کد خبر:149694
پ
تمدید زمان کشت کلزا
مجری طرح تولید دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی:

زمان کشت کلزا در چهار استان کشور تمدید شد

مجری طرح تولید دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی  از تمدید زمان کشت کلزا در چهار استان کشور خبر داد.

مجری طرح تولید دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی از تمدید زمان کشت کلزا در چهار استان کشور خبر داد.

 

*** کشت دانه روغنی کلزا تا ۲۰ آذر ماه هیچ مشکلی ندارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علیرضا مهاجر درجمع مدیران و کارشناسان جهادکشاورزی برخی شهرهای دو استان‌ گلستان و خراسان شمالی در محل مدیریت جهادکشاورزی گنبدکاووس، اظهار داشت:

به دلیل شرایط مساعد جوی مناسب، کشت دانه روغنی کلزا تا ۲۰ آذر ماه هیچ مشکلی ندارد و کشاورزان با خیال راحت می‌توانند اقدام به کشت این محصول نمایند.

مجری طرح تولید دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی افزود:

علاوه بر این، آن دسته از کشاورزانی که موفق به کشت دانه روغنی کلزا تا تاریخ اعلام شده نشوند، می‌توانند در دهه سوم دی ماه امسال نیز نسبت به کشت این محصول اقدام نمایند.

وی اضافه کرد: بر اساس گزارش‌های دریافتی از سازمان هواشناسی کشور، شرایط جوی در استان‌های ذکر شده تا یک ماه آینده به گونه‌ای خواهد بود که علاوه بر بارش در هفته آینده، دمای هوا نیز تا ۱۸ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد.

 

*** انعقاد ۲۷۰ هزار هکتار قرارداد کشت دانه روغنی کلزا

 

مهاجر تصریح کرد: این شرایط جوی فرصت مناسب برای کشت دانه روغنی کلزا را فراهم می‌آورد و کشاورزان می توانند در دو تاریخ یاد شده نسبت به کشت این محصول اقدام کرده و نگرانی از کاهش تولید نداشته باشند.

مجری طرح تولید دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی خاطرنشان کرد:

با توجه به وضعیت آب و هوایی، تفاوت خاصی میان میزان برداشت محصول کشاورزانی که در آبان ماه کشت کردند و یا تا ۲۰ آذر کشت می‌کنند با کشاورزانی که در دهه سوم دی ماه کلزا کشت کنند، وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: درصورتی که کشاورزان استان‌های یاد شده بویژه منطقه دشت مغان در استان اردبیل، شهرستان مانه در استان خراسان شمالی و شهرستان‌های مستعد کشت کلزای بهاره در دو استان گلستان و مازندران، ظرف چند روز آینده اقدام به کشت این محصول نمایند، بارش‌های هفته پیش رو به سبز شدن گیاه کمک خواهد کرد.

مهاجر همچنین از انعقاد ۲۷۰ هزار هکتار قرارداد کشت دانه روغنی کلزا در کشور خبر داد و گفت:

تاکنون ۲۰۰ هزار هکتار از این محصول کشت شده و پیش‌بینی می‌کنیم در دو مهلت تمدید شده، سطح زیرکشت این محصول امسال به ۲۵۰ هزار هکتار برسد.

 

*** کشت ۵۰ هزار هکتار  دانه روغنی کلزا در گلستان 

 

مجری طرح تولید دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی، گلستان را از استان‌های اصلی کشور در کشت دانه روغنی کلزا دانست و افزود:

تا الان ۵۰ هزار هکتار از این محصول در گلستان کشت شده و پیش‌بینی می‌شود این سطح کشت به ۹۰ هزار هکتار افزایش یابد.

وی همچنین گفت: که بذر گواهی شده مورد نیاز کشت کلزا در کشور نه تنها برای سال زراعی جاری بلکه برای سال زراعی آینده نیز به مقدار کافی تامین شده و هیچ مشکلی در توزیع آن وجود ندارد.

مجری طرح تولید دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی در پایان، خاطرنشان کرد:

ریسک کشت‌کلزا نسبت به دو محصول پاییزه دیگر این مناطق یعنی گندم و جو بسیار پایین بوده و درآمد آن نیز تا دو برابر بیشتر از این دو محصول است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شهرستان گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و دارا بودن ۱۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستان‌های مهم گلستان در کشت کلزا است و کارشناسان منطقه بهترین زمان برای کشت این محصول را از نیمه دوم مهر تا پایان آبان می‌دانند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول