کد خبر:150522
پ
تشکیل بانک اطلاعات تعاونی‌ها
مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون:

بانک اطلاعات تعاونی‌ها تشکیل می‌شود

مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون از تشکیل بانک اطلاعات تعاونی‌ها خبر داد.

مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون از تشکیل بانک اطلاعات تعاونی‌ها خبر داد.

 

*** مزیت‌های سامانه جامع هوشمند بخش تعاون

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سید معین هاشمی به تشریح مزیت‌های سامانه جامع هوشمند بخش تعاون پرداخت و اظهار داشت:

سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون یک نمونه از استفاده از دانش روز در مسیر اعتلای سرمایه اجتماعی بخش تعاون است و به گونه‌ای طراحی شده که از طریق بسترIT، مدیران، بازرسان و اعضای تمام تعاونی‌ها بتوانند به صورت رایگان از آخرین تصمیمات و وضعیت شرکت تعاونی خود اطلاع پیدا کنند و در بحث عملکرد و رتبه‌بندی آنها مشارکت داشته باشند.

مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون ادامه داد: سامانه جامع هوشمند تعاون فرصتی را فراهم می‌کند که بانک اطلاعاتی بخش تعاونی به وجود آید و تصمیم سازی و سیاست‌گذاری در کشور با دقت بیشتری صورت گیرد، این سامانه که بر مبنای ارائه خدمات الکترونیک به ذی‌نفعان بخش طراحی شده با اخذ استعلامات در قالب سرویس‌های الکترونیک امکان ارائه خدمات به تعاونی‌ها بدون نیاز به مراجعه به دستگاه‌های دولتی را فراهم می‌کند.

 

*** رشد اقتصادی و اجتماعی در جامعه نیازمند توسعه اقتصاد

 

 

وی درباره امکانات پیش‌بینی شده در این سامانه، گفت:‌

در این سامانه فرایند رسیدگی به شکایات به طور خدمات الکترونیکی پیش‌بینی شده و اطلاع از ابلاغ اخطاریه‌ها به شکل هوشمند، ایجاد بانک اطلاعات اعضای تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها و برگزاری مجمع عمومی از جمله امکانات آن به شمار می‌رود.

هاشمی گفت: با بهره‌گیری از این سامانه گام اساسی در جهت شفاف‌سازی و افزایش سرمایه اجتماعی بخش تعاون برداشته شود و با جذب و جذب اعتماد عمومی، بستر سرمایه‌گذاری‌های مردمی در بخش تعاون به وجود آید.

مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون در ادامه با بیان اینکه برای رشد اقتصادی و اجتماعی در جامعه نیازمند توسعه اقتصاد در بخش مردمی اقتصاد هستیم، اظهار کرد:

بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی در کنار توجه به بخش دولتی و خصوصی، بخش تعاون نیز مدنظر قرار گرفته است از این جهت تشکیل شرکت‌های تعاونی که حمایت و برنامه‌ریزی‌های دولتی را به همراه دارد می‌تواند زمینه مناسبی برای ایجاد بستر تولید و اشتغال باشد.

 

*** ویژگی‌های تشکیل تعاونی‌ها

 

وی تجمیع سرمایه‌های خرد و کوچک مردمی را از ویژگی‌های تشکیل تعاونی‌ها برشمرد و گفت:

ماهیت شرکت‌های تعاونی به گونه‌ای است که سرمایه افراد متعدد در اختیار تعدادی از آنها که در حقیقت مدیران تعاونی هستند قرار می گیرد و اگر شفاف‌سازی و اطلاع رسانی و مشارکت حداکثری ذی‌نفعان در اداره امور تعاونی وجود نداشته باشد منافع فردی مدیران بر منافع ذینفعان برتری می‌یابد و موجب انحراف و اختلاف در تعاونی‌ها می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سامانه جامع هوشمند بخش تعاون که به منظور شفاف‌سازی در عملکرد و فعالیت‌های بخش تعاون از آبان ماه امسال آغاز به کار کرده اهداف نظارتی و حسابرسی را دنبال می‌کند، این سامانه موجب رصد فعالیت‌های هیات مدیره و اعضای تعاونی‌ها می‌شود و می‌تواند بانک جامعی از اطلاعات رسته‌ تعاونی‌ها و فعالیت‌های آنها در کشور باشد و نقایص آماری در بخش تعاون را جبران کند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول