کد خبر:150395
پ
افزایش قیمت کالاهای اساسی
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت:

حذف دلار۴۲۰۰ تومانی قیمت کالاهای اساسی را ۱۰۰ درصد افزایش می‌دهد

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت‏، معدن و تجارت، حذف دلار۴۲۰۰ تومانی را عامل افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت کالاهای اساسی دانست.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت‏، معدن و تجارت، حذف دلار۴۲۰۰ تومانی را عامل افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت کالاهای اساسی دانست.

 

*** اصرار دولت برای ادامه اختصاص ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا کلامی درباره علل اصرار دولت برای ادامه اختصاص ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی ، اظهار داشت:

اگر همین امروز مردم و نظام بپذیرند که ارز ۴۲۰۰ تومانی را به ارز نیمایی که حدود ۱۱ هزار تومان است تغییر دهیم بدون استثنا در کالاهای اساسی حداقل ۱۰۰ درصد افزایش قیمت خواهیم داشت.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت‏، معدن و تجارت اضافه کرد:

کشورمان به کالایی مانند برنج حدود ۳.۵ میلیون تن در سال نیاز دارد که از این میزان، ۱.۵ میلیون تن را وارد می‌کنیم اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی را از کالاهای اساسی حذف کنیم قیمت برنج هندی از ۸ هزار تومان فعلی به ۱۶ هزار تومان و برنج ایرانی نیز متاثر از آن به ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه ارز دولتی از سه هزار و ۲۰۰ تومان در سال ۱۳۹۶ به چهار هزار و ۲۰۰ تومان در سال ۱۳۹۷ رسیده است، گفت:

اکنون در همه جهان، هزینه نقل و انتقال ارز زیر یک درصد است، اما این هزینه برای ما به علت تحریم‌ها میان ۱۰ تا ۱۸ درصد افزایش یافته است.

 

*** هزینه حمل کالا از بندر

 

کلامی ادامه داد: هزینه حمل کالا از بندر از ۸۰ تومان به ازای هر تن کالای فله‌ای به ۲۲۰ تومان به ازای هر تن کالای فله‌ای رسیده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت‏ با اشاره به اینکه حدود ۶۰ درصد افزایش قیمت‌ها مربوط به مجموعه این موارد است، گفت:

هر کالایی متناسب با وضعیت، اقتضای زمان و ضریب وابستگی و میزان تولید داخل آن، سیاست متفاوتی را می‌طلبد.

وی افزود: بهای تمام شده کنجاله در گمرک، کیلویی دو هزار و ۴۵۰ تومان است و تا تحویل در استان‌ها به دو هزار و ۷۰۰ تومان می‌رسد، اما در کف بازار آن را به قیمت هر کیلو کمتر از دو هزار و ۷۰۰ تومان می‌توان خرید، زیرا این بازار به شدت رقابتی است و کمبودی در این زمینه نداریم.

کلامی اضافه کرد: در زمانی که کالا را به صورت کوپنی نیز تحویل مردم می‌دادیم حدود ۱۲ درصد از هدف اصلی منحرف می‌شد و باید بپذیریم عده‌ای نیز در پی سوء استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند و حتما باید با آن‌ها برخورد شود.

وی تاکید کرد: سفره مردم و درآمد سرانه مردم پاسخگوی افزایش قیمت مجدد ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالای اساسی نیست.

 

*** حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمت کالاهای اساسی را ۱۰۰ درصد افزایش می‌دهد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت در پایان، اظهار داشت:

اکنون مردم به واسطه افزایش قیمت بنزین تحت فشارند و اگر بخواهیم نرخ کالاهای اساسی را نیز تغییر دهیم قیمت این کالاها حدود ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد و درآمد مردم پاسخگوی این افزایش قیمت نیست.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + سه =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول