کد خبر:149716
پ
توافقنامه ساخت کارخانه تولید آلو مینا
در حاشیه سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان شرقی صورت گرفت؛

امضاء توافقنامه ساخت کارخانه تولید آلو مینا از نفلین سینیت

توافقنامه ساخت کارخانه تولید آلو مینا از نفلین سینیت با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، بین ایمیدرو و قرارگاه خاتم در شهرستان سراب امضا شد.

توافقنامه ساخت کارخانه تولید آلو مینا از نفلین سینیت با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، میان ایمیدرو و قرارگاه خاتم در شهرستان سراب امضا شد.

 

*** امضاء توافقنامه ساخت کارخانه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این توافقنامه در حاشیه سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان شرقی و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، بین ایمیدرو و قرارگاه خاتم در شهرستان سراب امضا شد.

این توافقنامه دربرگیرنده “ساخت کارخانه پودر آلو مینا و همچنین تولید ماده معدنی بوهمایت و نمک‌های صنعتی (کربنات پتاسیم، کربنات سدیم و سولفات پتاسیم) است.

فاز نخست تولید پودر آلو مینا از ماده معدنی نفلین سینیت، با ظرفیت تولید سالانه ۷۰ هزار تن اجرا می‌شود، همچنین ظرفیت تولید نمک‌های صنعتی نیز ۶۲ هزار تن خواهد بود.

مجموع سرمایه‌گذاری (ریالی) این پروژه نیز که مستقیم از سوی ایمیدرو انجام می‌شود، معادل ۱۳۵ میلیون یورو خواهد بود.

همچنین بهره‌گیری از قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور نیز از ویژگی‌های بارز این توافقنامه به شمار می‌آید، طبق توافق صورت گرفته بین دو طرف، مقررشده در ماه آینده نیز قرارداد اجرایی طرح نیز به امضا برسد.

 

*** تحقق طرح‌های توسعه‌ای، نیازمند تأمین ماده اولیه است

 

طرح تولید آلومینا از نفلین سینت جزو پروژه‌های شاخص ایمیدرو است و در راستای سیاست‌های وزارت صنعت معدن و تجارت، در شهرستان سراب استان آذربایجان شرقی اجرایی می‌شود. پیش‌ازاین قرار بود این پروژه با همکاری شرکت‌های خارجی و حتی پیمانکاران داخلی، اجرایی شود اما مشکلات ناشی از دانش فنی، اعمال تحریم‌ها و تأمین مالی سبب معطل ماندن آن شده است.

مواد اولیه تولید آلو مینا از ماده معدنی نفلین سینیت از معدن رزگاه در این استان تأمین خواهد شد که دارای ۱٫۲ میلیارد تن ذخیره احتمالی است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، پودر آلو مینا ماده اصلی تولید شمش  آلومینیوم محسوب می‌شود و به سبب اینکه تحقق طرح‌های توسعه‌ای، این حوزه نیازمند تأمین ماده اولیه است، اجرای پروژه آلومینای سراب نقش قابل‌توجهی در این صنعت دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − ده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول