کد خبر:150205
پ
در مراسم بیست و سومین سالروز ملی صادرات
معاون اول رئیس‌جمهوری:

صادرات و بهبود معیشت مردم دو اولویت اصلی اقتصاد/ افزایش ۱۶ درصدی ارزش صادرات

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به افزایش ۱۶ درصدی ارزش صادرات، صادرات و بهبود معیشت مردم را دو اولویت اصلی اقتصاد عنوان کرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به افزایش ۱۶ درصدی ارزش صادرات، صادرات و بهبود معیشت مردم را دو اولویت اصلی اقتصاد عنوان کرد.

 

*** تحریم  همه زمینه‌های تعیین‌کننده در اقتصاد ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اسحاق جهانگیری در مراسم بیست و سومین سالروز ملی صادرات در سالن اجلاس سران، اظهار داشت:

از تلاش‌ها و زحمات جدی صادرکنندگان تشکر می‌کنم هر کسی که صادر می‌کند تشخیص داده نیاز کشور کجا است، بهتر بود این تجلیل در روز ملی صادرات در تقویم انجام می‌شد اما اصل تجلیل جزو مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: نزدیک به ۲ سال از فشار دولت امریکا علیه ملت ایران می‌گذرد بعد از توافق برجام و فراهم شدن فضای رشد و توسعه کشور، آمریکایی‌ها با بهانه تغییر رئیس‌جمهور به تمام توفقات پشت پا زدند و با خروج از برجام فشار سنگین علیه ایران وارد کردند، مقامات آمریکایی گفتند که جنگ بزرگ اقتصادی آغاز خواهند کرد.

وی افزود: بر همین مبنا روز به روز فشار آمریکایی‌ها بر ایران اضافه شد، امیدوارم دانشگاهیان و نخبگان تحلیل لازم را انجام دهند همه زمینه‌های تعیین‌کننده در اقتصاد ایران تحریم شد، آنها نتوانستند صادرات نفت خام ایران را به صفر برسانند ما به روش‌های دیگری متوصل می‌شویم تا نفت را بفروشیم.

 

 

*** مهم‌ترین محصولات صادرات ایران

 

جهانگیری با اشاره به اینکه بعد از نفت، پتروشیمی مهم‌ترین محصول صادرات ایران است، گفت:

بعد از آن فلزات قرار دارند که همه را تحریم کردند‌ در مجموعه فولاد کشور تمام نیازها به جز یکی دو مورد در داخل کشور تامین می‌شود، الکترود گرافیتی یکی از همین موارد است که از خارج تامین می‌شود پس آن را نیز تحریم کردند. ۹۰ درصد محصولات صادراتی باید حمل‌ونقل شوند بنابراین تمام شرکت‌های حمل‌ونقلی تحریم شدند.

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: به معنای واقعی تمام گلوگاه‌های اقتصادی ایران را بستند ما در این جمع می‌گوییم سرفرازانه در مقابل تحریم‌ها ایستادیم صاد‌کنندگان نشان دادند یا وجود این که همه مسیرها بسته هستند موفق شدند صادرات انجام دهند، دست این افراد را باید بوسید و دفاع از تمامیت ارزی در تاریخ ایران این دوره نوشته می‌شود هر اتفاقی که می‌افتد برای زمین زدن ایران است.

وی با اشاره به کاهش صادرات نفت و درآمد ارزی، ادامه داد:

 صادرکنندگان باعث رشد تولید شدند‌ بیش از ۱۶ درصد رشد صادراتی از نظر وزنی نسبت به سال گذشته داشتیم، ۸۸ میلیون تن کالا در ۸ ماه امسال صادرات شده است، بیش از ۲۷ میلیارد دلار صادر شده است اقتصاد کشور توانسته روی پای خود بایستد.

جهانگیری در ادامه گفت: شرایطی که امروز مردم طبقه متوسط و ضعیف در آن قرار گرفتند جزو سخت‌ترین شرایط تاکنون است در سال ۹۱ حدود ۶۸ میلیارد دلار درآمد فروش نفت داشتیم به دلیل تورم به وجود آمده قدرت خرید مردم کاهش یافت‌.

 

 

*** همسایگان مهم‌ترین هدف صادراتی ایران

 

ما ماموریتی داریم که اقتصاد، تولید و صادرات را سرپا نگه داریم در بخش معیشت مردم نیازمند کار جدی‌تری هستیم ملت ایران خصوصا طبقات ضعیف با تحمل فشارها این روزها را پشت سر گذاشتند و حاضر نشدند کمترین حرکتی از خود بروز بدهند حتما باید تلاش کنیم برای این مورد راهکار داشته باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهوری تاکید کرد: آن چه که کشور را از این شرایط عبور می‌دهد اجماع و همبستگی در داخل است‌، هیچکس نباید دنبال فرصت‌طلبی کند و باید گفت امروز ایران در خطر است با اجماع می‌توانیم تمام تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

وی گفت: اصل بر این است که به هیچ وجه کسی حق ندارد در برابر صادرات ممنوعیت ایجاد کند، تسهیلات بانکی در مرحله اول باید به صادرکنندگان پرداخت شود، ظرفیت خالی نیز فقط با بحث صادرات قابل حل است. یکی از مهم‌ترین محورهای صادرات ما گردشگری است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون اول رئیس‌جمهوری در پایان، اظهار کرد:

همسایگان مهم‌ترین هدف صادراتی ایران هستند‌ ۱۵ کشور همسایه ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار صادرات انجام می‌دهند صادرات ما به افغانستان از کل اتحادیه اروپا بیشتر است‌ رابطه باید با این کشورها وسیع شود صادرات و برنامه‌ریزی در مورد کشورهای اورسیا باید انجام شود و تعادل در این زمینه حفظ شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول