کد خبر:150131
پ
روز ملی صادرات
رئیس سازمان توسعه تجارت در بیست و سومین سالروز ملی صادرات:

تجلیل از ۴۴ صادرکننده ممتاز و نمونه کشور در روز ملی صادرات/ حمایت از صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تجلیل از ۴۴ صادرکننده ممتاز و نمونه کشور در روز ملی صادرات حمایت از صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا را سیاست آتی سازمان‌متبوع خود اعلام کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به تجلیل از ۴۴ صادرکننده ممتاز و نمونه کشور در روز ملی صادرات حمایت از صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا را سیاست آتی سازمان‌متبوع خود اعلام کرد.

 

*** حمایت از صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمید زادبوم در مراسم بیست و سومین سالروز ملی صادرات در سالن اجلاس سران، اظهار داشت:

بی‌شک نامگذاری و اختصاص یکی از روزهای تقویم به نام روز ملی صادرات صرفا دست‌آویزی است برای اعتلای فرهنگ عمومی کشور در این حوزه و خلق بستری که فرهیختگان، فعالان اقتصادی­­­­­، اصحاب رسانه و عموم مردم ضرورت توسعه صادرات را دانسته و بایسته‌های آن را به اشتراک و تبادل نظر گذارند.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: بی‌تردید سالی که این عزیزان موفق به انجام صادرات شده‌اند و برخی از آنها عنوان صادرکننده ممتاز و نمونه را تحصیل کرده‌اند، یکی از سال‌های خاص و طاقت‌فرسا در حوزه تجارت خارجی بوده و کشور تاکنون چنین تجربه‌ای را در این حوزه نداشته است.

با وجود تمام  ناملایمتی‌ها و عهد‌شکنی‌ها تحت عنوان فشار حداکثری بر مردم این مرز و بوم، جهادگران عرصه صادرات حداکثر همت و غیرت خود را برای رسیدن به اهداف عالی نظام و تحقق اهداف سند چشم‌انداز به کار بسته‌اند.

وی در خصوص فرایند انتخاب صادرکننده نمونه به صورت الکترونیکی، گفت:

علاوه بر فعالیت‌های صورت گرفته به روال سال‌های پیشین از جمله فراخوان جهت حضور، ثبت‌نام و تشکیل جلسات کمیته انتخاب صادرکننده نمونه، که به استناد آیین‌نامه تشویق صادرکنندگان نمونه شامل ۱۰ عضو از دستگاهای دولتی و خصوصی است، تلاش شد که فرایند تا حد امکان به صورت الکترونیکی انجام پذیرد.

زادبوم افزود: حمایت از صادرات کالاهای با ارزش افزوده بالا سیاست آتی سازمان‌ توسعه تجارت است.

 

صادرکنندگان
 

*** تجلیل از ۴۴ صادرکننده ممتاز و نمونه کشور در روز ملی صادرات

 

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: با این رویکرد پس از ثبت‌نام برای کسب عنوان صادرکننده نمونه امسال، بیش از ۳۰۰ متقاضی حقیقی و حقوقی در بیش از ۷۰ گروه کالایی و خدماتی برای کسب عنوان صادرکننده نمونه به رقابت پرداختند که پس از طی مراحل کارشناسی و طرح نتایج در جلسات کمیته انتخاب صادرکننده نمونه، در این مراسم از ۴۴ صادرکننده ممتاز و نمونه کشور تجلیل می‌شود؛ که از این تعداد ۹ صادرکننده در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی، ۹ صادرکننده در حوزه خدمات و مابقی متعلق به حوزه صنعت و معدن کشور هستند.

وی با اشاره به انجام فرایند انتخاب صادرکننده نمونه به صورت الکترونیکی، افزود:

در سال جاری انجام فرایند به صورت الکترونیکی به منظور کاهش خطای انسانی و مداخله افراد، توجه ویژه به محصولات با ارزش افزوده بالاتر و محصولات هایتک و تغییرکف ارزش صادراتی کالاها از جمله تغییرات ساختار انتخاب بوده است، علاوه بر این تاکید وزیر صمت و قائم مقام درامور بازرگانی، به صادرکنندگان محصولات دانش‌بنیان و بنگاه‌های کوچک و متوسط نگاه ویژه‌ای شده و با اهتمام‌های صورت گرفته در این بخش، بهترین‌های این حوزه شناسایی و مورد تقدیر قرار میگیرند.

زادبوم با اشاره به به نقشه راه پیش روی صادرات کشور، بیان کرد:

از منظرکالایی و براساس کارشناسی‌های صورت گرفته درسازمان توسعه تجارت ایران نزدیک به دوسوم صادرات غیرنفتی کشور را محصولات خام و یا ارزش افزوده پایین به خود اختصاص داده است.

لذا سیاست‌ها و رویکردهای آتی این سازمان به حمایت از توسعه صادرات کالاهایی با ارزش افزوده بالاترخواهد بود تا بتوانیم درزنجیره ارزش جهانی ضمن مطرح کردن نام ایران، پرچم کشور  را در فراسوی آن مرزها به اهتزاز درآوریم.

 

*** موافقتنامه تجارت ترجیحی با اوراسیا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان توسعه تجارت در پایان به موافقتنامه تجارت ترجیحی با اوراسیا اشاره کرد و اظهار داشت:

از منظر کشورهای هدف صادراتی رویکرد و اولویت صادراتی در سال جاری به ۱۵ کشور همسایه اختصاص یافته است، که این رویکرد در صورت همسویی و همراهی دولت و ملت در آینده نه چندان دور جهش صادراتی را دراین کشورها به ارمغان خواهد آورد.

علاوه بر این به ثمر رسیدن موافقتنامه تجارت ترجیحی با اوراسیا که با همت دولت و همراهی مجلس شورای اسلامی به نتیجه رسید ظرفیت بالقوه‌ای را پیشروی تجار و صادرکنندگان قرارداده که می‌توانیم مرزهای اقتصادی خود را در این حوزه جغرافیایی توسعه دهیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول