کد خبر:150771
پ
تامین محصولات پتروشیمی
سرپرست معاونت امورصنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت:

رصد مستمر زنجیره تامین محصولات پتروشیمی/ آرامش و ثبات نسبی در بازار محصولات پتروشیمی

سرپرست معاونت امورصنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آرامش و ثبات نسبی در بازار محصولات پتروشیمی از رصد مستمر زنجیره تامین محصولات پتروشیمی خبر داد.

سرپرست معاونت امورصنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آرامش و ثبات نسبی در بازار محصولات پتروشیمی از رصد مستمر زنجیره تامین محصولات پتروشیمی خبر داد.

 

*** مدیریت عرضه و تقاضا در محصولات پتروشیمی یکی از دستاوردهای وزارت صمت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی صادقی نیارکی مدیریت عرضه و تقاضا در محصولات پتروشیمی را یکی از دستاوردهای وزارت صمت و سایر دستگاه‌های همکار توصیف و اظهار کرد:

میزان تقاضا محصولات پتروشیمی در بازه زمانی سه ماهه دوم سال ۹۷ بیش از ۵ میلیون تن بود، این درحالی است که میزان تقاضا در همین بازه زمانی در سال ۹۸ در حدود یک میلیون تن رسیده است.

سرپرست معاونت امورصنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد:

کاهش ۸۳% تقاضا در مقابل کاهش ۲۸% معامله نشان از واقعی نبودن بخشی از تقاضا و موثر بودن اقدامات صورت گرفته است.

وی بیان کرد: تقاضای خرید محصولات پتروشیمی در سال ۹۷ با افزایش نامتعارفی روبه روشد به طوریکه میزان تقاضا بالاتر از میزان مصرف واحدهای صنعتی بود و این روند باعث بروز نوساناتی در قیمت محصولات پتروشیمی شد.

 

*** تشکیل کمیته راهبری مدیریت تقاضای مواد پتروشیمی

 

صادقی نیارکی با اشاره به ورود وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ساماندهی نوسانات قیمتی و مدیریت عرضه و تقاضا دربازار، گفت:

در این راستا کمیته راهبری مدیریت تقاضای مواد پتروشیمی تشکیل شد و زنجیره تامین محصولات پتروشیمی با اتخاذ تدابیری مورد بررسی قرار گرفت.

سرپرست معاونت امورصنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد:

در گام اول برای ساماندهی و مدیریت بازار، عرضه مستمر و رعایت کف عرضه از طریق بورس و پتروشیمی‌ها را مورد پیگیری قرارداد و هماهنگی‌های لازم برای ایجاد تعادل در بازار متناسب با عرضه و تقاضا صورت گرفت.

وی افزود: در بخش تقاضا نیز که بازار غیر منطقی ایجاد شده بود، قیمت‌های پایه عرضه در بورس کالا بر اساس ارز نیمایی در نیمه دوم سال ۹۷ تعدیل و در ادامه در سال جاری طرح افق بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار به منظور پایش سیستمی سهمیه واحدها و شفاف‌سازی در قالب سامانه الکترونیکی شروع بکار کرد.

این سامانه با محوریت اطلاعات سامانه بهین‌یاب و سامانه جامع اطلاعات شروع بکار کرد و میزان عرضه ( فروش) محصولات را متناسب با تولیدات واحدهای صنعتی مورد پردازش قرارداد.

 

*** مقایسه معامله مواد پتروشیمی دارای التهاب در بورس کالا

 

صادقی نیارکی افزود: این طرح از ابتدای تیرماه ۹۸ به صورت پایلوت و از ابتدای پاییز ۹۸ برای تمام مواد پتروشیمی و مصرف‌کنندگان آن اجرایی شد، همچنین بازبینی سهمیه‌ها با اولویت واحدهایی که ۸۰% خرید مواد را در دو سال گذشته انجام داده‌اند نیز با جدیت مورد بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست معاونت امورصنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مقایسه معامله مواد پتروشیمی دارای التهاب در بورس کالا، اظهار داشت:

با اقدامات اصلاحی در حوزه عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی ثبات نسبی در وضعیت بازار محصولات پتروشیمی ایجاد و این اقدامات با جدیت تا ساماندهی کامل ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید