کد خبر:150625
پ
راه اندازی سفر ریلی تهران – استانبول
معاون مسافری شرکت راه آهن:

احتمال برقراری سفر ریلی تهران – استانبول در نوروز ۹۹

معاون مسافری شرکت راه آهن از احتمال برقراری سفر ریلی تهران – استانبول در نوروز ۹۹ خبر داد.

معاون مسافری شرکت راه آهن از احتمال برقراری سفر ریلی تهران – استانبول در نوروز ۹۹ خبر داد.

 

*** هر هفته یک سفر قطار از مسیر تهران به وان و بالعکس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، میرحسن موسوی در خصوص قطارهای مسافری از تهران به وان و آنکارا، اظهار داشت:

ما هر هفته یک سفر قطار از مسیر تهران به وان و بالعکس داریم همچنین یک سفر دیگر علاوه بر آن از تهران تا آنکارا و بالعکس داریم که این دو مقصد هر هفته یک زوج مسیر رفت و برگشتی دارند.

معاون مسافری شرکت راه آهن افزود: خوشبختانه میزان استقبال نیز بالا است و مورد استقبال قرار گرفته حتی در حال حاضر که در شرایط فصل سرما هستیم و از میزان سفرهای تفریحی مردم کاسته شده، اما با این حال این قطارها مسافران خاص خودش را دارد.

وی یادآور شد: در حال حاضر زمان توقف قطار در مرزهای دو طرف (مرز رازی در ایران و مرز کافی‌کوی در ترکیه) به حداقل رسیده است؛ با این حال اداره کل راه آهن آذربایجان شرقی مرتبا جلساتی با مقامات دستگاه‌های مرزی دارند که احیانا اگر گمرکات دو کشور مواردی را در نظر داشته باشند، از سوی شرکت راه آهن تأمین شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن تشریفات گمرکی و کنترل گذرنامه برای رفاه حال مسافران انجام شده و زمان آن به حداقل ممکن رسانده شود.

 

*** زمان برگزاری تشریفات گمرکی و گذرنامه‌ای

 

موسوی تصریح کرد: در مرز ریلی در دو ایستگاه متفاوت، تشریفات مذکور انجام می‌شود؛ یکی ایستگاه راه آهن رازی در ایران که گمرک جمهوری اسلامی ایران و اداره گذرنامه بر اساس قوانین، تشریفات خاص خود را انجام می‌دهند؛ دیگری نیز در داخل خاک ترکیه که قطار به محض اینکه وارد مرز کافی‌کوی می‌شود، ادارات گمرک و گذرنامه مرزی ترکیه تشریفات را انجام می‌دهند که بررسی‌های ما نشان می‌دهد هر دو طرف در حداقل زمان ممکن اقدامات لازم را پیگیری می‌کنند.

معاون مسافری شرکت راه آهن درباره زمان برگزاری تشریفات گمرکی و گذرنامه‌ای در هر سوی مرزها، گفت:

این تشریفات بستگی به تعداد مسافران دارد اما به طور معمول میان یک تا یک و نیم ساعت از هر طرف، کنترل‌ها به طول می‌کشد که مجموعا میان ۲ تا ۳ ساعت تشریفات گمرکی و گذرنامه‌ای زمان از مسافران می‌گیرد، موارد زیادی نیز رخ داده که کمتر از یک ساعت این تشریفات به طول انجامیده است.

 

*** آخرین وضعیت قطار تهران-استانبول

 

وی درباره قطار مسافری تهران استانبول، گفت:

آنچه در مذاکرات اخیر مسئولان راه آهن ایران و ترکیه بارها مورد بررسی بوده و در حال حاضر نیز نیز در حال پیگیری است، ادامه مسیر قطار مسافری تهران – آنکارا تا استانبول است.

موسوی بیان کرد: این موضوع از سوی هر دو شرکت راه آهن ایران و ترکیه در حال پیگیری است، اما موضوع اصلی این است که ترکیه‌ای‌ها قطار سریع‌السیر آنکارا-استانبول را راه‌اندازی کرده اند که زمان سیر آن ۴ ساعت است در حالی که قطارهای عادی این زمان را ۸ ساعته طی می‌کنند.

معاون مسافری شرکت راه آهن گفت: شرکت راه آهن ایران به دنبال پیگیری این موضوع است که برای رفاه حال مسافران، قطاری که از تهران به آنکارا اعزام می‌شود، ساعتی که به پایتخت ترکیه می‌رسد، زمانی باشد که حداکثر میان یک تا دو ساعت بعد از رسیدن به ایستگاه آنکارا، مسافران بتوانند با قطار سریع‌السیر به استانبول برسند به عبارت دیگر، حرکت مسافران این قطارها به صورت کانکشنی باشد.

وی خاطرنشان کرد: این اتفاق قطعا با استقبال مسافران روبه رو می‌شود چون زمان سیر، نصف زمانی است که قطار عادی از این مسیر ترددمی‌کند؛ اما مشکل هماهنگی و یکپارچگی نرم‌افزارهای فروش بلیت قطار میان دو کشور را داریم که باید رفع شود؛ به این صورت که یک نفر بتواند از تهران، بلیت قطار تهران-آنکارا-استانبول را در دست داشته باشد تا پس از پیاده شدن در ایستگاه راه آهن آنکارا، با خیال راحت سوار قطار سریع‌السیر آنکارا-استانبول شده و به مشکل برنخورد.

 

*** تلاش مسوولین برای معطل نشدن مسافران

 

موسوی افزود: در حال حاضر مسافرانی که از تهران با قطار به آنکارا می‌روند، تا ایستگاه وان با همان قطار تردد می‌کنند؛ سپس در ایستگاه وان با استفاده از فری بوت (شناور مسافری سریع السیر) به بندر تاتوان در شرق دریاچه وان می‌روند و سپس از آنجا سوار قطارهای ترکیه‌ای شده و تا آنکارا به سفر خود ادامه می‌دهند.

اما در حال بررسی این موضوع هستیم که سفر قطارهای تهران-آنکارا را طوری برنامه‌ریزی کنیم که دیگر برای مسافران معطلی در ایستگاه قطار سریع‌السیر آنکارا-استانبول ایجاد نشود.

وی این موضوع را خواسته عموم مسافران دانست و گفت: پس از جمع‌بندی مطالعات از سوی کارشناسان ریلی ایرانی و ترکیه‌ای، در نشستی که در تهران خواهیم داشت، این موضوع را نهایی و سپس اجرایی خواهیم کرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون مسافری شرکت راه آهن در پایان، درباره زمان اجرایی شدن این سفر، اظهار داشت:

تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا بتوانیم به ایام پیک نوروز پیش رو برسانیم چون تقاضای سفر از هر دو سو برای سفر به کشورهای ایران و ترکیه بالا است.، امیدوارم بتوانیم در زمان پیش فروش قطارهای نوروزی، این موضوع را در سامانه‌های فروش بلیت بگنجانیم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول