کد خبر:150377
پ
سهمیه‌بندی صادرات فولاد
واکنش مدیرعامل شرکت ملی فولاد به مصوبه کمیته تخصصی فولاد:

مصوبه کمیته تخصصی فولاد مبنی بر سهمیه‌بندی صادرات فولاد باید مجددا مورد بررسی قرار گیرد/ مشکلی در تامین فولاد مورد نیاز صنایع داخلی وجود ندارد

مدیرعامل شرکت ملی فولاد در واکنش به مصوبه کمیته تخصصی فولاد مبنی بر سهمیه‌بندی صادرات فولاد در صورت تامین نکردن فولاد مورد نیاز صنایع داخلی با اشاره به اینکه مشکلی در تامین فولاد مورد نیاز صنایع داخلی وجود ندارد تاکید کرد این مصوبه باید مجددا مورد بررسی قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد در واکنش به مصوبه کمیته تخصصی فولاد مبنی بر سهمیه‌بندی صادرات فولاد در صورت تامین نکردن فولاد مورد نیاز صنایع داخلی با اشاره به اینکه مشکلی در تامین فولاد مورد نیاز صنایع داخلی وجود ندارد تاکید کرد این مصوبه باید مجددا مورد بررسی قرار گیرد.

 

*** سهمیه‌بندی صادرات فولاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن یونسیان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری پیرامون مصوبه اخیر کمیته تخصصی فولاد مبنی بر سهمیه‌بندی صادرات فولاد در صورت تامین نکردن فولاد مورد نیاز صنایع داخلی توسط تولیدکنندگان این حوزه، اظهار داشت:

مصوبه ای که کمیته تخصصی فولاد اعلام کرده است بر اساس نیاز بازار بوده ولی ما احساس می‌کنیم که نیاز داخل به این مقدار نیست لذا باید این مصوبه مجدداً مورد بررسی قرار بگیرد.

وی در ادامه با تاکید بر این که تاکنون مشکلی در خصوص تامین فولاد مورد نیاز صنایع داخلی کشور احساس نشده است، بیان کرد:

سیاست دولت مبنی بر این است که کشور، کمبودی در تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع نداشته باشد و در واقع این مصوبه نیز به نوعی اولتیماتوم به تولیدکنندگان داخلی است که البته بازخورد آن مدتی بعد مشخص خواهد شد.

 

 

 

*** پیامدهای سهمیه‌بندی صادرات فولاد

 
 
مدیرعامل شرکت ملی فولاد در ادامه پیرامون تبعات سهمیه‌بندی احتمالی صادرات فولاد، اظهار داشت:
مصرف‌کننده و خریدار در بازارهای خارجی برای تولیدکنندگان داخلی اهمیت ویژه‌ای دارند و در صورت اینکه این تصمیم عملیاتی شود، تولیدکنندگان بازارهای خارجی خود را از دست خواهد داد.
 
یونسیان در ادامه، اضافه کرد:
نکته مهم و پیامد منفی دیگر در صورت تحقق سهمیه‌بندی صادرات فولاد این است که با اجرایی شدن این تصمیم، ارزی که سابق بر این توسط صادرات فولاد به چرخه اقتصادی کشور وارد می‌شد از دست خواهد رفت.
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه ما برای تامین برخی از مواد اولیه به واردات کالا احتیاج داریم، خاطرنشان کرد:
با در نظر گرفتن شرایط کشور امکان استفاده از منابع نفتی و منابع بانک مرکزی برای فعالان حوزه فولاد کشور وجود ندارد لذا تولیدکنندگان فولاد با صادراتی که انجام می‌دهند، در عمل ارز مصرفی خود را نیز تامین می‌کنند، بنابراین اگر تولیدکنندگان، بازار خارجی خود را از دست دهند در تامین ارز مورد نیاز خود نیز دچار مشکل خواهند شد. 
 
 

*** تامین فولاد مورد نیاز صنایع

 
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل شرکت ملی فولاد در پایان تصریح و تاکید داشت:
میزان تولید داخلی فولاد کشور، نیاز داخل را تامین می‌کند و هماهنگی میان تولیدکنندگان فولاد در داخل کشور نیز برای تامین نیازهای داخلی در حال افزایش است و در این زمینه مشکل خاصی وجود ندارد.
اگر کارخانه‌های داخلی به علت کمبود مواد اولیه به تعطیلی کشانده شوند، صادرات معنا نخواهد داشت اما مسئله اینجا است که مازاد تولید حتماً باید صادر شود.
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 13 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول