کد خبر:150490
پ
جهش تولید
وزیر صنعت، معدن و تجارت:

افزایش ۷۴ درصدی مبادلات ایران و آذربایجان/احداث یک شهرک صنعتی در مرز مشترک دو کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش ۷۴ درصدی مبادلات ایران و آذربایجان از احداث یک شهرک صنعتی در مرز مشترک دو کشور خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش ۷۴ درصدی مبادلات ایران و آذربایجان از احداث یک شهرک صنعتی در مرز مشترک دو کشور خبر داد.

 

*** احداث یک شهرک صنعتی در ناحیه مرز مشترک ایران و آذربایجان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی در حاشیه دیدار با معاون نخست وزیر آذربایجان در جمع خبرنگاران، اظهار داشت:

سران دو کشور در رشد روابط تجاری و اقتصادی تاکید دارند و در حال حاضر فرصتی طلایی برای گسترش روابط میان دو کشور فراهم شده است به گونه‌ای که زمینه همکاری هیچ گاه تا به این حد گسترش نیافته بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: احداث یک شهرک صنعتی از مهمترین مباحثی بود که امروز با معاون نخست وزیر آذربایجان در مورد آن دیدار و گفتگو داشتیم.

وی افزود: تاکنون برای نقطه‌یابی احداث این شهرک رایزنی‌های بسیاری شده و مطالعات گسترده‌ای صورت گرفته است، ولی در نهایت مقرر گشته که این شهرک در اردبیل و در ناحیه مرز مشترک ایران و آذربایجان احداث شود.

رحمانی افزود: احداث این شهرک صنعتی مشترک به گسترش روابط تجاری میان دو کشور کمک شایانی خواهد کرد و ما باید تلاش کنیم تا تجار ایرانی و آذربایجانی ترغیب شوند و در این چارچوب سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهند.

 

*** رشد ۷۴ درصدی حجم مبادلات تجاری ایران و جمهوری آذربایجان

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ایجاد تعرفه ترجیحی میان دو کشور از دیگر مواردی بود که با طرف آذربایجانی بحث و گفتگو شد و به نتایج خوبی در این مورد دست یافتیم و قرار است تفاهم‌نامه‌های تعرفه ترجیحی در سفر چند ماه آتی رئیس‌جمهور آذربایجان به ایران به امضا برسد.

وی افزود: از دیگر مباحثی که امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت استفاده از ظرفیت‌های ایران در تشکیل کریدور شمال به جنوب برای گسترش تجارت با کشور آذربایجان بود.

رحمانی در ادامه گفت: ایران می‌تواند در تجارت با جمهوری آذربایجان برای انتقال تولیدات این کشور به کشور‌های جنوبی همسایه خود و بالعکس نقش مهمی ایفا کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: از سال ۲۰۱۴ تاکنون حجم مبادلات تجاری ایران و جمهوری آذربایجان رشد ۷۴ درصدی داشته است.

 

*** افزایش ۳۱ درصدی حجم تجارت میان ایران و آذربایجان

 

معاون نخست وزیر آذربایجان در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، اظهار داشت:

علاقه‌مندیم که در همه زمینه‌ها از جمله سیاسی، اقتصادی، انرژی، حمل و نقل و تجارت، روابط موفقیت‌آمیز خود را با ایران بیش از پیش توسعه دهیم.

شاهین مصطفی‌اف افزود: در حال حاضر روابط میان ایران و آذربایجان بسیار موفقیت آمیز و مثال‌زدنی است به طوری که در یک سال گذشته حجم تجارت میان ایران و آذربایجان افزایش ۳۱ درصدی داشته است.

وی اضافه کرد: زمینه‌های بسیار خوبی برای فعالیت شرکت‌های ایرانی در جمهوری آذربایجان فراهم شده و در یک سال گذشته تعداد شرکت‌های ایرانی فعال در جمهوری آذربایجان، به هزار و ۵۴۱ شرکت رسیده است.

معاون نخست وزیر آذربایجان ادامه داد: سرمایه‌گذاری مناسبی از طریق ایران در آذربایجان شکل گرفته و در حال حاضر سه میلیارد دلار حجم سرمایه‌گذاری ایران در این کشور است.

مصطفی‌اف با اشاره به فعالیت‌های مشترک مهم میان ایران و آذربایجان، گفت:

در حال حاضر در شهرک نفچالا خودروسازی و ساخت قطعات یدکی کامیون شکل گرفته و پروژه اتوبوس‌سازی نیز در شهرک هاجر آغاز شده است.

 
*** توسعه همکاری‌های صنعتی و تجاری دو کشور

 

وی گفت: ظرفیت‌های تجارت ایران و جمهوری آذربایجان بسیار گسترده است و ما می‌خواهیم از این پتانسیل استفاده بهینه کنیم.

معاون نخست وزیر آذربایجان افزود: علاوه بر فعالیت در منطقه صنعتی آزاد مشترک که در حال شکل‌گیری است مسئله تجارت ترجیحی میان ایران و جمهوری آذربایجان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و در این خصوص نیز مذاکرات بسیار خوبی با طرف ایرانی شده است.

مصطفی‌اف ادامه داد: عزم عالی‌ترین مقام دو کشور بر گسترش مبادلات ایران و جمهوری آذربایجان است و باید تاجران دو کشور برای سرمایه‌گذاری متقابل بیش از پیش ترغیب شوند.

آقای رضا رحمانی وزیر صمت و شاهین مصطفی‌اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در تهران دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار در خصوص توسعه همکاری‌های صنعتی و تجاری دو کشور، توسعه شهرک‌های صنعتی، توسعه صنایع خودرو و ایجاد مراکز تجاری بحث و گفتگو شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، گفتنی است در این دیدار معاونان وزرای نیرو، اقتصاد و رئیس محیط زیست آذربایجان نیز حضور داشتند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول