانی ایران به‌عنوان شریک تجاری، سهمیه‌بندی صادرات یکی از تصمیم‌های نادرست و غیراصولی خواهد بود که به افت ناگهانی اعتبار ایران خواهد انجامید.

 

احرامیان با اشاره به تحریم‌ها و مشکلات افزاینده آن، بیان کرد:

ایران به دلایل تحریم و موارد این‌چنینی با مشکلات عدیده‌ای روبرو است و حفظ این اعتبار جهانی به‌عنوان شریک قابل اطمینان تا به امروز کار آسانی نبوده است و  وصمیم‌های غیراصولی ممکن است به وجهه کلی تجارت بین‌الملل کشور خدشه وارد کند.

 

وی با اشاره به این تصمیم و بالا رفتن ریسک معادلات تجاری با ایران در میان خریداران خارجی، تصریح کرد:

حدود دو سال است با این شرایط مواجه هستیم و با اجرای این تصمیم ریسک سوری معامله با ایران بالا می‌رود و درخواست تخفیف از سوی خریداران خارجی افزایش می‌یابد به همین دلیل با افت قیمت و معاملات در سطح گسترده‌ای روبرو خواهیم بود.

 

*** مسئولین تنظیم بازار نرخ معقول فولاد را اعلام کنند

 

احرامیان در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان بین صادرات و تأمین نیاز داخل تعادل برقرار کرد، گفت:

راه‌حل ساده‌ای پیش رو داریم و این است که مسئولین تنظیم بازار نرخ معقول و مورد نظر برای فولاد ایران را اعلام کنند.

 

وی با تأکید به این‌که در نوسانات بازار، واسطه‌گران نفع می‌برند، افزود:

این واسطه‌گران هستند که در نوسانات از فرصت ایجادشده استفاده می‌کنند اما تولیدکننده همیشه به دنبال ثبات قیمت و در پی آن بازار دائمی است.

 

عضو انجمن تخصصی فولاد در پایان اظهار داشت:

کشور در بخش فولاد نیاز صددرصدی داخل را تأمین می‌کند و صادرات فولاد ایران از سه سال گذشته ادامه دارد و مسئله امروز فولاد فقط قیمت معقول اقتصادی آن است.

 

 

*** مدیرعامل فولاد غرب/ روند فعلی باید حفظ شود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ابوذر ندیمی نیز پیرامون مصوبه اخیر کمیته تخصصی فولاد مبنی بر سهمیه‌بندی صادرات فولاد در صورت تأمین نکردن فولاد مورد نیاز صنایع داخلی، اظهار داشت:

صنعت فولاد کشور مانند هر صنعت دیگری وظیفه تأمین نیاز داخلی و ارزآوری به کشور را به عهده دارد.

در صورت سهمیه‌بندی صادرات، روند ورود ارز به کشور مختل خواهد شد و تبعاتی نیز برای کشور در پی خواهد داشت.

از طرفی تأمین نشدن نیاز داخل نیز موجب ایجاد نوعی رکود در فضای اقتصادی و صنعتی کشور خواهد شد.

 

وی در ادامه افزود:

با توجه به مزایایی که صادرات برای صنعت فولاد و تأمین ارز کشور دارد و همچنین لزوم توجه به از بین نرفتن انگیزه تولیدکنندگان برای صادرات محصولات خود، معاونت معدنی وزارت صمت بر خود لازم می‌داند که هماهنگی‌های لازم را برای رونق تولید کشور اتخاذ کند چراکه اهمیت صادرات کمتر از محوریت تولید برای کشور نیست، بخصوص که برای تأمین برخی از اقلام نیز به ارزآوری نیاز داریم.

گرچه به این مصوبه انتقاداتی نیز وارد است ولی مطمئناً این تصمیم بر اساس برخی مصلحت‌ها گرفته شده است.

 

*** تأمین نیازهای فولاد کشور

 

وی در واکنش به تأمین نیازهای فولاد کشور توسط تولیدکنندگان، بیان داشت:

 در انجمن تخصصی فولاد ایران هماهنگی‌های لازم در مورد تأمین نیازهای فولاد کشور صورت گرفته تا تقاضا در این زمینه مدیریت شود.

 

*** تبعات سهمیه‌بندی صادرات فولاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل فولاد غرب در پایان پیرامون تبعات سهمیه‌بندی صادرات فولاد نیز، اظهار داشت:

تجربه ثابت کرده که سهمیه‌بندی در کشور ما نتیجه قابل قبول را ارائه نداده است و گاها اثرات منفی نیز به همراه داشته است در نتیجه برای حفظ صادرات و تأمین نیاز داخلی کشور باید روند موجود حفظ شود و در این مسیر مشکل و تغییراتی به وجود نیاید.

 

 

*** دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران/ مصوبه کمیته تخصصی فولاد کار درستی است

 

امیرحسین کاوه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع، پیرامون مصوبه اخیر کمیته تخصصی فولاد مبنی بر سهمیه‌بندی صادرات فولاد در صورت تأمین نکردن فولاد مورد نیاز صنایع داخلی، اظهار داشت:

این مصوبه یک تصمیم درست و بجا بود چراکه صنایع پایین‌دستی ما هم‌اکنون با کمبود انواع و اقسام مواد اولیه مواجه هستند.

در حال حاضر تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی برای تولید محصولات خود با کمبود و گاها نبود ورق فولادی مواجه هستند که این امر نشان می‌دهد که تأمین نیاز صنایع پایین‌دستی باید نسبت به صادرات در اولویت قرار بگیرند.

 

*** افزایش قیمت ورق‌های فولادی در بازار آزاد

 

دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در ادامه به افزایش قیمت ورق‌های فولادی در بازار آزاد اشاره کرد و گفت:

در بورس کالا عرضه‌ها به حد کافی نیست و به همین علت برخی کارخانه‌ها که نتوانستند ورق‌های فولادی خود را از بورس کالا خریداری کنند بالاجبار به سمت بازارهای آزاد روی آورده‌اند که در بازار آزاد نیز قیمت ورق‌های فولادی بالای ۶۰۰۰ تومان است.

 لذا ما درخواست داریم که مشخص شود آیا بورس کالا درزمینهٔ تأمین نیاز تمام واحدهای تولیدی می‌تواند پاسخگو باشد یا خیر؟

 

*** مشکل در تنظیم بازار است

 

کاوه در ادامه مباحث مطرح‌شده در خصوص تأثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر قیمت محصولات فولادی را بی‌اساس عنوان کرد و گفت:

در حال حاضر بزرگ‌ترین مشکل ما تنظیم بازار و تنظیم میزان عرضه و تقاضا است.

در مراسم روز ملی صادرات و هم‌زمان با سخنرانی وزیر صنعت و معاون اول رئیس‌جمهور و تأکید آن‌ها مبنی برافزایش نیافتن قیمت‌ها، شاهد افزایش ۱۸۰ تومانی قیمت ورق‌های فولادی بودیم که این امر نشان می‌دهد که ما رصد مناسبی به صنایع بالادستی نداریم.

 

کاوه با تأکید بر این‌که صادرات کشور نیز امر بسیار و مهمی در اقتصاد کشور است، گفت:

متأسفانه در حال حاضر چیزی به نام هماهنگی میان وزارت صنعت و تولیدکنندگان فولاد وجود ندارد تا چرخه تولید و عرضه محصولات فولادی تنظیم شود.

 

*** احتمال افزایش قیمت در محصولات فولادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران در پایان اظهار داشت:

اگر هفته آینده عرضه ویژه و حداکثری در بورس کالا اتفاق نیفتد و به همه تقاضاهایی که وجود دارد پاسخ داده نشود با یک جهش قیمتی غیرقابل کنترل مواجه خواهیم شد.

  

*** جمع‌بندی/ ستاد فولاد کشور هرچه سریعتر کار خود را آغاز کند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آنچه از اظهارات تولیدکنندگان و فعالان صنعت فولاد پیرامون مصوبه اخیر کمیته تخصصی فولاد و آمارهای موجود برمی‌آید، مشکلی در زمینه تولید و تامین فولاد در کشور وجود ندارد و این تولید نیز خوشبختانه در آن حدی هست که از طرفی نیاز صنایع داخلی و از طرف دیگر تعهدات صادراتی تولیدکنندگان ما را تامین کند فقط باید میزان هماهنگی میان مسئولان، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان این حوزه افزایش یابد تا چرخه تولید و عرضه محصولات فولادی تنظیم شود.

در نتیجه باید گفت آنچه در این میان اهمیتش بیش از پیش مشخص می‌شود و می‌طلبد که هرچه زودتر اجرایی شود، تشکیل ستاد فولاد کشور است که مدیرعامل شرکت ملی فولاد در گفتگوی روز گذشته خود با خبرنگار خبرگزاری صنایع از تشکیل و آغاز بکار آن تا یک ماه آینده خبر داده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

کلید مقابل را فعال کنید